Natěšení fanoušci železniční dopravy postávali v uplynulém týdnu hned v několika státech u kolejí s připraveným fotoaparátem. Z Česka do Rumunska se totiž vypravil opravdu pozoruhodný osobní vlak. Měl 15 obsazených vagonů, valil se Evropou způsobem start–cíl a na úvodních úsecích ho dokonce vlekla parní lokomotiva. Spektakulární jízda z Prahy do rumunské Oršavy trvala skoro 24 hodin čistého času. A z útrob vagonů se prakticky po celou tu dobu ozývala živelná hudba.
Tenhle speciální spoj přivezl na jihozápad Rumunska účastníky Festivalu Banát. Akce, která se každoročně koná už od sezony 2012, má za cíl propojovat českou veřejnost s komunitou krajanů, kteří žijí v oblasti Banátu v šesti vesnicích, jež byly založeny už ve dvacátých letech 19. století. Jde o obce Bígr, Gernik, Rovensko, Svatá Helena, Šumice a Eibenthal.
Právě poslední jmenovaná vesnice je hlavním hostitelem festivalu, jehož program má široký záběr od hudby přes místní folklor až po podporu spolupráce České republiky a banátských krajanů. Mezi vystupujícími byli letos třeba populární hudebníci jako Pavel Čadek či Bára Zmeková, novináři Martin Dorazín a Honza Tuna, soubory divadel Radar a Brambůrky nebo zástupci organizací, jako je Klub českých turistů.
Umělci i přednášející vystoupili na akci dobrovolně bez nároku na honorář. To podtrhuje hlavní myšlenku celého osvětového a nekomerčního festivalu, jíž je pomoc české komunitě v Banátu a zvýšení povědomí o ní. Díky výnosům z minulých ročníků bylo například v Eibenthalu postaveno sportovní hřiště pro děti nebo zde začala fungovat restaurace, která dává práci dvěma desítkám místních lidí. V celé hornaté oblasti také roste český systém turistických značek. Tím je vyznačeno už na 300 kilometrů tras.
Nová vlna zájmu lidí z České republiky je pro oblast požehnáním v pravý čas. Místní ekonomiku totiž poznamenalo, že byla nedávno v místních dolech definitivně ukončena těžba antracitu, která dříve zajišťovala živobytí velké části obyvatel.
Letos navíc Banát stejně jako celé Rumunsko drtí katastrofální sucha, když v podstatě už tři měsíce nepršelo. Políčka, včelařství nebo pěstování ovoce je přitom páteří ekonomiky v Banátu, kde obyvatelé přežívají do jisté míry stále tradičním samozásobitelským způsobem.
Rozvoj ekologické turistiky a přínos festivalu tak mnoho krajanů uvítalo jako novou živou vodu pro ekonomiku mikroregionu, která by jinak uvadala…