Finanční pomoc Libanonu ve výši 300 milionů USD

Světová banka pošle v červnu 2023 částku 300 milionů dolarů do Libanonu, zemi, která prožívá jednu z nejhorších ekonomických a finančních krizí v historii.

Finanční balíček rozšíří hotovostní převody po dobu 24 měsíců a podpoří rozvoj jednotného systému poskytování potravinové pomoci v Libanonu.

Ilustrační fotografie

Za současného stavu libanonského hospodářství je nabízená pomoc zlomkem toho, co Libanon potřebuje, aby se vyrovnal s katastrofou, která uvrhla tři čtvrtiny jeho populace do chudoby.

Snahy o zajištění větší finanční pomoci ze zahraničí se zatím nenaplnily a libanonská ekonomika zůstává ve volném pádu od doby, kdy bankovní krize vyprázdnila vládní pokladnu a v roce 2020 nesplatil Libanon, poprvé ve své historii, mezinárodní dluh ve výši 30 miliard USD.

ExportMag.cz: V Jordánsku Češi uspěli se sklem, voňavkami i fotovoltaikou

Masivní devalvace místní měny zhoršila nepříznivou situaci Libanonců tím, že vymazala jejich celoživotní úspory a v podstatě zastavila nejenom chod domácností, ale celého veřejného sektoru. Oficiálně přiznaná devalvace v Libanonu učinila z místní měny LBP nejméně cenou měnu na světě.

Světová banka odhaduje, že reálná hrubá domácí produkce Libanonu se od roku 2018 snížila o téměř 40 % a zcela tak vymazala předcházejících 15 let hospodářského růstu. Meziroční inflace se v dubnu 2023 přiblížila 270 %. Nový balíček finanční pomoci Libanonu je součástí původně schváleného programu Světové banky z ledna 2021, který měl za cíl zvládnout dopady ekonomické krize i pandemie koronaviru.

Autor: Petr Sochor, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bejrútu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj: Ministerstvo financí Libanonu

• Teritorium: Asie | Libanon | Zahraničí
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme