Exportmag.cz: Silná koruna nám může letos vzít až 370 miliard, varují exportéři

Česká měna zpevňuje k nejsilnějším úrovním v historii. Od začátku roku se bleskově přiblížila hranici 24 korun za euro. Co to znamená pro vývozce a kde se posilování tuzemské měny zastaví?

Exportéři se dostali mezi mlýnské kameny. Aktuálně jsou pod těžkým tlakem současně na straně nákladů i výnosů. Podle průzkumu Asociace exportérů zdražily v uplynulém roce vývozcům vstupy o 18,5 procenta. Jejich produkce ale podražila v průměru jen o 8,5 procenta.

Kurz české měny posílil na přelomu roku za pouhých šest týdnů o 1,20 koruny oproti euru.

Roste nejen cena materiálů, pohonných hmot či energií, ale také mzdy zaměstnanců. Dlouhodobý nedostatek lidí na českém pracovním trhu kvůli odchodu desítek tisíc cizinců zpátky do svých zemí během pandemie ještě graduje. Lednová nezaměstnanost byla pouhých 3,6 procenta, a to i přes tradiční růst tohoto ukazatele v zimních měsících. „Zaměstnanci tak mají výhodnou pozici pro vyjednávání lepších mezd, firmy naopak čelí obtížím, kdy jejich podnikání často omezuje nedostatek pracovní síly,“ připomíná analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš.

Zaměstnancům dává navíc do ruky při požadování vyšších mezd silný argument vysoká inflace atakující hranici deseti procent. „V každém případě však růst produktivity práce výrazně pokulhává za růstem mezd a situaci navíc zhoršuje i skutečnost, že platy ve státním sektoru jsou dnes již výrazně vyšší než mzdy v průmyslu, což ještě dále zvyšuje konkurenci na trhu práce,“ uvádí Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Když každý desetník znamená 20 miliard

Jestliže náklady českým exportérům skokově vzrostly, z druhé strany ale zároveň klesají výnosy v zahraničí. Důvody jsou dva. Jednak právě kvůli nedostatku lidí nebo dílů nemohou vývozci přijímat vícero zakázek, kterých je jinak v současnosti na globálním trhu v souvislosti s oživením po pandemii spousta.

Výnosy ale zkrátilo také bleskové posílení české měny. Jestliže ještě na začátku prosince byla na úrovni 25,50 koruny za euro, na začátku ledna posílila až k hranici 24,30 koruny, poblíž které se nyní stále drží. Důvodem je hlavně opakované razantní zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB), díky němuž je koruna pro investory zajímavá vzhledem k velkému úrokovému diferenciálu oproti euru.

Téměř všichni vývozci pociťují ty pozitivnější rysy posílení koruny v tom, že tlumí zdražování pohonných hmot.

Asociace exportérů zveřejnila kalkulaci, o kolik by tak mohli letos čeští vývozci – kteří většinu obchodů uzavírají v eurech – kvůli sílící tuzemské měně přijít a o kolik bude tratit hospodářství jako celek. „Pokud by zůstal průměrný kurz na úrovni 24,36 koruny za euro, pak by exportéři přišli o 257 miliard korun a HDP o 19 miliard. V případě, že by průměrný kurz dosáhl hodnoty 23,80 koruny za euro, pak by exportéři ztratili 369 miliard a HDP 28 miliard,“ uvedl Otto Daněk. „Toto jsou zcela jistě varovná čísla a k tomu je třeba ještě zohlednit skutečnost, že nákupní kurzy komerčních bank jsou o 60 až 84 haléřů nižší než kurz ČNB,“ dodává. Drahá koruna také snižuje cenovou konkurenceschopnost českých výrobků v zahraničí.

Vyšší úroky čekají možná už i eurozónu

Podle aktualizované prognózy, kterou ČNB zveřejnila minulý týden, se měna po současných dramatických skocích zklidní. „Kurz k euru nejprve zpevní v reakci na strmý nárůst domácích úrokových sazeb, poté se ustálí těsně pod hladinou 24 korun,“ uvedla ve své zprávě centrální banka.

Tomáše Kudla, obchodní ředitel za ČR a SR společnosti Ebury, také zatím případné oslabení koruny neočekává, pokud nepřijde výjimečná událost. „Nastat by mohlo, pokud by eskalovaly vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou nebo by hrozil jiný geopolitický konflikt,“ uvedl.

Tomáš Stingl

V čem silnější koruna exportérům pomůže?

Pohne volatilita české měny dopředu s diskuzí o přijetí eura?

Jak dopadl český vývoz ve statistikách za poslední období?

Více zdarma v plné verzi článku na sesterském webu EXPORTMAG.CZ.

• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme