Exodus českých firem z daňových rájů pokračuje

Počet českých firem s vlastníkem v daňovém ráji zaznamenal v roce 2020 téměř šestiprocentní pokles. Ze zemí s daňovým zvýhodněním je aktuálně ovládáno 11 383 společností, což je o 719 méně než na konci roku 2019.

Poprvé v historii sledování se největším majitelem tuzemských firem, podle objemu ovládaného kapitálu v základním jmění, stalo (mezi zeměmi se zvžýhodněnými daněmi) Lucembursko, které předstihlo Nizozemsko. Statistiky zveřejnila společnost Bisnode A Dun & Bradstreet Company.

Soumrak daňových rájů?

„Dlouhodobě nastolený trend pokračuje. Výhody daňových rájů se vytrácejí jako pára nad hrncem, firmám rostou náklady na správu struktury, hrozí reputační riziko. Daňový ráj v loňském roce opustilo rekordní množství společností,“ říká analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company Petra Štěpánová s tím, že za posledních pět let počet firem s vlastníkem z daňového ráje klesl o 13 %.

Objem kapitálu v základním jmění českých firem, které ovládají vlastníci z daňových rájů, meziročně poklesl z 331,5 miliardy korun na 317,8 miliardy korun. Největším zahraničním vlastníkem z destinace považované za daňový ráj se poprvé v historii sledování stalo Lucembursko, které z dlouhodobého vedení vytlačilo Nizozemsko.

„Vedení Lucemburska je ale velmi těsné. Ovládá 107,7 miliard základního kapitálu, zhruba o půl miliardy, tedy o půl procenta, více než Nizozemí. Co se týká počtu vlastněných firem první příčka stále jednoznačně patří Nizozemí,“ dodala Petra Štěpánová z Bisnode A Dun & Bradstreet Company. Z daňového ráje je aktuálně kontrolováno 2,2 % českých firem oproti 2,4 % na konci roku 2019.

V loňském roce se mírně zvyšoval počet českých firem a majiteli v daňovém ráji jen na Gibraltaru, Hongkongu, Maltě a Monaku. Ostatní destinace vykázaly pokles v čele s Nizozemskem (-259), USA (-158) a Kyprem (-88).

Redakčně upravená tisková zpráva Bisnode

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Daně, účetnictví, pojištění

Doporučujeme