Filipíny žádají lepší ceny za banány v Japonsku

Filipínská vláda požádala maloobchodníky a zákazníky v Japonsku, které je jejich největším exportním trhem, aby se smířili s vyššími cenami filipínských banánů.

K tomuto ojedinělému kroku se Filipíny rozhodly v době, kdy japonská veřejnost začala pociťovat tlaky inflace, dopady na dovozní ceny v důsledku slabého jenu i dlouhodobě stagnujících mezd. Japonští maloobchodníci se tradičně vyhýbají zvyšování ceny, nechtějí totiž znepokojit své zákazníky zvyklé na stabilní ceny.

Ilustrační fotografie

Ceny banánů se od roku 2015 v Japonsku nezměnily a pohybují se kolem 260 jenů (asi 46 Kč) za kg. Filipínská vláda se snaží nyní japonské zákazníky přesvědčit o nutnosti zvýšit ceny, aby došlo k vyrovnání rostoucích nákladů na jejich pěstování a přepravu. Ty se zvýšily v důsledku narušení dodavatelských řetězců během pandemie covidu, ruského vpádu na Ukrajinu a produkce se přestává být pro filipínské farmáře rentabilní. Na pěstování banánů je závislých 2,2 milionů Filipínců.

Filipíny jsou největším dodavatelem banánů do Japonska, zajišťují 80 % japonské spotřeby, Ekvádor se podílí 11 % a Mexiko 7 %. V roce 2021 bylo Japonsko třetím největším dovozcem banánů na světě v roce 2021, dovoz činil 1 milion tun.

Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy

Banány jsou v Japonsku stejně jako u nás velmi oblíbeným ovocem, průměrná spotřeba se pohybuje kolem 8 kg na osobu a rok a představuje čtvrtinu veškeré japonské spotřeby ovoce.

Dražší filipínské banány by v konečném důsledku mohly vést ke snížení jejich spotřeby a navýšení dovozu jihoamerických banánů. Ty jsou však oproti těm z Filipín z důvodu geografické vzdálenosti méně čerstvé. Nakonec tak bude otázkou, jak se zachová japonský zákazník, nedá přednost v době všeobecného růstu cen stále levným banánům z Ekvádoru.

Autorka: Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka, velvyslanectví ČR v Tokiu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj: Mainichi, Japan Times

• Teritorium: Asie | Filipíny | Japonsko | Zahraničí

Doporučujeme