ExportMag.cz: Kvalitní kolumbijské zdravotnictví chce další modernizaci

Špičkové kliniky plastické chirurgie, moderní nemocnice, rozvoj telemedicíny v odlehlých oblastech. Ale i nedostatek zdravotnických technologií či léčiv. Kolumbijské zdravotnictví má zatím silnější i slabší stránky. S plánovanou modernizací mohou pomoct čeští dodavatelé.

Kolumbie patří k nejrychleji rostoucím a nejstabilnějším ekonomikám v rámci Latinské Ameriky. V současnosti je tam třetím největším trhem hned za Brazílií a Mexikem. Podle hodnocení Ceoworld Health Care Indexu za rok 2021 se země nachází na 35. místně v žebříčku nejlepší zdravotní péče na světě z celkového počtu 89 sledovaných zemí.

Kolumbijské kliniky často vyhledávají klienti ze Severní Ameriky kvůli nesrovnatelně levnější péči při často velmi dobré kvalitě.

Index klasifikuje jednotlivé zdravotní systémy v kategoriích, jako je dostupnost lékařské péče, infrastruktura, počet odborníků, dostupnosti léků a náklady na léčbu. Kolumbie v tomto srovnání předčila země, jako jsou Itálie, Chile anebo třeba Brazílie. Pro srovnání nejlepší péče je podle studie v Singapuru a naopak nejhorší v sousední Venezuele.

Je však třeba poznamenat, že se pozice Kolumbie ve světovém srovnání v jiných studiích liší. Například časopis The Economist zařadil místní zdravotní systém na šestou pozici ze 40 sledovaných zemí. Světová zdravotnická organizace zařadila Kolumbii v roce 2021 na 22. místo ze 191 hodnocených zemí. Žebříček známý jako The World’s Best Hospitals 2022 také odhalil, že mezi 250 nejlepšími nemocnicemi světa se umístila i kolumbijská Fundación Valle Del Lili. Obsadila 149. příčku.

Zdravotní turistika – tedy sektor, do něhož se řadí léčebná, preventivní, estetická a wellness medicína – má v Kolumbii za poslední roky vzrůstající charakter. Dostupné údaje hovoří o tom, že se v zemi ročně provede okolo 300 tisíc plastických operací, čímž Kolumbie získala 14. příčku ve světovém srovnání a čtvrtou v rámci Latinské Ameriky (po Brazílii, Mexiku a Argentině). Mezi nejčastější zákroky patří úprava prsou, liposukce, abdominoplastika a úprava víček. Trend je zaznamenán i u mužů, kteří nejčastěji vyhledávají neinvazivní a chirurgické estetické ošetření obličeje.

Důvodem, proč je Kolumbie vyhledávanou destinací plastické chirurgie, je ten, že tato země může nabídnout svým zahraničním klientům nejen kvalitní zdravotnická zařízení a péči, ale především velmi dostupné ceny. Náklady zákroky jsou tu totiž o 40 až 60 procent levnější než například v USA. U některých zákroků dosahuje rozdíl dokonce až 80 procent. Pro srovnání operace bypassu by v USA stála okolo 80 tisíc dolarů, zatímco v Kolumbii jen přibližně 26 tisíc. Náhrada kolene přijde ve Spojených státech na 40 tisíc dolarů, v Kolumbii na 15 tisíc…

Více si o o kolumbijském zdravotnictví a příležitostech pro české dodavatele přečtěte zdarma v plné verzi článku na webu ExportMag.cz

• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme