Evropský podnikatelský region je poprvé z ČR. Ocenění získaly Brno a jih Moravy

Jihomoravský kraj a město Brno získaly prestižní ocenění European Entrepreneurial Region 2024. Evropský výbor regionů ocenil především dlouhodobou strategii podpory podnikání a inovací v kraji.

Jižní Morava a Brno jsou zároveň prvními nositeli tohoto titulu z České republiky. Ze zmíněné podpory inovací vyplývají v kraji aktuální aktivity směřující k větší odolnosti, udržitelnosti a digitalizaci firem. 

Brno jako centrum inovací

Jihomoravský kraj se na mapu inovativních regionů Evropy zapsal svým strategickým cílem být domovem globálně úspěšných podnikatelů, vyplývajícím z dosavadních úspěchů Regionální inovační strategie. Její další rozvoj znamená podporu podnikavosti studentů, navýšení počtu dynamicky rostoucích startupů i firem mířících na mezinárodní trhy a také udržitelnou prosperitu.

Úspěšný výzkum a vývoj do firem přitahuje talenty

„Regionální strategie podpory podnikání stojí zejména na vzájemné důvěře místní inovační komunity. Úzce spolupracujeme s firmami, výzkumnými organizacemi i neziskovým sektorem a společně budujeme z našeho regionu domov globálně úspěšných podnikatelů. Můžeme se při tom spolehnout na silná regionální odvětví, jako jsou elektronová mikroskopie nebo IT, zejména vývoj her či kyberbezpečnost. Úspěšný firemní výzkum a vývoj rozšiřuje možnosti spolupráce, přitahuje talenty a posiluje celý region,” říká hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich. 

Titul European Enterpreneurial Region zvýznamňuje aktivity, které se na jižní Moravě na podporu podnikání a inovací nově realizují. Směrem k mezinárodní expanzi malých a středních podniků mezi ně patří EDIH Digimat – program zaměřený na digitální transformaci, Up2Circ rozvíjející technologické a sociální inovace, Cybersecurity Excellence Hub podporující výzkum v oblasti kyberbezpečnosti nebo Velvet Innovation – platforma propojující aktéry inovačního ekosystému #brnoregion.

Inovativní projekty získaly 1,4 milionu korun z programu Prototypuj a ověřuj

„Jsme poctěni, že Evropský výbor regionů ocenil naše dlouhodobé úsilí v budování podnikavého regionu. Město Brno spolu s Jihomoravským krajem již více než 20 let systematicky podporuje projekty na podporu vzniku inovací, výzkumu a transferu technologií. I díky tomu se teď náš region může řadit k jedněm z nejrychleji rostoucích inovačních ekosystémů v Evropě z hlediska růstu objemu investic do technologických firem,“ vysvětluje Anna Putnová, zastupitelka města Brna pro inovace a spolupráci s výzkumnými organizacemi.

Podnikání v kraji pomáhá i inovační agentura

Dvacetileté snahy o rozvoj regionu úzce souvisí s činností inovační agentury JIC, která posiluje podnikavost u studentů, pomáhá růst startupům i spolupracuje s nejúspěšnějšími firmami z regionu. Různou roli hraje ve všech cílech a projektech ohodnocených v rámci zisku titulu EER 2024, včetně toho, že tvoří místní inovační komunitu. 

„Chceme, aby na jižní Moravě vyrůstaly silné a globálně úspěšné firmy. Díky nim je region ekonomicky stabilní, posiluje svou prestiž v zahraničí a vznikají tu nová pracovní místa pro kvalifikované lidi. Věřím, že firmy z jižní Moravy můžou lidem po celém světě pomáhat čelit globálním výzvám, a posilovat tím zároveň roli celé Evropy na mezinárodním poli. Ocenění patří všem lidem, kteří se na tom podílejí – ať už to jsou majitelé a zaměstnanci firem, tak zástupci veřejné správy, výzkumníci nebo vědci,” doplňuje ředitel agentury JIC, která v regionu podporuje rozvoj inovativního podnikání, Petr Chládek.

Mandát naplňovat svůj přístup k podnikání pod hlavičkou European Entrepreneurial Region má Jihomoravský kraj a město Brno spolu s dalšími oceněnými regiony do konce roku 2024.

Doporučujeme