Fenomén home office. Kdysi žádaný benefit, dnes běžná rutina

Až do letošního jara byl home office jedním z nejoblíbenějších pracovních benefitů. Společnost Survio, která se specializuje na tvorbu online dotazníků, provedla na přelomu letošního května a června výzkum mezi 650 českými firmami. Podle výsledků téměř 65 % zaměstnancům vyhovovala práce z domova. Představitelé Survio však nyní tvrdí, že situace se rapidně změnila. Lidé jsou způsobem práce přesyceni a považují home office za rutinu. V aktuálním nastavení však firmy nadále pokračují a podle očekávaných trendů tomu nebude jinak ani v budoucnu.

„Určitě se už nemůžeme bavit o tom, že je home office stále benefit. Aktuálně ho většina Čechů, kteří z podstaty práce takto mohou pracovat, považuje za naprostou běžnost a nutnost,“ říká Lucie Černá, HR manažerka společnosti Survio. „Absence sociálního kontaktu v kombinaci s pochmurným počasím se na lidech začíná negativně projevovat. Zaměstnancům rozhodně chybí neformální diskuse s kolegy. Práce z domova se tak pro ně dnes jeví spíše jako trest než pracovní výhoda,“ dodává Černá.

Co bude dál?

Ovšem home office jen tak nevymizí. V momentě, kdy se situace ustálí, lze očekávat trend snižování počtu kanceláří a větší příklon k práci z domova. „V zámoří sledujeme firmy, které se stěhují do menších prostor nebo přešly na trvalý home office. Domnívám se, že v průběhu příštího roku se něčeho podobného dočkáme také u nás,“ popisuje Černá. Novinkou budou tzv. sdílené prostory, kde se zaměstnanci budou střídat. „Pravidlo, že každý má pevně daný stůl, se brzy stane minulostí. Kanceláře poslouží hlavně jako místo pro meetingy,“ dodává Lucie Černá.

Tlak na výkon

Zdroj: Survio

Kromě změny pracovního prostředí pandemie výrazně akcelerovala také digitalizaci. Lidé zřejmě již nyní využívají technologie, které jim byly dříve neznámé. A dá se předpokládat, že v jejich využívání budou pokračovat i nadále. „Manažeři za účelem zefektivnit práci na dálku přistupují k různým softwarům, s jejichž pomocí rychle měří a řeší výkon svých podřízených. Touha mít jednoduše vše pod kontrolou bude důvodem, proč porostou investice firem do automatizace procesů a systémů efektivního řízení týmů,“ říká Martin Souček, CMO společnosti Survio.

Z dat Hospodářské komory ČR vyplývá, že v listopadu 2020 mělo celkem 47 % zaměstnavatelů alespoň jednoho pracovníka na home office. Podle Součka by jich mohlo být daleko víc. Avšak firmy se mnohdy bojí poklesu produktivity nebo mají příliš konzervativní vedení. Výraznou bariérou je i samotná povaha práce. „Pokud na trhu služeb nedojde k zásadním změnám v jejich poskytování, tak určití zaměstnanci nikdy nezjistí, jaké to je, být na home office,“ dodává Souček.

Daň za pohodlí

Za velkou výhodu práce z domova zaměstnanci zpravidla považují pohodlí, což potvrdil i letošní výzkum Survio. Na druhou stranu home office k sobě váže určitá úskalí. Největší omezení představuje úpadek mezilidských interakcí, který se u některých jedinců podepisuje na duševní pohodě. „Po několika měsících izolace se u introvertních povah projeví zřejmě problém při navazování neformálních vztahů s kolegy,“ komentuje Lucie Černá dopady práce na dálku. Zároveň se domnívá, že dlouhodobý home office škodí i juniorním pracovníkům, kteří potřebují být nablízku svým vedoucím. 

Redakčně upravená tisková zpráva společnosti Survio

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Vzdělávání, lidské zdroje

Doporučujeme