Etiopský těžební sektor rekordně roste a láká nové investory

Exportní statistiky etiopského těžebního sektoru dosáhly v posledních měsících i přes pandemii covidu-19 rekordních čísel. Další rozvoj těžby, její modernizace, efektivní využití nerostů, hledání exportních příležitostí a podpora domácí poptávky je prioritou Ministerstva dolů a ropy Etiopie i vládní.

V rámci aktuálně připravovaného desetiletého ekonomického plánu si vláda klade za cíl přilákat nové partnery a investory, kterým nabízí zvýhodněné podmínky. Příležitosti tedy existují i pro české firmy.

Dle aktuálních informací Ministerstva dolů a ropy Etiopie dosáhly zisky z exportu nerostů za první polovinu současného finančního roku 340 mil. USD, což je téměř 7x více než za celý fiskální rok 2018/2019 (49 mil. USD) a skoro 1,5x více než v minulém finančním roce (207 mil. USD).

Podle statistik Etiopie ve sledovaném období vyvezla 4 112 kg zlata, 26,9 tun tantalu, 1 625 kg nezpracovaného a 37,8 kg opracovaného opálu a 2 123 kg dalších drahých kamenů. Mezi významné exportní komodity patří také safíry, vápenec, různé druhy solí či pemza. V těžebním sektoru vzniklo za posledních 6 měsíců téměř 50 tis. nových pracovních míst a nerosty v hodnotě přes 1,7 mld. etiopských birrů (cca 42,5 mil. USD) byly dodány na místní trh.

Restrikce přeshraničního obchodu způsobené opatřeními jednotlivých vlád v důsledku pandemie covidu-19, snahy federální vlády o omezení nelegálního obchodu společně s posílenou infrastrukturou vedly k vylepšení oficiálních statistik. Zlato se podílí na více než 80 % hodnoty etiopského vývozu nerostů a malí těžaři, kteří sektoru dominují, jsou díky okolnostem nuceni využívat oficiálních obchodních kanálů. Zvýšení zásob valut je dobrou zprávou i pro Etiopskou národní banku, země se totiž dlouhodobě potýká s nedostatkem tvrdé měny.

Další rozvoj těžebního sektoru patří mezi vládní priority v připravovaném desetiletém ekonomickém plánu. Jedním z cílů je zvýšit příjem z exportu nerostů až na úroveň 17 mld. USD v roce 2030. Pro investory jsou připraveny zvýhodněné daňové balíčky a speciální celní podmínky pro dovoz strojů atd.

Vláda se těžební sektor snaží podpořit i prostřednictvím intenzivnější spolupráce s akademickou sférou. Na základě nové dohody Ministerstva dolů a ropy s Addis Ababa University (AAU) bude univerzita nabízet krátkodobá školení a studijní program zaměřený na nerostné zdroje dostupné v Etiopii. Kromě toho vzniklo pod záštitou ministerstva i nové Ethio-Center of Miner Development (ECMD) při Addis Ababa Institute of Technology (AAiT).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Addis Abebě (Etiopie). Autor: Pavel Šára, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Afrika | Etiopie | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Nerostné suroviny a polotovary

Doporučujeme