Spojené arabské emiráty (SAE) jsou vzhledem ke své strategické poloze na jižním konci Perského zálivu, obrovskému nerostnému bohatství a moderní diverzifikované ekonomice mnohými považovány za hospodářský středobod Blízkého východu. Za pouhých 50 let od svého založení v roce 1971 se SAE v čele s emiráty Dubaj a Abú Dhabí staly nejenom jedním z hlavních světových center finančnictví, obchodu, investic, logistiky a turistického ruchu, ale také dosáhly mimořádných úspěchů na poli jaderné energetiky, kosmického průmyslu, rozvoje infrastruktury a inovací.
Právě do SAE uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR první letošní misi v čele s ministrem Jozefem Síkelou, při níž byla podepsána mezivládní Dohoda o hospodářské a technické spolupráci, která otevírá nové možnosti podpory kooperace mezi ČR a SAE ve strategických oborech.
Země je premiantem v boji proti covidu
Emiráty jsou po Saúdské Arábii druhou nejsilnější ekonomikou Perského zálivu s ročním HDP dosahujícím více než 421 miliard dolarů. V poslední zprávě Světového ekonomického fóra o konkurenceschopnosti se SAE zařadily na 25. místo a zároveň zůstávají v tomto ohledu v pozici lídra arabského světa.
Pandemie covidu-19 v posledních letech zasadila ale emirátské ekonomice hned dvojitou ránu. Na jedné straně je to pokles příjmů z prodeje ropy, na straně druhé zpomalení rozvoje neropných odvětví založených na letecké dopravě, cestovním ruchu a službách. V důsledku toho se HDP země v roce 2020 snížilo o zhruba 6,1 procenta.
Nicméně díky efektivnímu nastavení protiepidemických opatření, úspěšné očkovací kampani řadící SAE na 1. místo na světě z hlediska proočkovanosti populace (96 procent) a fiskálním stimulům ve výši 33 miliard dirhamů (to je asi devět miliard dolarů) se ekonomika dostala z krize. Podle prognóz Mezinárodního měnového fondu bude emirátské hospodářství v příštích třech letech růst tříprocentním tempem ročně. Zemi výrazně pomůže nejenom konání Světové výstavby EXPO v Dubaji, která trvá ještě do konce března, ale také pokračující hospodářské reformy vlády. Ta si klade za cíl v rámci nové průmyslové strategie Operation 300bn zvýšit podíl průmyslové výroby na tvorbě HDP z nynějších 17 procent až na 25 procent.
Zároveň má být do roku 2050 transformován energetický sektor s výrazným příklonem k obnovitelným zdrojům (s podílem na energetickém mixu 44 procent), plynu (38 procent) a jádru (6 procent). V srpnu 2020 byl připojen do sítě první jaderný blok elektrárny Barakah na severozápadě země, přičemž další tři bloky jsou ve výstavbě.
Michal Prokop, Oddělení Afriky, Asie a Austrálie, sekce Evropské unie a zahraničního obchodu, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Co všechno do Emirátů vyvážejí české firmy?
Které úspěchy slaví Vesmírná agentura SAE?
Emiráty mohutně zbrojí, jak investují do své armády?