Jeho cílem je poskytnout prostor pro inspiraci a propojování mladých lidí, kteří chtějí rozšiřovat své obzory a hledají nové možnosti vzdělávání podle svého zájmu. V rozhovoru Froulíková popisuje své plány do budoucna i v čem jí program Women in Tech pomohl.
Hospodářská komora ČR: Jak se dařilo Kamdu v loňském školním roce?
Marie Froulíková: Kamdu má za sebou rok plný turbulencí a velkých změn. Tou nejpodstatnější byl rebrand spojený se změnou názvu projektu. Velkou radost přinesla pilotáž a rozjezd pobočky v Brně. Díky tomu jsme nyní našim účastníkům zase o kus blíže. Větší proměnou si prošla i nabídka workshopů pro Prahu. Nově se tak mladí mohou nechat inspirovat experty ze světa byznysu, nezisku, komunikace, umění, světa budoucnosti, ale i přírodovědných oborů.
Jak rostl projekt, rozrostl se i tým. Vedle stážových míst, kde se nám počet zdvojnásobil na krásných 42 studentů, jsme do týmu přivítali i seniorní kolegy. Díky tomu se projekt postupně profesionalizuje a získává drive. Do konce roku tam máme za cíl stabilizaci týmu, zavedení automatizace v některých činnostech, redesign webových stránek, a především tvorbu nového registračního systému pro naše účastníky s mnoha skvělými vychytávkami.
Kamdu v číslech za dva roky existence
- 5 000+ hodin inspirace
- 18 koučů
- 109 inspirátorů
- 157 rozhovorů
- 612 účastníků
- 1 925 certifikátů
HK ČR: Co připravujete na další rok?
MF: Čeká nás toho mnoho. Od nastavení procesu spolupráce se školami až po nastartování systémové změny ve vzdělávání. Rádi bychom do výuky přinesli praxi a vhled do reálného pracovního prostředí pro každého studenta a tím pomohli k zodpovězení otázky Kam jdu? a Jaký je můj profesní/osobní směr?
Vedle toho uvažujeme o zřízení další pobočky v ČR. Vizí je být v každém krajském městě a tím být blíže všem, kteří mají o naše workshopy zájem. V tuto chvíli k nám dojíždějí lidé z Ostravy, Plzně, Českých Budějovic nebo z Jihlavy.
Projekt Women in Tech: Šíří dobré jméno a nápady doma i v zahraničí
A poslední velkou metou je začít spolupráci s firmami. Pracujeme s mladými lidmi, máme velmi dobře navnímané jejich potřeby od trhu práce. Vedle toho slyšíme frustraci z řad HR. Chceme být spojovatelem těchto dvou světů. Postupně pracujeme na produktech, které pomohou jak firmám, tak i zástupcům nové generace vstupující na trh práce.
HK ČR: Od loňského finále soutěže Women in Tech uplynul necelý rok, jak tento program hodnotíte?
MF: Program WIT byl pro mě cennou platformou v době, kdy mi do života přišel jeden velký karambol. Díky možnosti sdílení v bezpečném prostředí dalších podporujících žen jsem celé období lépe ustála. Networking mi přinesl nejen cenné rady, ale i kontakty v rovině vlastnického práva i světa startupů.
Program Women in Tech
Je určen pro ženy podnikatelky, jejichž projekt je ve fázi podnikatelského plánu až realizovaného podnikání a jehož součástí je mimo jiné práce s technologiemi. Tento unikátní program vznikl díky spolupráci Hospodářské komory ČR prostřednictvím Výzkumného ústavu pro podnikání a inovace (VUPI) a technologické společnosti Huawei za účasti dalších partnerů.
V rámci aktivit směřujících k empowermentu žen v technologiích je program Women in Tech partnerem platformy Femme Palette. Její misí je pomáhat především ženám kariérně růst pomocí mentoringového programu, který propojuje profesionálky se zkušenými mentory z celého světa.
Dalším partnerem projektu Women in Tech je Univerzita Palackého v Olomouci, která pravidelně hledá podnikavé hlavy. Cílem je podpořit začínající i zkušené podnikatele a ocenit nejlepší podnikatelský záměr Olomouckého kraje.
Když se na WIT ohlédnu, vidím mnoho příležitostí pro růst. A to od připravených workshopů, eventů plných networku až po jednotlivé rozhovory s dalšími účastnicemi – zakladatelkami projektů s velkými vizemi a plány do budoucna.