„Žije zde čtvrtina obyvatel celé Kanady, najdeme tu vysokou koncentraci kvalitních univerzit a sídel velkých firem,“ říká Karolína Konicarová, ředitelka sdílené zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest v Torontu.

Které české společnosti už v Kanadě působí?
Úspěšně na kanadském trhu obchodují samozřejmě velké značky, jako je třeba Budějovický Budvar, který je nicméně v Severní Americe pouze pod značkou Czechvar. Dále zbrojařská značka Colt, která je od roku 2021 v českém vlastnictví. Delší dobu už poblíž Toronta působí také GZ Media, světová jednička ve výrobě vinylu, která od roku 2016 tvoří společně s kanadským distributorem značku Precision Record Pressing.
Úspěšná je tu také společnost EXACT Control System, která pronikla do západní provincie Alberta se svými technologiemi v důlním průmyslu, v provincii Ontario pak má projekty s unikátním řešením pro měření silnic. Nověji v Kanadě investuje také IT společnost Trask, která loni otevřela svoji kancelář přímo v Torontu.
Jaká je obecně bilance obchodu s Kanadou?
Dovoz z Kanady do Česka lehce převyšuje nad vývozem opačným směrem. Nejvíce vyváženými položkami z Česka jsou stroje a zařízení, výrobky z kovů, díly pro motorová vozidla nebo materiály pro železnice. Naopak z Kanady se nejvíce ze zpracovatelského průmyslu dováží výrobky farmaceutického či leteckého průmyslu.
Se kterými výrobky nebo službami se mohou Češi uplatnit konkrétně v oblasti Toronta a v okolních regionech?
Provincie Ontario a zejména koridor Waterloo-Toronto je velkým technologickým hubem. V první řadě se tedy nabízí příležitosti pro technologicky zajímavé a inovativní firmy. Vedle umělé inteligence, v níž je Kanada tahounem, patří mezi perspektivní obory třeba také kyberbezpečnost a jiná digitální řešení…