Předpoklady pro úspěch tam mají také čeští inovátoři, což potvrdila mise tuzemských špičkových med-tech/AI startupů do arabské země. Emiráty jim nabízejí významný inkubační, investiční a tržní potenciál.
Spojené arabské emiráty (SAE) nejsou v oblasti umělé inteligence žádným nováčkem. Naopak mají ambici hrát v té nejvyšší lize – po boku USA a dalších „AI velmocí“. Proto zřídily samostatné ministerstvo pro AI, mají národní strategii pro rozvoj AI do roku 2031 a národní šampiony, jako je společnost G42, které plány na vybudování dominantního postavení SAE v AI realizují.
ExportMag.cz: Omán a jeho ekonomika možná ještě všechny překvapí
Emirátská AI strategie a související vize a ambice mimo jiné počítají s vývojem specializovaných sektorových a arabsko-jazyčných velkých jazykových modelů (LLM), plnou integrací technologie velkých dat a AI do hlavních byznysových vertikál národních šampionů typu G42, Mubadala, EDGE či IHC, a akcelerovaným vývojem AI modelů, technologií a aplikací za pomoci gigantických AI datových center budovaných v SAE. Pro své plány stát se AI velmocí získaly SAE ty nejlepší možné partnery, a to americké společnosti Microsoft, OpenAI, Nvidia, Qalcomm, BlackRock a další.
Ověření modelů českých startupů
Misi českých startupů vedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Jan Kavalírek. Hlavním cílem bylo prozkoumání a zprostředkování nových příležitostí pro růst a expanzi českých inovativních startupů z oboru med-tech, biotech a AI na trzích SAE a šířeji regionu Blízkého východu a severní Afriky (MENA). Jednání mimo jiné umožnila nahlédnout do místního ekosystému startupových inkubátorů a venture kapitálových fondů, ale i ověřit životaschopnost byznysových modelů českých startupů v místním prostředí. V neposlední řadě mise účastníkům zprostředkovala přístup k vybraným zdravotnickým skupinám a detailnější vhled do místní legislativy a regulatorního rámce, kterým se řídí zakládání a provozování společností v SAE.
S těmito cíli na paměti se desítka českých startupů s disruptivními a futuristickými byznysovými modely a produkty (mise se mimo jiné zúčastnily společnosti Carebot, Kardi AI, Neurona Lab, Aireen, Oxygen Biotech, Virtual Lab, VR Vitalis Pro, VisionCraft/Visiotherapy a další) pod vedením náměstka ministra průmyslu a obchodu a za účasti zástupce české asociace umělé inteligence (CAUI) zúčastnila třídenního maratonu jednání s emirátskými partnery, jako jsou Department of Health (Innovation and Research Center), Dubai Chambers, Abu Dhabi Chamber of Commerce, HUB71, DIFC Innovation Lab, M42, PureHealth, ale i zástupci místní venture kapitálové komunity (např. fondy Zero2One100 či Global Ventures). Delegace se rovněž zúčastnila významného zdravotnického veletrhu Abu Dhabi Global Health Week.
Na základě proběhlých jednání se potvrdil původní předpoklad, že ty nejlepší české startupy s ambicí dostat se do světové špičky mají v SAE obrovskou příležitost vyrůst. Mohou si zde sáhnout na významné investice, inkubovat společnost a zajistit si tržní příležitosti, o kterých se jim v Evropě nesnilo. Proto má Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ambici navázaná partnerství dále prohlubovat. Jako příklad lze uvést plánovanou návštěvu vedení největší emirátské zdravotní, med-tech a AI skupiny M42 v Česku.
Zároveň probíhají úvodní jednání s vládou SAE o založení kolaborativní společné česko-emirátské platformy pro AI startupy. V jednání je i pořádání společných investičních konferencí, kde jedním ze stěžejních témat bude právě spolupráce v oblasti AI. Obchodně-ekonomický úsek zastupitelského úřadu může na vyžádání českým startupům a společnostem ze sektoru med-tech a biotech poskytnout další informace.