Finsko chystá tendry na offshorové větrné elektrárny

Finsko plánuje letos na podzim a v příštím roce vypsat několik výběrových řízení na dodavatele offshorových větrných elektráren s celkovým instalovaným výkonem 6 gigawattů.

Jedná se o sedm oblastí na jihozápadním a středozápadním pobřeží Finska, které byly vybrány s ohledem na příznivou hloubku moře a vhodnou geologii mořského dna. Češi již ve Finsku v oblasti větrné energie několik let úspěšně podnikají, nyní se pro české firmy nabízí další unikátní příležitost.

Ilustrační fotografie

Finsko v posledních několika letech zažívalo opravdový boom větrné energie, který je součástí velmi ambiciózních dekarbonizačních plánů. Kapacita větrných elektráren se jen za minulý rok zvýšila o cca 70 %. Naprostá většina projektů byla dosud z řady důvodů realizována na pevnině, v poslední době se nicméně otevírají příležitosti i na moři – v okolí Ålandských ostrovů má během následující dekády vzniknout dokonce největší offshorový větrný park na světě. Velký offshorový větrný projekt u pobřeží Korsnäs loni vysoutěžila švédská společnost Vattenfall.

Rozmach v oblasti udržitelné větrné energie je přímo napojen na ambiciózní plány výroby zeleného vodíku, kde se chce Finsko co nejdříve dostat na evropskou špičku a produkovat cca 10 % veškerého evropského vodíku z obnovitelných zdrojů.

ExportMag.cz: V Jordánsku Češi uspěli se sklem, voňavkami i fotovoltaikou

Pět výběrových řízení

Celkem pět výběrových procesů na výstavbu a provozování větrných parků o výkonu 6 GW by mělo být zahájeno v sedmi oblastech teritoriálních vod Ostrobotnie a Satakunty. První dva tendry by měly být vypsány již letos v září či říjnu, další dva pak v příštím roce a o posledním se rozhodne později.

V rámci studie byly všechny identifikované oblasti vyhodnocené jako vhodné z hlediska tvaru a složení mořského dna, hloubky vody, přenosu elektrické energie a přepravních tras. Územní plány municipalit v rámci Severní Ostrobotnie (Siikajoki, Hailuoto, Pyhäjoki, Raahe) s výstavbou elektráren již počítají, další dvě municipality v regionu Satakunta (Närpiö, Kristiinankaupunki) se změny v územním plánu schválit chystají. S projekty vyslovily souhlas i finské ozbrojené síly.

Ilustrační fotografie

Výběrový proces bude řídit finská společnost Metsähallitus, která má na starosti státem vlastněné vody a půdu a jejich udržitelný rozvoj. První výběrová řízení z podzimu letošního roku by měla být dokončena nejdříve v létě roku 2024. Vítěz soutěže bude mít cca 5 let na dokončení projektu a získání všech potřebných povolení, samotná výstavba by pak měla trvat 2–3 roky. Dokončení prvních elektráren se tak předpokládá začátkem třicátých let.

V případě zájmu o bližší informace lze v rámci společnosti Metsähallitus kontaktovat následující zodpovědné osoby: Tuomas Hallenberg, ředitel majetkového rozvoje, včetně rozvoje offshorových větrných parků, tel.: +358 206 394 717, e-mail: hallenberg@metsa.fi, Otto Swanljung, ředitel pro větrnou energii a obnovitelné zdroje zodpovědný za tendry, tel.: +358 206 394 643, e-mail: swanljung@metsa.fi, Hanna Kaurala, manažerka komunikace, tel.: +358 206 394 239, e-mail: kaurala@metsa.fi. Je také možné se zapsat k odběru newsletteru k offshorové větrné energii ve Finsku.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Helsinkách (Finsko). Autor: Daniel Horák, zástupce velvyslance, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Finsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme