ExportMag.cz: Východ Kanady? Koridor mezi Torontem a Waterloo je rájem inovativních firem

Provincie Ontario je motorem kanadské ekonomiky. Roste v ní velká základna firem zaměřených na kyberbezpečnost, umělou inteligenci, letecký průmysl i další progresivní obory.

„Žije zde čtvrtina obyvatel celé Kanady, najdeme tu vysokou koncentraci kvalitních univerzit a sídel velkých firem,“ říká Karolína Konicarová, ředitelka sdílené zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest v Torontu.

V podstatě neexistuje, že by třeba v panelové diskuzi vystupovali pouze muži, říká k uplatňování diverzity v kanadském byznysu Karolína Konicarová.

Které české společnosti už v Kanadě působí?

Úspěšně na kanadském trhu obchodují samozřejmě velké značky, jako je třeba Budějovický Budvar, který je nicméně v Severní Americe pouze pod značkou Czechvar. Dále zbrojařská značka Colt, která je od roku 2021 v českém vlastnictví. Delší dobu už poblíž Toronta působí také GZ Media, světová jednička ve výrobě vinylu, která od roku 2016 tvoří společně s kanadským distributorem značku Precision Record Pressing.

Úspěšná je tu také společnost EXACT Control System, která pronikla do západní provincie Alberta se svými technologiemi v důlním průmyslu, v provincii Ontario pak má projekty s unikátním řešením pro měření silnic. Nověji v Kanadě investuje také IT společnost Trask, která loni otevřela svoji kancelář přímo v Torontu.

Jaká je obecně bilance obchodu s Kanadou?

Dovoz z Kanady do Česka lehce převyšuje nad vývozem opačným směrem. Nejvíce vyváženými položkami z Česka jsou stroje a zařízení, výrobky z kovů, díly pro motorová vozidla nebo materiály pro železnice. Naopak z Kanady se nejvíce ze zpracovatelského průmyslu dováží výrobky farmaceutického či leteckého průmyslu.

Se kterými výrobky nebo službami se mohou Češi uplatnit konkrétně v oblasti Toronta a v okolních regionech?

Provincie Ontario a zejména koridor Waterloo-Toronto je velkým technologickým hubem. V první řadě se tedy nabízí příležitosti pro technologicky zajímavé a inovativní firmy. Vedle umělé inteligence, v níž je Kanada tahounem, patří mezi perspektivní obory třeba také kyberbezpečnost a jiná digitální řešení…

Přečtěte si celý rozhovor o obchodních příležitostech v Kanadě v plné verzi článku zdarma na webu ExportMag.cz

• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod | Průmysl

Doporučujeme