Exportmag.cz: Rozjetou ekonomiku Vietnamu covid nezastavil. České firmy mohou těžit z dohody o volném obchodu

Ani pandemie nesesadila Vietnam z postu jedné z nejrychleji rostoucích ekonomik. Země naopak těží z nové situace. Přetahuje investory, kteří odcházejí z Číny nebo Ruska. Českým firmám mířícím do Vietnamu pomůže dohoda o volném obchodu či chystaná smlouva o ochraně investic.

Vietnamské podniky stále víc vyrábějí elektroniku a další zboží s vyšší přidanou hodnotou.

V prvním roce pandemie byl Vietnam dočasně světovým premiantem. Vykazoval extrémně nízké počty lidí nakažených covidem a dokázal poměrně disciplinovaně zavést ochranná opatření. To bylo dvojnásob cenné právě ve východoasijském regionu, odkud se pandemie do světa šířila. Ale stejně jako jiné státy – včetně České republiky –, které se nechaly chvilkovým úspěchem ukolébat, i Vietnam nakonec pandemie stejně zasáhla v plné síle. Masivní nákazu způsobila a plnoformátový lockdown si vynutila zejména mutace delta v loňském roce.

Nakonec tak patří Vietnam – alespoň co se týče absolutních čísel – k nejvíce zasaženým zemím světa. Podle údajů statistického portálu Worldometer se v současnosti počet zaznamenaných případů v zemi se zhruba 100 miliony obyvatel blíží 11 milionům. Na druhé straně počet mrtvých je vzhledem k velikosti populace relativně malý – aktuálně překročil hranici 43 tisíc obětí, což je zhruba stejně jako v České republice, která má ale desetkrát menší počet obyvatel.

Na konci loňského roku bylo ve Vietnamu očkováno proti covidu asi 70 procent populace.

Hospodářství rostlo i v době nejhlubší pandemie

Odstávky průmyslu, onemocnění milionů zaměstnanců a útlum obchodu ale samozřejmě ve Vietnamu citelně přibrzdil ekonomiku. Ta rostla prakticky nepřetržitě od přelomu tisíciletí a ještě v předpandemickém roce 2019 rostl HDP země sedmiprocentní rychlostí. Dokonce ani během pandemie ale Vietnam do recese nesklouzl. V prvním covidovém roce vzrostl HDP o 2,9 procenta, v tom druhém o 2,7 procenta.

Vnitřní spotřeba země byla v té době u dna, hospodářství ale zachránil export. Dobře je to vidět například na statistice vzájemného obchodu s Českou republikou. Vietnamci dokázali výrazně navyšovat dovoz do ČR i v době, kdy Češi zůstávali doma a obchody byly často zavřené. Loni tak vzrostl import z Vietnamu na 43 miliard korun, což je skoro dvakrát víc než ještě v roce 2018. V dovozu dominuje elektronika, obuv a oblečení. Stále výraznější je tak záporné saldo vzájemného obchodu z pohledu ČR, protože české podniky vyvážejí do Vietnamu zboží v průměru jen za zhruba dvě miliardy ročně. Většinou jde o stroje pro vietnamský průmysl.

Obchod ČR s Vietnamem (v miliardách korun)
2018201920202021
Export 3,11,71,72,0
Import 22,426,833,343,1
Saldo z pohledu ČR – 19,4– 25,1– 31,6– 41,1
Zdroj: ČSÚ
Tomáš Stingl

Které české firmy ve Vietnamu uspěly?

Jak se mění spotřebitelské zvyklosti a kupní síla Vietnamců?

Co přináší dohoda o volném obchodu s Vietnamem českým exportérům?

Více čtěte zdarma v plné verzi článku na sesterském webu EXPORTMAG.CZ.

• Teritorium: Asie | Česká republika | Vietnam | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme