Jihoamerické Chile je pro dodavatele vodohospodářských řešení hodně zajímavý trh. Na jeho území leží nejsušší poušť světa Atacama a celá země v poslední době opakovaně prochází velkými suchy. Zároveň jde možná o nejvyspělejší a nejbohatší zemi kontinentu, které je přezdíváno „Anglie Jižní Ameriky“.
To je znát i ve vodohospodářství. Plných 99 procent populace má přístup k relativně kvalitní pitné vodě, ta je ale na poměry regionu poměrně drahá a vláda hledá cesty, jak spotřebu vzácné komodity snižovat. Po chytrých vodohospodářských technologiích je poptávka v zemědělství nebo na rybích farmách. Chile patří mezi 20 zemí planety nejvíce ohrožených nedostatkem vody.
Na konci dubna přiletěla i proto rozšířit českou přítomnost na tento trh mise českých vodohospodářských firem, tentokrát pod společnou hlavičkou uskupení Czech Water Alliance (CWA). Tato aliance spojuje 22 českých podniků z vodohospodářského odvětví.
Výhodou společné nabídky od aliance z pohledu zákazníka je to, že může pořídit kompletní řešení od A do Z. České firmy zase těží ze synergie či úspor při společné propagaci v zahraničí. „Naše produkty a služby se přirozeně doplňují. Jedna firma se specializuje na přivedení odpadní vody, další na předfiltraci, jiná na zahušťování kalů a tak dále až po finální produkt, kterým je voda pro další použití – s různou úrovní úpravy,“ říká Michael Janeček, šéf společnosti Gryf HB…