Energetický mix Koreje – zelená pro jádro

Korejská vláda představila dne 12. ledna 2023 svůj 10. Základní plán nabídky a poptávky elektrické energie, který obsahuje prognózu národního energetického mixu na období 2022–2036.

Hlavními změnami nového plánu ve srovnání s plánem předchozí administrativy je snížení podílu obnovitelných zdrojů z 30,2 % na 21,6 % a zvýšení podílu jaderné energie z 24 % na 32,8 %.

Ilustrační fotografie

Přestože tento nový plán navrhuje restrukturalizaci trhu s elektřinou s cílem usnadnit využívání čistých zdrojů energie, neznamená to odstoupení Koreje od snížení podílu obnovitelných zdrojů v roce 2030, včetně závazku k NDC o mínus 40 % (Nationally Determined Contributions) a s nulovými emisemi v roce 2050.

Naopak, Korea v novém plánu jenom změnila podíly v energetickém mixu. Snížení u obnovitelných zdrojů o 8,6 % je kompenzováno 8,8% nárůstem u jádra, takže součet podílu jádro plus obnovitelné zdroje zůstane v celkové produkci energie stejný a cíle „net zero“ touto změnou ohroženy nebudou.

Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Tímto Korea tímto dává jasný signál Evropské komisi, že stejně jako ona řadí jádro a plyn mezi čisté zdroje energie v takzvané taxonomii. Jaderná energetika bude přitom tvořit jednu třetinu celkové výroby energie v Koreji do roku 2030. Zemi, která je jednou z mála krajin s rozvinutým jaderným průmyslem v jeho celém hodnotovém řetězci.

A nejde jenom o projekty výstavby jaderných reaktorů o výkonech nad 1000 MW a s tím např. spojenou účast korejské společnosti Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) na tendru dodavatele nového jaderného zdroje pro JE Dukovany. V poslední době se díky svým vlastnostem dostaly do popředí zájmu mnoha organizací a států tzv. Malé modulární reaktory (SMR).

Domácí korejská konkurence

V samotné Jižní Koreji je velká konkurence společností pracujících na vývoji SMR. Např. Doosan Heavy Industries & Construction (pozn. nyní Doosan Enerbility) podepsal dohodu se společností X-Energy z Greenbeltu ve státě Maryland o společném vývoji reaktoru Xe-100 Generation-IV SMR.

Korejský výzkumný institut pro jadernou energii (KAERI) pracuje společně se Saúdskou Arábií na vývoji reaktoru Advanced Integral PWR o tepelném výkonu 365 MWt a denním el. výkonu 90 000 kW, určenému jak pro vytápění domácností, tak i pro odsolovací zařízení s kapacitou odsolené vody 40 000 t/den. Tento reaktor by měl být po nezbytných schváleních v r. 2027 komerčně využíván od r. 2030.

Ilustrační fotografie

Samostatně KAERI a společnost Samsung Heavy Industries v polovině loňského roku oznámily plány na spojení sil při vývoji reaktoru s roztavenou solí pro lodní pohon a plovoucí jadernou elektrárnu. Taktéž další jihokorejské společnosti KEPCO Engineering & Construction Co. a Daewoo Shipbuilding &Marine Engineering podepsaly MoU o spolupráci na vývoji plovoucí platformy na moři pro reaktor Bandi-60 SMR.

V neposlední řadě zástupci HYUNDAI Engineering & Construction – Nuclear Energy Group (HDEC), kteří v loňském září navštívili ČR, představili svou vizi spolupráce s ČR ve vývoji Reaktoru SMR – 160 o elektrickém výkonu 160 MWe a tepelném výkonu 525 MWt.

Výše uvedená společnost HDECi E&C postavila jaderné elektrárny, které poskytují nejvyšší úroveň výkonu, bezpečnosti a kvality na světě. A dokončila 16 z 26 korejských jaderných elektráren. Společnost má také zcela nezávislou a vysokou úroveň vlastní stavební technologie speciálně pro jaderné elektrárny.

V roce 2009 jihokorejské konsorcium, vedené státní společností Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), získalo kontrakt na výstavbu JE Barahah o celkovém jmenovitém výkonu 5380 MW ve Spojených arabských emirátech. Konsorcium, kromě již zmíněné KHNP, zahrnovalo společnosti Doosan Heavy Industries & Construction, Hyundai E&C a Samsung C&T Corp.

V této oblasti Hyundai E&C úzce spolupracuje s americkou HOLTEC International. Součástí „týmu HOLTEC“ je i Škoda Praha, která podepsala v říjnu loňského roku MoU s HOLTEC International, jehož cílem je dle tiskové zprávy americké společnosti, vypracovat vhodné rozdělení odpovědnosti za nákup, výstavbu a uvedení do provozu potenciálních SMR-160 v České republice.

V České republice je ve spolupráci ÚJV a CV Řež vyvíjen projekt malého modulárního reaktoru pod názvem Energy Well s tepelným výkonem 20 MWt a možností generace 6,95–8,4 MWe. Přidejme k tomu zkušenosti ze spolupráce českých výzkumných institutů na např. projektu evropského rychlého, plynem chlazeného reaktoru (GFR) IV. Generace ALLEGRO. Můžeme jenom s povděkem kvitovat, že se Česká republika jako partner pro vývoj SMR a jeho postupném uvedení na trh se ocitá v hledáčku zájmů jak Korejské republiky, tak i např. jejich amerických partnerů.

Ilustrační fotografie

Šance pro české firmy

O spolupráci s Koreou je velký zájem i ze strany českých subjektů. Jmenovitě např. podepsání MOU mezi ÚJV Řež a Korejským výzkumným institutem pro jadernou energii (KAERI) či úspěšnou spolupráci mezi Technologickou agenturou ČR (TAČR) a jejími korejskými protějšky KETEP a KIAT. V neposlední řadě pokračují čeští studenti z ČVUT, VUT Brno a ZČU Plzeň ve studijních pobytech na korejské jaderné univerzitě KINGS.

Korejská strana již teď aktivně hledá možné české partnery k výstavbě reaktoru z různých segmentů průmyslu od stavebnictví a logistiky, po kontrolu a bezpečnostní opatření celého projektu. Všechny tyto české firmy se nyní mohou těšit z podpory několika korejských ministerstev, které mohou být cestou ke spolupráci i na dalších globálních projektech.

Je více než zřejmé, že korejský 10. Základní plán nabídky a poptávky elektrické energie nemíří pouze na odvětví jaderné energetiky, ale také na další pro nás významné segmenty průmyslu a technologické inovace, ve kterých si Jižní Korea vybudovala světové renomé. Byla by škoda této příležitosti nevyužít.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Soulu (Korejská republika). Autor: P. Kalina, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Asie | Korejská republika | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme