Exportmag.cz: Turistické země hledají odraz ode dna

Počet turistů cestujících po světě je stále třikrát menší, než byl před vypuknutím pandemie. Podle expertů se obor vrátí k normálu nejdřív v roce 2024. V některých státech Asie nebo Karibiku zatím propad cestovního ruchu ruinuje hospodářství jako celek.

Je předvečer pandemie. Nikdo zatím netuší, že se kdesi v nitru Číny začíná nekontrolovaně šířit smrtící virus, který do půl roku bleskově zamoří celou planetu. Analytici zatím v klidu počítají výnosy globálního turistického ruchu. Daří se mu jako nikdy. V sezoně 2019 přispěl do globálního HDP závratnými 8,9 bilionu dolarů. Do nejnavštěvovanější země světa, což je Francie, přijelo za jediný rok 90 milionů návštěvníků. Z toho do Paříže coby nejnavštěvovanějšího města planety skoro 38 milionů cestovatelů.

Jindy přeplněné pláže na thajském ostrově Koh Tao v současnosti zejí prázdnotou, místní servírky a masérky marně vyhlížejí práci.

Začínají cestovat i početné asijské nebo africké národy, které si to dříve nemohly dovolit. Množství lidí na cestách tak atakuje historicky rekordní hranici 1,5 miliardy turistů. Statistika mezinárodních příjezdů i výnosů turistického průmyslu je už 30 let křivkou směřující prakticky nepřerušeně pořád vzhůru. Turistický průmysl si užívá zlaté období. Tvoří skoro desetinu světového HDP a pracovních příležitostí.

A pak se objeví covid-19.

Je o dva roky později. Turistické odvětví se sbírá z popela. V prvním roce pandemie, tedy v roce 2020, byl pád oboru závratný. V globálním měřítku ubylo meziročně 1,1 miliardy turistů, čímž se odvětví rázem vrátilo někam na úroveň začátku devadesátých let. O práci přišlo 100 až 120 milionů lidí.

Šok ještě příliš neodezněl ani v roce 2021. Světová organizace cestovního ruchu v minulých dnech oznámila, že v uplynulé sezoně zaregistrovala jen lehký růst globálního turismu o čtyři procenta na 415 milionů mezinárodních příjezdů. Obor tak pořád zůstává ve srovnání s rokem 2019 o 72 procent níže.

Nejnavštěvovanější země před pandemií (v roce 2019)Počet návštěvníků
1.Francie90 milionů
2.Španělsko84 milionů
3.Spojené státy americké79 milionů
4.Čína68 milionů
5.Itálie65 milionů
6.Turecko53 milionů
7.Mexiko45 milionů
8.Thajsko40 milionů
9.Německo39 milionů
10.Anglie (část Spojeného království)37 milionů
Zdroj: UNWTO

Finanční krize i SARS byly proti covidu jen odvarem

Tak dramatický propad je pro firmy v oboru novou zkušeností. V moderní éře nikdy nezažily takový pád. Předchozí krize totiž měly v porovnání s tou poslední na turistický ruch jen nevelký vliv. „Od roku 1980 počet mezinárodních příjezdů raketově stoupal z 277 milionů na téměř 1,5 miliardy turistů v roce 2019. Dvě největší krize – tedy epidemie nemoci SARS v roce 2003 a globální finanční krize v roce 2009 – byly jen drobnými propady ve srovnání s pandemií covidu-19,“ uvádí ve své analýze portál Statista. Během jmenované epidemie SARS ubyly meziročně v globálním trhu pouze dva miliony turistů. V době finanční krize byl pokles už výraznější, asi 37 milionů lidí.

I pokud letos začne pandemie odeznívat, bude podle Světové organizace cestovního ruchu návrat oboru k normálu bohužel trvat ještě poměrně dlouho. Podle její prognózy by měl letos počet mezinárodních příjezdů stoupnout meziročně o 30 až 78 procent. To by ale celkově stále znamenalo asi jen poloviční úrovně oproti době před pandemií.

Pomalý rozjezd oboru předpokládá i průzkum mezi panelem odborníků, který organizace provedla. „Většina expertů (64 procent) nyní očekává, že mezinárodní příjezdy se vrátí na úroveň roku 2019 nejdříve v roce 2024 nebo později,“ informovala organizace.

Který stát ztratil kvůli propadu turismu skoro polovinu HDP?

Jak dolehl úbytek turistů na Kubu a další země Karibiku?

Který turistický ráj prožil během posledního měsíce hned dvě pohromy?

Více zdarma v plné verzi článku na sesterském webu EXPORTMAG.CZ.

Tomáš Stingl

• Teritorium: Zahraničí
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas

Doporučujeme