Fakulta aplikovaných věd ZČU se účastnila Bosch Mechathonu 2023

Pátý ročník robotické soutěže se konal 4. a 5. března v jihlavském závodě firmy Bosch. Na třicet soutěžících v osmi týmech mělo za úkol sestavit a naprogramovat autonomního robota tak, aby byl schopen detekovat příslušné zboží, naložit ho a odvézt na cílové stanoviště.

Na vypracování zadání měli pouhých 25 hodin, což pro některé zúčastněné znamenalo práci nonstop, beze spánku. Ke stavbě robota byly k dispozici robotické stavebnice LEGO Mindstorms a 3D tiskárny, každý tým měl svého kouče, který po celou dobu konání akce fungoval také jako mentor, a to i pro ostatní týmy. Každý z mentorů tak mohl jednotlivým týmům předat své odborné znalosti a zkušenosti z praxe.

Bosch Mechathon 2023

V barvách Fakulty aplikovaných věd ZČU soutěžili Břetislav Kubeš, Jakub Tvrz a Petr Antal z katedry kybernetiky a Anna Hospodářská z katedry mechaniky. Jako tým Žlutí vybojovali čtvrté místo. Jejich koučem se na 25 hodin stal Jiří Masoupust, který pracuje jako projektový manažer ve firmě Bosch.

Břetislav Kubeš k tomu říká: „Akce byla velmi zajímavá, vyzkoušeli jsme si v praxi část nabytého učiva jako např. implementaci PID regulátoru. Na celou stavbu a programování robota, který měl splnit dané úkoly, jsme měli pouze 25 hodin, takže trochu výzva. Zaměřili jsme se proto na to, aby robot hlavně splnil zadání, bez ohledu na rychlost. I tak jsme měli druhý nejlepší čas, bohužel s jednou penalizací za vybočení z dráhy.“

Bosch Mechathon 2023 | ZČU

Bosch Mechathonu 2023 se kromě FAV zúčastnily také týmy studentů z ČVUT, UK MFF, VUT Brno, SŠ PTA Jihlava nebo Smíchovské SPŠ a gymnázia. V konkurenci vysokoškoláků nakonec nejlépe uspěl domácí tým ze SŠ PTA Jihlava, jehož členové měli z vítězství o to větší radost.

Pro FAV ZČU se nejednalo o první zkušenost s touto soutěží, protože naši studenti a studentky se zúčastnili již loňského ročníku, který se konal v Českých Budějovicích.

Redakčně upravená tisková zpráva ČZU v Plzni

Doporučujeme