Estonské IT firmy poptávají služby za miliardy, kontakty hledaly i v Česku

Estonsko si dlouhodobě buduje image lídra v oblasti digitalizace a světového centra pro vznik startupů, zároveň ale řadu digitálních služeb a produktů dováží.

Tamní trh je proto velmi zajímavý také pro české firmy, což ukázala i nedávná mise estonských ICT firem do Česka. Cestu uspořádalo Velvyslanectví ČR v Tallinnu. Na obou stranách se účastnily jak začínající firmy, tak úspěšní jednorožci.

Ilustrační fotografie

Celkově do Česka přijeli zástupci šesti estonských firem (Bolt, Glassity, Fairown, Wise, HTTPS a Hykell), kteří se setkali s českými společnostmi ProductBoard, Rossum, Revolgy, Virtuplex, Heureka Group či českou pobočkou firmy Pipedrive.

Program zahrnoval diskuze na téma managementu překotného růstu ICT firem, řízení vývoje produktů a zpracovávání zpětné vazby od uživatelů, modernizace užívaných platforem, představení nových aplikací virtuální a rozšířené reality či debatu o aplikaci umělé inteligence v dalším vývoji software. Návštěva vyvrcholila společným setkáním a konferencí s českou technologickou komunitou: setkat se s estonskými kolegy přišlo na osmdesát českých programátorů, softwarových architektů, inženýrů a zástupců českých startupů.

Češi mají v Estonsku dobré jméno

Estonská delegace se setkala také s vládní agenturou CzechInvest, která nedávno navázala spolupráci s agenturou Start Up Estonia. Hosty zajímaly zejména programy CzechInvest na podporu raných fází fungování startupů, ve kterých je pro začínající podnikatele obtížné přilákat soukromé investory, a možnosti spolupráce ve výzkumu a vývoji s českými univerzitami – česká agentura přislíbila ve spolupráci s velvyslanectvím v Tallinnu zprostředkovat kontakty s českými výzkumníky.

Česká řešení pro zefektivnění pracovních i volnočasových aktivit, projekty v oblasti sdílené ekonomiky či matematické modely využívající AI mají v Estonsku dobré jméno a české firmy mohou úspěšně nabízet svá řešení také v Estonsku.

Chronický nedostatek pracovníků

Sdíleným problémem českých i estonských ICT firem je chronický nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Navazování neformálních vztahů mezi firmami a práce s technologickými komunitami proto nabírá na významu. České firmy najímají manažery technologických komunit, kteří píší blogy, newslettery, organizují meet-upy, konference a neformální setkání s cílem vytvořit komunitu expertů, kteří mohou být ve vhodnou chvíli zapojeni do konkrétního projektu či výzkumu.

Cílem je kultivovat pozitivní, aktivní a spolupracující prostředí, které usnadňuje kolektivní řešení problémů. Možnost sdílet strategické vize, úspěšná i neúspěšná řešení či užité technologie dají zapojeným firmám výhodu pro další rozvoj, nástroje pro usnadnění práce a snížení ceny a nabídnou prostor pro nalezení nových mezinárodních partnerů.

V roce 2022 vývoz ICT služeb vzrostl o 31 % na 10,8 miliardy eur, dovoz o 19 % na 8,4 miliardy eur. Jen za první čtvrtletí 2023 Estonsko nakoupilo ICT služby za 401 milionů eur. Pro české ICT firmy proto Estonsko představuje velmi zajímavý trh nejen pro prodej vlastních produktů, ale také pro navazování spolupráce, např. ve vývoji nových výpočetních modelů. Estonsko a estonské firmy každoročně poptávají produkty v oblasti vývoje software, strojového učení, umělé inteligence či databází, cloud computingu a robotizace.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tallinnu (Estonsko). Autor: Petr Preclík, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Estonsko | Evropa | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme