Sýrie zažívala od roku 2011 ničivou občanskou válku, která kulminovala v roce 2018. Od té chvíle se situace zklidňuje a dnes se s výjimkou několika málo lokalit země vrací k normálnímu životu. Obchod s blízkovýchodním státem je ale nadále omezen ekonomickými sankcemi, které jsou uvaleny na diktaturu syrského prezidenta Bašára Asada a exponenty jeho režimu.
Zklidnění poměrů a to, že poničená infrastruktura potřebuje obnovu, nicméně představuje při dodržení sankčních pravidel příležitost pro západní firmy. Říká to český podnikatel Milan Moravec, podle nějž už v Sýrii postupně začíná působit řada zahraničních firem z Itálie a Německa. „Vzniká tam střední třída, vracejí se uprchlíci, kteří během války odešli do Francie nebo Německa. Obrovský obchodní zájem tam mají arabské země.“ Sýrie má přitom relativně solidní zdroje peněz díky ziskům z prodeje ropy a zemědělských plodin, které pěstuje v úrodných západních částech země.
Podnikatel Milan Moravec se v posledních letech rozhodl na Sýrii specializovat. S východními trhy měl už předtím bohatou zkušenost. Jako někdejší šéf společnosti Sweco Hydroprojekt vedl různé vodohospodářské projekty ve Střední Asii nebo v Iráku, na Sýrii se víc zaměřil od roku 2016. V rámci rozvojových projektů tam spolupracovaly na vodohospodářských projektech tři české firmy – vedle Sweca to byly také společnosti Vodní zdroje Ekomonitor a G-servis Praha. Firmy si na více než desítce projektů nekonkurovaly, naopak se dobře technologicky doplňovaly…