Evropská unie a Británie zjednoduší obchod v oblasti sanitárních a fytosanitárních (SPS) opatření

EU a Velká Británie dosáhly na summitu 19. května 2025 dohody o posunu v bilaterálních vztazích, a to mimo jiné díky shodě na základních prvcích budoucí dohody o sanitárních a fytosanitárních (SPS) opatřeních.

Dohoda o SPS opatřeních by znamenala zjednodušení a zrychlení obchodu se zemědělskými a potravinářskými produkty mezi Evropskou unií a Velkou Británií.

Různé druhy ovoce a zeleniny
Ilustrační fotografie

Dohoda má přinést větší jistotu a stabilitu pro zemědělce, výrobce potravin a rybáře na obou stranách Lamanšského průlivu, a také usnadnit pohyb zemědělsko-potravinářského zboží mezi EU a Británií.

ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg

Konkrétněji se obě strany dohodly na tom, že by SPS dohoda měla vést k tomu, že naprostá většina přesunů zvířat, živočišných produktů, rostlin a rostlinných produktů mezi Británií a EU bude probíhat bez potřeby dokládat osvědčení a realizovat kontroly, které jsou v současné době pro tyto přesuny vyžadovány. To by mělo přinést snížení byrokracie a nákladů.

Dále byla dosažena shoda na tom, že Velká Británie přistoupí na tzv. dynamické slaďování pravidel v SPS oblasti. To by mělo v praxi znamenat, že bude automaticky přebírat pravidla přijímaná v EU do svého právního řádu. To by mělo platit pro SPS předpisy, předpisy o bezpečnosti potravin a obecné předpisy o ochraně spotřebitele, které se vztahují na výrobu, distribuci a spotřebu zemědělských a potravinářských produktů, dále pro předpisy o živých zvířatech a pesticidech, předpisy o ekologických produktech a také pro obchodní normy vztahující se na určitá agro-potravinářská odvětví nebo produkty.

Zároveň má SPS dohoda umožnit Velké Británii přijmout cílená opatření na ochranu biologické bezpečnosti a veřejného zdraví. Má také existovat seznam omezených výjimek z dynamického slaďování (který však bude Británie moci použít pouze v případě, že nepovede ke snížení standardů ve srovnání s pravidly EU, nebude mít negativní dopad na zvířata a zboží EU uváděné na britský trh a bude respektovat zásadu, že se do EU dostávají pouze zvířata a zboží, které splňují pravidla EU).

Má také existovat mechanismus řešení sporů s nezávislým rozhodčím senátem, který zajistí, že Soudní dvůr EU bude konečnou instancí pro všechny otázky práva EU. Součástí dohody má také být určitý vymezený přístup Velké Británie k příslušným agenturám, systémům a databázím EU v oblastech, na které se bude vztahovat SPS dohoda. Británie má také Evropské unii poskytovat odpovídající finanční příspěvek na pokrytí nákladů spojených s prací EU v SPS oblasti.

Je potřeba mít na paměti, že deklarovanou shodu EU a Velké Británie bude potřeba převést do konkrétní právně závazné mezinárodní dohody a také zdárně dokončit proces jejího schvalování.

Autor: Paul Wilkins, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Londýně.
Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu mze.gov.cz v Proexportním okénku. Zdroj: AgraFacts, č. 49-25
• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme