Estonský startupový trh přitahuje i české firmy

České i estonské startupy nabízejí špičková ICT řešení, aplikace pro zefektivnění pracovních a volnočasových aktivit nebo projekty v oblasti sdílené ekonomiky.

Musejí také učinit mnoho strategických rozhodnutí, aplikovat nejnovější řešení v globální konkurenci a plánovat pro rychle se rozvíjející prostředí. S cílem propojit českou a estonskou startupovou scénu uspořádalo Velvyslanectví ČR v Tallinnu matchmakingový seminář pro technologické firmy z obou zemí.

Ilustrační fotografie

České firmy mohou v Estonsku najít partnery pro kombinaci a integraci svých produktů do větších celků, nabídnout svou softwarovou expertízu i získat přístup k pravděpodobně nejzajímavějšímu startupovému trhu v Evropě.

Estonsko totiž patří ke světové špičce v počtu technologických startupů i množství investic do nových projektů. V březnu 2022 bylo v Estonsku registrováno přes 1300 startupů, což je více než pětinásobek evropského průměru. Země přilákala přes 1,2 miliardy dolarů v investicích, díky čemuž jí patří třetí příčka ve světovém žebříčku. Deset z estonských firem mezi lety 2005 a 2022 dosáhlo na status bájného jednorožce.

Firma Altron dodává na Blízký východ odolné cloudové kontejnery

Cílem květnového semináře bylo zprostředkovat kontakty mezi českou a estonskou startupovou scénou v oblast moderních ICT řešení, nabídnout prostor pro debatu o budoucích projektech, sdílení know-how ohledně použitých technologií a inspiraci pro vyvíjené obchodní modely.

Pozvání přijalo celkem třináct startupů. Seminář se uskutečnil v rámci českého programu na podporu ekonomické diplomacie PROPED. Podle účastníků semináře mezi největší výzvy pro rok 2022 patří hledání a udržení talentovaných lidí, management zdravého tempa růstu společnosti a zefektivňování vnitřních procesů.

Součástí dvoudenního programu byla i návštěva sídel firem Veriff a Pipedrive a také továrny na výrobu elektrických koloběžek Comodule.

Z České republiky přijaly pozvání do Tallinnu firmy Cookielab a Devix Technologies zaměřené na vývoj softwaru, firma Digitoo vytvářející nástroje pro online zpracování faktur, společnost Kiwi.com známá svým vyhledávačem leteckých spojení, firma Revolgy zaměřená na cloudové služby a společnost pro vývoj platebních nástrojů Twisto.

Mezi estonskými hosty byli hned tři estonští jednorožci, tedy firmy, které dosáhly na valuaci přes jednu miliardu dolarů: Bolt (mobilita, sdílené dopravní prostředky), Pipedrive (nástroje pro řízení vztahů se zákazníky) a Veriff (nástroje pro ověření identity klienta). Dále pozvání přijali zástupci firem AdCash (reklamní platformy), Klaus (nástroje pro řízení kvality zákaznických služeb), Pactum (nástroje pro uzavírání smluv) a Comodule (sdílená mikromobilita).

Ilustrační fotografie

Cesta českých firem do Estonska byla spojena také s účastí na startupové konferenci Latitude 59, která každoročně do Tallinnu přiláká více než 2500 návštěvníků z řad startupů, investorů a dalších hostů.

České firmy dostaly příležitost konferenci navštívit a zúčastnit se přednášek, workshopů, networkingových i investorských setkání, zejména ale mohly rozšířit své mezinárodní kontakty o desítky nových potenciálních obchodních partnerů.

Konference byla již několik týdnů před svým konáním beznadějně vyprodána. Nad konferencí přijal záštitu estonský prezident Alar Karis, což jen dále podtrhuje, jakou důležitost Estonsko přikládá své startupové scéně.

Velvyslanectví České republiky v Estonsku plánuje v roce 2023 nabídnout estonským startupům možnost obdobné cesty do Česka, případně českým zájemcům zopakování podobného projektu, tentokrát s návštěvou druhé nejvýznamnější estonské startupové konference sTARTUp Day v Tartu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tallinnu (Estonsko). Autor: Petr Preclík, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Estonsko | Evropa | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme