Exportmag.cz: Češi stvořili růžového slona, který zlomí strach z injekcí. Najde investora pro světovou expanzi?

Aplikátory Tugi mají pomoci lidem, kteří si píchají léky třeba proti roztroušené skleróze či na ředění krve. Český startup, který chytrou pomůcku s originálním designem vymyslel, teď hledá partnery, kteří výrobek dostanou ke stovkám milionům potenciálních klientů.

Jak to u těch nejlepších nápadů bývá, jde vlastně o geniálně jednoduchou myšlenku. Miliony lidí, kteří si musejí sami vpichovat injekce, často trpí při aplikaci strachem z jehly a dalšími nepříjemnými pocity. Má jim pomoci aplikátor Tugi – pomůcka, do níž se injekce sevře. Plní rovnou dvě funkce – vpíchnutí léku zjednoduší a díky hezkému designu připomínajícímu skoro dětskou hračku zároveň zbaví uživatele stresu. „Když někomu ukážete Tugi, usměje se,“ popsala typickou první reakci lidí praktická lékařka Kristína Tůmová. Dvojice aplikátorů z vysoce kvalitního lékařského silikonu je díky patentovanému způsobu uchycení kompatibilní se 14 druhy léků v předplněných injekcích.

Dvě základní verze aplikátoru mají podobu růžového slona a modrého kocoura.

Před příchodem Tugi kupodivu nikoho nenapadlo prostřednictvím nápaditého funkčního designu pacientům používání injekce ulehčit. „Donedávna to nikdo neřešil, jsme první na světě,“ říká Martin Pilný, který je jedním ze spoluzakladatelů projektu. Každý rok si přitom na planetě samo píchá nějakou injekci asi 800 milionů lidí.

Celý článek si zdarma přečtěte na EXPORTMAG.CZ

Prvotní impulz ke vzniku Tugi přitom přinesl sám život. Před několika lety totiž tehdejší partnerce jednoho z dalších zakladatelů Pavla Kučery lékaři sdělili, že bohužel trpí roztroušenou sklerózou. Navíc si dívka musela začít sama každý den píchat injekce, což byla další rána pro její psychiku. Pavel Kučera proto vymyslel první prototyp Tugi, který nepříjemný úkon chytře zjednodušil.

Tugi snižuje díky přátelskému designu strach uživatele z injekce, zároveň ale zjednodušuje její použití.

Vývoj, výroba, patenty a certifikace spolky přes 20 milionů korun

Tak se začal psát životopis Tugi. Vznikl startup, který pomůcku zdokonalil se záměrem vyrábět ji ve velkém, a tak ulehčit život milionům pacientů. Po čtyřech letech práce a po zhruba 20 milionech investovaných korun je Tugi připraven ve všech směrech takříkajíc na startovní čáře k přechodu do prodeje ve velkém.

Světové odborné veřejnosti se Tugi představil na veletrhu Medica v Německu.

Design i funkce pomůcky jsou právně chráněny ve více než stovce zemí světa včetně například Spojených států, Číny, Indie nebo Japonska. „Máme hotových 10 tisíc kusů výrobku a u tuzemského externího dodavatele připravenu kapacitu na výrobu 250 tisíc kusů ročně. Tugi je přitom od začátku vyvíjen pro globální trh. Proto máme jak webové stránky, tak i promo videa a další materiály připraveny v angličtině, němčině či japonštině, “ vysvětluje Pilný.

Tomáš Stingl

Celý článek si zdarma přečtěte na EXPORTMAG.CZ

Doporučujeme