Energetika, média i stavebnictví, česká stopa v Německu je stále výraznější

Česko se i díky brexitu vyhouplo mezi desítku nejvýznamnějších obchodních partnerů Německa. Některé české firmy budují svůj byznys poměrně nenápadně, jiné už patří mezi významné regionální zaměstnavatele.

Německo-český obchod je velmi významný nejenom z české strany hranice. Česko se v loňském roce konečně přehouplo do top 10 německých obchodních partnerů, když jsme objemem vzájemného obchodu přeskočili Velkou Británii. Například čtyřikrát větší Polsko má přitom se SRN jen o čtvrtinu větší objem obchodní výměny než Česko. A významné jsou také české investice v Německu.

Ilustrační fotografie

V německých médiích se poslední dobou v souvislosti s akvizicemi z Česka mluvilo především o nákupu minoritního podílu PPF v mediálním domě ProSiebenSat.1 Media. Česká firma získala 10,1 % a stala se tak druhým největším akcionářem hned po mediální skupině bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho.

ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

ČEZ a jeho německý svět

Jen český stát, především prostřednictvím polostátní firmy ČEZ a dalších státních firem, zaměstnává v SRN okolo 7 500 zaměstnanců ve zhruba 80 firmách. Mezi nejvýraznější investice ČEZ v SRN patří jenská firma Elevion a řada jejích dceřiných firem. Jedná se o celou škálu technologických firem a firem zabývajících se obnovitelnými energiemi. ČEZ prostřednictvím Elevionu nakoupil i některé firmy ze středostavovského prostředí, jako je technologická společnost Rudolf Fritz z Mohuči.

Regionálně významnými zaměstnavateli jsou především firmy z rodiny LEAG patřící do skupiny EPH. Jen jeho Lausitz Energie Verwaltung, Lausitz Energie Kraftwerke a Lausitz Energie Bergbau, všechny se sídlem v braniborském městě Cottbus, zaměstnávají v SRN okolo 12 tisíc zaměstnanců. Významným zaměstnavatelem jsou v Německu i firmy ze svěřenského fondu Agrofertu, jako jsou jeho pekárenské společnosti Lieken a Lieken Brot- und Backwaren či chemička SKW Stickstoffwerke Piesteritz. Ta patří k vůbec největším lokálním zaměstnavatelům v regionu dolnosaského Lutherstadt Wittenberge.

Úspěchy v SRN ale slaví i celá řada dalších českých firem. K těm, které v SRN zaměstnávají větší množství lidí, patří také Winning Group. Jde o česko-německou firmu, kterou z Brna vede mezinárodní tým v čele s hlavním akcionářem Sebastianem Wagnerem, Němcem ze Schwarzaldu. Ten se usadil na Moravě, odkud začal budovat firmu zaměřenou na stavebnictví a v automobilový průmysl. V posledních letech přitom Winning nakoupil řadu německých firem, často ve finančních problémech. Vlastní tak už dnes v SRN několik továren a zaměstnává několik tisíc lidí.

Ilustrační fotografie

SRN: druhý největší investor Evropy

Spolková republika Německo je sice druhým největším investorem v Evropě, sama se ale také snaží nalákat nové finance. Počet přímých zahraničních investic v SRN v roce 2022 klesl již pátý rok po sobě. Německo začíná ztrácet nové investice kvůli vysokým nákladům za práci i energie, byrokratické zátěži a pokulhávající digitalizaci. Například Velká Británie a Francie Německo překonávají v počtu investičních projektů zaměřených na ICT či služby pro firmy.

Německé investiční prostředí je komplikované i federálním zřízením a různou výší daní, která se liší nejenom v rámci jednotlivých spolkových zemí, ale například v daních z příjmu právnických osob i v jednotlivých municipalitách.

Investiční prostředí je v SRN nicméně stále velmi dobré a země vychází v žebříčcích investičních destinací stále mezi nejlepšími. Investorům nabízí stabilní instituce, výbornou vymahatelnost práva, kvalifikovanou pracovní sílu, a vynikající zázemí vědy a výzkumu. V rámci legislativy prověřování investic jsou v některých citlivých odvětvích prověřovány nákupy podílů v německých firmách, a to i v případě subjektů z EU. Prověřování potom provádí Spolkové ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu.

Zastupitelské úřady ČR v Německu poskytují českým firmám pomoc nejenom při vstupu na německý trh, ale jsou schopny poskytnout podporu i firmám, které plánují v SRN investovat či založit pobočku. Kromě konzultací a podpory při jednáních je po dohodě možné využít i prostory ambasády.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Berlíně (Německo). Autorka: Helena Schulzová, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Evropa | Německo | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika | Investice | Software a ICT služby

Doporučujeme