ExportMag.cz: S přeshraničním byznysem v Polsku poradí infocentra v Karviné a Havířově

V oblastech poblíž hranic roste zájem podnikatelů o byznys v Polsku. Jak tam založit firmu nebo jaké jsou rozdíly v daních či obchodním právu – i s tím poradí infocentra, která vznikla v Moravskoslezském kraji.

Spotřebitelé z příhraničních oblastí České republiky jezdí stále častěji nakupovat do Polska. Stačí přejet pár kilometrů za hranici a zájemce si nakoupí potraviny nebo pohonné hmoty výrazně levněji než v Česku.

Polská cenová hladina byla pro Čechy až do května výhodnější i díky silné koruně – jeden polský zlotý byl na jaře jen za pět korun, nyní ale posílil na kurz 5,40 kč.

V poslední době ale sílí zájem o příhraniční polské oblasti i u českých podnikatelů. K severnímu sousedovi mohou přenést výrobu nebo si otevřít prodejní pobočku. Motivace je různá. Polský trh může někdy pro firmy znamenat díky celkově nižší cenové hladině menší náklady na provoz výroby a levnější a dostupnější materiály. Dalším důvodem může být větší šance najít zaměstnance. Zatímco v Česku stále panuje chronický nedostatek lidí, na druhé straně hranice lze ještě s úspěchem najít nové pracovníky. I Polsko si sice drží nezaměstnanost také poměrně nízko, ale loni tam byla 5,4 procenta, tedy přece jen znatelně vyšší než v ČR.

Podpora přeshraničního byznysu se stala jedním z hlavních cílů iniciativy, na níž spolupracuje Okresní hospodářská komora Karviná a za polskou stranu hospodářská komora Slezského Vojvodství. Do projektu se zapojují také města a obce z obou stran hranice…

Jaké služby ohledně podnikání v Polsku nabídla poradenská centra v Moravskoslezském kraji? Více si přečtěte zdarma v plné verzi článku na portálu ExportMag.cz

• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Obchod | Průmysl

Doporučujeme