Finanční balíček rozšíří hotovostní převody po dobu 24 měsíců a podpoří rozvoj jednotného systému poskytování potravinové pomoci v Libanonu.
Za současného stavu libanonského hospodářství je nabízená pomoc zlomkem toho, co Libanon potřebuje, aby se vyrovnal s katastrofou, která uvrhla tři čtvrtiny jeho populace do chudoby.
Snahy o zajištění větší finanční pomoci ze zahraničí se zatím nenaplnily a libanonská ekonomika zůstává ve volném pádu od doby, kdy bankovní krize vyprázdnila vládní pokladnu a v roce 2020 nesplatil Libanon, poprvé ve své historii, mezinárodní dluh ve výši 30 miliard USD.
ExportMag.cz: V Jordánsku Češi uspěli se sklem, voňavkami i fotovoltaikou
Masivní devalvace místní měny zhoršila nepříznivou situaci Libanonců tím, že vymazala jejich celoživotní úspory a v podstatě zastavila nejenom chod domácností, ale celého veřejného sektoru. Oficiálně přiznaná devalvace v Libanonu učinila z místní měny LBP nejméně cenou měnu na světě.
Světová banka odhaduje, že reálná hrubá domácí produkce Libanonu se od roku 2018 snížila o téměř 40 % a zcela tak vymazala předcházejících 15 let hospodářského růstu. Meziroční inflace se v dubnu 2023 přiblížila 270 %. Nový balíček finanční pomoci Libanonu je součástí původně schváleného programu Světové banky z ledna 2021, který měl za cíl zvládnout dopady ekonomické krize i pandemie koronaviru.