Etiopie vyváží elektrickou energii do sousedních zemí a rozšiřuje energetickou infrastrukturu

Etiopie se od listopadu 2022 stane klíčovým dodavatelem elektrické energie pro Keňu na základě dohody společností Kenya Power a Ethiopia Electric Power.

Stane se tak v návaznosti na smlouvu o nákupu elektřiny platnou do roku 2047, dle které bude Etiopie v první fázi vyvážet 200 MW ročně. Vývoz zvýší přístup Etiopie k zahraniční měně, což je pro Addis Abebu klíčovou ekonomickou prioritou, stejně jako rozvoj a modernizace existující přenosové a distribuční sítě.

Ilustrační fotografie

Celková investice do projektu činí 1,26 mld. USD. Světová banka poskytla úvěr ve výši 684 mil. USD, Africká rozvojová banka 338 mil. USD a francouzská rozvojová agentura 118 mil. USD. Etiopská a keňská vláda financují 32, respektive 88 mil. USD.

Součástí je také projekt tzv. „keňsko-etiopské elektrické dálnice“, plánovaný od roku 2011, jehož dokončení vyžaduje výstavbu 1068 km dlouhého přenosového vedení, které bude schopno přenášet až 2 GW elektrické energie. Elektrická dálnice přispěje také k úsilí 11 zemí tvořících Eastern Africa Power Pool o snížení chudoby. Cílem je integrovat sítě Tanzanie, Ugandy a Rwandy a také Etiopie a Keni.

Etiopie plánuje zvýšit export elektrické energie díky výstavbě Grand Ethiopian Renaissance Dam (GERD), která podle vládního narativu dokonale zapadá do cílů udržitelného rozvoje, ale také do zeleného odkazu aktuální vládní garnitury. Rozšiřování a modernizace přenosové sítě probíhá v rámci ambiciózního National Electrification Program s cílem zpřístupnit elektrickou energii lidem žijícím mimo současnou hlavní síť do roku 2025.

K největším příležitostem v Africe patří lusofonní státy

V první fázi dohody bude Etiopie vyvážet do Keni 200 MW elektřiny, ve druhé fázi se tento objem zdvojnásobí. Dalším státem, se kterým se Etiopie dohodla na vývozu elektrické energie, je Jižní Súdán, kam bude vyvážet 100 MW elektrické energie v příštích třech letech. Tento objem plánuje postupně zvýšit na 400 MW. Etiopie vydělává ročně přibližně 50 mil. USD z vývozu elektrické energie do sousedních zemí včetně Súdánu a Džibutska a bude se snažit zintenzivnit své úsilí pro získání 400 mil. USD v příštích 10 letech.

Budování „elektrické dálnice“ a další rozšiřování a posilování přenosové a distribuční sítě za účelem pokrytí potřeb vlastního obyvatelstva a posílení vývozního potenciálu je příležitostí pro české firmy, které se mohou podílet především na subdodávkách komponentů. Poptávka bude po technologických zařízeních pro rozvodny, transformátorech, řídících prvcích, a v neposlední řadě i po technologiích umožňujících monitorování ztrát.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Addis Abebě (Etiopie). Autoři: Jan Kallus, stážista; Pavel Šára, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Afrika | Etiopie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme