ExportMag.cz: Úpravna vody, tenisový turnaj i výstava obrazů. Specialista na Sýrii rozšiřuje záběr

Sýrie se po občanské válce zklidňuje a je teď zajímavou šancí pro exportéry, říká šéf společnosti Arc House Milan Moravec. Firma se jako lokální partner podílí na dodávce pro úpravnu vody v oblasti Aqraba a jedná také o dodávkách technologie pro dva developerské projekty. Se Syřany se snaží sblížit i přes kulturu a sport.

Sýrie zažívala od roku 2011 ničivou občanskou válku, která kulminovala v roce 2018. Od té chvíle se situace zklidňuje a dnes se s výjimkou několika málo lokalit země vrací k normálnímu životu. Obchod s blízkovýchodním státem je ale nadále omezen ekonomickými sankcemi, které jsou uvaleny na diktaturu syrského prezidenta Bašára Asada a exponenty jeho režimu.

České firmy dodaly technologie vedle jiných staveb i do úpravny vody v lokalitě Hazzeh v regionu Ghúta.

Zklidnění poměrů a to, že poničená infrastruktura potřebuje obnovu, nicméně představuje při dodržení sankčních pravidel příležitost pro západní firmy. Říká to český podnikatel Milan Moravec, podle nějž už v Sýrii postupně začíná působit řada zahraničních firem z Itálie a Německa. „Vzniká tam střední třída, vracejí se uprchlíci, kteří během války odešli do Francie nebo Německa. Obrovský obchodní zájem tam mají arabské země.“ Sýrie má přitom relativně solidní zdroje peněz díky ziskům z prodeje ropy a zemědělských plodin, které pěstuje v úrodných západních částech země.

Podnikatel Milan Moravec se v posledních letech rozhodl na Sýrii specializovat. S východními trhy měl už předtím bohatou zkušenost. Jako někdejší šéf společnosti Sweco Hydroprojekt vedl různé vodohospodářské projekty ve Střední Asii nebo v Iráku, na Sýrii se víc zaměřil od roku 2016. V rámci rozvojových projektů tam spolupracovaly na vodohospodářských projektech tři české firmy – vedle Sweca to byly také společnosti Vodní zdroje Ekomonitor a G-servis Praha. Firmy si na více než desítce projektů nekonkurovaly, naopak se dobře technologicky doplňovaly…

Více se o vodohospodářských projektech s českou účastí v Sýrii dočtete zdarma v plné verzi článku na portálu ExportMag.cz

• Teritorium: Asie | Česká republika | Sýrie | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Voda, odpady a životní prostředí

Doporučujeme