Experti: Absolventy dnes nalákáte na nové roboty spíš než na peníze

Robotika, mechatronika, aplikovaná informatika. Studenti těchto a podobných oborů i experti s praxí jsou v současnosti v hledáčku firem, výzkumných ústavů i lovců hlav.

Ti nejtalentovanější často nehledají nejvyšší výdělek ani nejrychlejší kariérní postup, ale preferují technické výzvy, ambiciózní projekty a možnost pracovat s nejnovějšími technologiemi. Takovou možnost jim nabízejí například krajská inovační centra.

Ilustrační foto

Kdo má rád rutinu a klid, v inovačním centru nepochodí

„Práce to není pro každého. Kdo má rád svou rutinu a klid, tak u nás nepochodí. My hledáme lidi otevřené a ochotné zkoušet nové věci,“ říká Jiří Tomíček, ředitel kompetenčního a inovačního centra Intemac, které je součástí Jihomoravského inovačního centra (JIC).

„Máme aktuálně padesát tři technologických partnerů a pomáháme desítkám firem z Jihomoravského kraje se zaváděním automatizace a digitalizace výroby. Radíme, jak šetřit čas a být efektivnější,“ doplňuje Tomíček.

Centrum Intemac má přístup k aktuálním novinkám v oblasti robotiky a automatizace, a díky tomu nabízí podnikům možnost vyzkoušet si tyto technologie před zavedením do své výroby.

Circularity Deck Workshop od JIC z vás vytáhne udržitelné myšlenky

„Vzhledem k neustálému rozvoji v této oblasti hledáme nadšence mezi zkušenými programátory i absolventy technických oborů, kteří mají chuť se pořád posouvat vpřed,“ informuje zástupce Intemac.  

Ideální startovní pozice pro studenty

Právě možnost být ve stálém kontaktu s nejnovějšími postupy a technologiemi může oslovit ambiciózní studenty technických oborů. „Není to o jedné technologii. V našem centru zachováváme technologickou neutralitu, což znamená, že máme roboty různých značek a zaměření,“ popisuje Tomíček.

To je pro začínajícího inženýra velká výhoda, kterou může v budoucnu zúročit ve své kariéře: „Zatímco v běžné soukromé firmě se obvykle naučí pracovat s jedním typem stroje, u nás si osahá a detailně pozná hned několik možných řešení.“  

Jihomoravský kraj je silný evropský inovátor. Díky podpoře výzkumu a vývoje i spolupráci

Situace na trhu práce je již několik let stejná. Absolventi technických oborů jsou u firem nejžádanější a pořád je jich velký nedostatek. Do hledání ideální práce tak kromě výše mzdy vstupují další faktory, jako je například perspektiva rozvoje, práce na zakázkách, které mají širší význam a dávají možnost učit se novým věcem.

„Mnoho mladých absolventů technických oborů nemá dnes na prvním místě odměnu. Zajímá je, jaké má firma technologie, hledají velké projekty, chtějí se kontinuálně rozvíjet a vzdělávat,“ potvrzuje Branislav Jánsky z headhunterské společnosti R4U s tím, že aktuální zajímavostí je, že dnešní generace mladých inženýrů už nechce tolik cestovat. Odmítají například pozice, které vyžadují být několik měsíců mimo domov.

„Absolventi oborů automatizace a robotiky jsou již během studia zahlceni zájmem firem. Mají u nich možnost absolvovat odbornou praxi, stáž nebo napsat diplomovou práci. V podstatě si najdou práci ještě před ukončením studia a mezi firmami o ně probíhají doslova boje,“ doplňuje Jánsky.

Redakčně upravená tisková zpráva JIC

• Oblasti podnikání: Vzdělávání, lidské zdroje

Doporučujeme