Etikety hlavním důvodem pro zadržení zásilek čínskými celnicemi

Problematikou, které není mnohdy při vývozu potravinářských produktů do Číny věnována dostatečná pozornost, jsou náležitosti čínských etiket.

Chybné či nevyhovující etikety jsou hlavním důvodem, proč bývá zboží zadrženo na čínských celnicích. Statistiky Generální správy cel Číny za duben letošního roku ukazují, že celkem bylo v daném měsíci zadrženo 198 zásilek potravin z 38 států a regionů. Ve 27 % byly příčinou právě chybné etikety. Nejedná se o ojedinělý jev, ale dlouhodobý trend.

Ilustrační fotografie

Pro vývozce není jednoduché se zorientovat v relevantní čínské legislativě, protože náležitosti etiket mohou ukládat v závislosti na typu produktu různé předpisy. Zkušený čínský importér by měl být schopen firmám poskytnout nezbytné poradenství, ale je doporučeno, aby se i firmy snažily s danou problematikou obeznámit.

Vhodnou příležitostí je například webinář nazvaný „Case Study on Imported Food Labeling in China“ pořádaný čínskou poradenskou firmou vyvíjející činnost v oblasti compliance potravin – FoodMate, která se v oboru pohybuje už více než dvacet let. Webinář se uskuteční 20. června od 9 hodin SEČ v angličtině a účast na něm je bezplatná. Bližší informace jsou dostupné pod na webu akce a registraci k účasti je možné provést naskenováním QR kódu.

Autor: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí

Doporučujeme