Jde o příkladné spojení vědy s tradiční medicínou. Řada celkem pěti čajových receptur bude v budoucnu doplněna o další směsi se specifickým určením.
Bylinné směsi jsou výsledkem práce prof. Ing. Lucie Cahlíkové, Ph.D. a týmu spolupracovníků z Katedry farmakognozie a farmaceutické botaniky Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Tato farmakognostická skupina vedle své běžné pedagogické a vědecké činnosti organizuje také kurzy o léčivých rostlinách a doplňcích stravy pro širokou veřejnost.
Speciální semináře umožňují zájemcům o přírodní produkty získat zcela nový pohled na možnosti vědecké fytoterapie a jejího využití v samoléčbě. V rámci kurzů, k nimž fakulta využívá mimo jiné vlastní Zahradu léčivých rostlin, byly připraveny receptury podporující normální fyziologickou funkci dýchacích cest při nachlazení u dospělých, nebo u dětí, přispívající k normalizaci krevního cukru, dobré funkci močových cest a klidnému spánku.
Příkladem přípravy směsí na vědeckém základu je směs Dýchací cesty podporující normální funkci dýchacích cest. Jako výsledek vzdělávacích kurzů prof. Cahlíkové byly na základě znalostí o bezpečnosti a účincích léčivých rostlin připraveny dvě verze této směsi: pro dospělé a pro děti. Receptura určená dětem neobsahuje oproti verzi pro dospělé tužebník jilmový. Tato léčivá rostlina podporující pocení obsahuje deriváty kyseliny salicylové, které mohou v krajních případech u dětského organismu vyvolat zdravotní komplikace. Nejen zde se tak tým prof. Cahlíkové odvolává na dostupné vědecké publikace. Tužebník jilmový byl tedy ve verzi pro děti nahrazen květem černého bezu a květem lípy, které mají podobné účinky.
Prach z bylin i noční vzduch. Novou budovu postavil výrobce čajů v ekologickém duchu
„V oblasti vědecké fytoterapie byly v průběhu let vypracovány nové izolační techniky, využity moderní přístroje a izolované látky s určenou strukturou byly podrobeny farmakologickému testování,“ popisuje přínos vědy v oblasti tradičního léčitelství prof. Cahlíková. „Tak byl dán vědecký podklad zkušenostem plynoucím z použití některých rostlin v rámci tradiční medicíny. Nakonec i v současné době, kdy pracujeme na základě evidence based medicine (EBM), existuje skupina tzv. tradičních rostlinných léčiv, např. heřmánek nebo řepík, o kterých není vůbec pochyb, že jejich použití je v určitých případech smysluplné a prověřené stovkami let,“ dodává.
Složení sypaných čajů bylo navrženo tak, aby nebyly obsaženy rostlinné drogy, u nichž hrozí případné závažné nežádoucí účinky. Bylinné směsi jsou tak v doporučeném dávkování bezpečné pro domácí použití. „Směsi zároveň obsahují především rostliny běžně dostupné v České republice, přičemž některé z nich pocházejí z farem v Podkrkonoší a v podhůří Orlických hor, kde jsou pěstovány.
Čaje jsou tedy koncipovány zcela v souladu s filozofií společnosti Mediate, která v rámci svých výrobních aktivit úzce dbá nejen na vysokou kvalitu produktů, ale také doložitelnost původu vstupních surovin. Veškerá výroba je navíc řízena v souladu s principy udržitelnosti a respektu k přírodním a lidským zdrojům,“ uvádí ke složení bylinných čajů Jan Syrový, technolog zpracování bylin společnosti Mediate s.r.o., který se zároveň seminářů prof. Cahlíkové po celou dobu sám účastní.
Ve výrobě je v tuto chvíli pět čajových směsí, konkrétně Dýchací cesty, Dýchací cesty JUNIOR, Krevní cukr, Močové cesty a Spánek & Relax. Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy a společnost Mediate s.r.o. mají nicméně v plánu postupně uvádět v rámci této spolupráce další léčivé produkty v podobě čajů sypaných i porcovaných v nálevových sáčcích.
Sypané čaje jsou v tuto chvíli k dostání na e-shopu Apotheke.cz, a to za jednotnou cenu 79 Kč vč. DPH. Balení obsahuje 70 g čajové směsi. Od února 2025 se sortiment sypaných i porcovaných čajů rozšíří o další směsi, konkrétně Imunita, Trávení a Klimakterium. Společnost Mediate plánuje prodej rozšířit také na další e-shopy a sítě kamenných obchodů.