ExportMag.cz: Kam zamíří v roce 2023 koruna, cena nafty nebo trh práce?

Česko míří do recese, vysoká inflace trvá. Exportéři ale mohou vyhlížet v nadcházející sezoně i pozitivní momenty – třeba levnější pohonné hmoty nebo větší výběr mezi uchazeči o zaměstnání.

Když loni v lednu přicházely prognózy, co by eventuálně mohlo čekat v nadcházejícím roce exportéry, bylo v nich znát lehkou naději díky odeznění pandemie covidu-19. Ale hned v únoru přiletěla další nečekaná černá labuť. Rusko přepadlo Ukrajinu a všechno bylo rázem zase jinak. Po té zkušenosti je nutné i očekávání pro rok 2023 formulovat dvojnásob opatrně. Pokračující válka na Ukrajině zůstává nevyzpytatelnou divokou kartou, která ovlivní v konečném důsledku všechna odvětví ekonomiky.

Česká republika si letos s největší pravděpodobností znovu vyzkouší, jak chutná recese.

Vývoz roste, nálada klesá

Čeští exportéři vstupují do nejisté sezony ještě v relativně solidní kondici. Zatím nejčerstvější statistika o objemu vývozu se týká října, kdy byl export dokonce výrazně vyšší než ve srovnatelném období před pandemií. „Meziročně v říjnu narostl o 17,2 procenta. Je to dáno také vyššími vývozními cenami. Růst je vidět i oproti roku 2019, a to o 15,1 procenta. Vývozu se i přes veškeré překážky stále daří. Podíváme-li se na aktuální statistiku zahraničního obchodu ze sektorového pohledu, ukazuje se, že mobilita, doprava a infrastruktura zůstávají pro české firmy perspektivní. Vývoz motorových vozidel vzrostl o 22,9 miliardy korun a vývoz elektrických zařízení o 8,6 miliardy,“ upozornil ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal.

Podle všeho ale to těžší teprve přijde. Problémy ekonomiky se v podnikovém sektoru projeví se zpožděním naplno až letos a Česká republika se nevyhne recesi. Na firmy tak doléhá pesimismus. Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru byl v prosinci na hodnotě 42,6 bodu. Zůstává tedy hluboko v pásmu kontrakce pod 50bodovou hranicí a indikuje zhoršování nálady mezi výrobci. „Podobně jako v předchozím měsíci hlásí čeští zpracovatelé pokles objemu výroby, nových zakázek i zákaznické poptávky, zatímco pokračuje zdražování výrobních vstupů, hlavně pak energií. Nákladová inflace sice oproti předchozímu období zpomaluje, zůstává ovšem citelná. Firmy již v reakci na nepříznivou situaci reportují úmysl s koncem kalendářního roku propouštět zaměstnance a s utlumenou aktivitou počítají i v nejbližší budoucnosti,“ uvádí Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus…

S jakým kurzem koruny budou muset exportéři kalkulovat v letošním roce?

V čem se promění český trh práce?

Jaký je prognóza pro ceny plynu a ropy a potažmo všech energií?

Více čtěte zdarma v plné verzi článku na sesterském webu EXPORTMAG.CZ.

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Analýzy a statistiky

Doporučujeme