Firma a Živnostník roku 2023: Na Zlínsku bodovala výroba westernových sedel a obuvnictví

Ve Zlínském kraji v soutěži PwC Firma roku 2023 uspěla společnost Vasky trade, která se věnuje výrobě kvalitní kožené obuvi. Mezi živnostníky vybojoval titul MONETA Živnostník roku 2023 Zlínského kraje Tomáš Zajac, výrobce westernových sedel, trenér koní a jezdců.

Vítězný živnostník Tomáš Zajac se zabývá výrobou westernových sedel a doplňků, koženou galanterií. „Když jsem začal jezdit na koni, tak mě zajímal westernový styl. V té době nebyla žádná sedla k dispozici, tak jsem si sehnal literaturu a v roce 1983 jsem si vyrobil první westernové sedlo,“ říká Tomáš Zajac.

Tomáš Karlík z Vasky trade a Alena Ferková (v zastoupení vítězného živnostníka Tomáše Zajace) | Foto: Communa

Se svými sedly prorazil i do Evropy

Po vojně zjistil, že je o tyto výrobky zájem. Ještě před Sametovou revolucí si vyřídil povolení a hned po revoluci si udělal živnostenský list. Začal vyrábět jak westernová sedla, tak různé doplňky z kůže pro městskou policii. Protože je aktivní jezdec a trenér westernových koní, začal se specializovat jen na westernová sedla a doplňky k nim.

Dnes dodává sedla jak po České republice, tak po Evropě. Zákazníky jsou jezdci, trenéři a majitelé koní. Prezentuje se hlavně na závodech, v tuzemsku i v zahraničí. V péči o zákazníky považuje za nejdůležitější osobní přístup a přizpůsobení se jejich požadavkům. Od konkurence se odlišuje originalitou, žádný výrobek nekopíruje.

„Je v tom osobní příběh založený na vlastním způsobu života. Začal ještě v době před rokem 1989. Dokázal změnit obor své práce, což není úplně jednoduché. Je tam vášeň, vytrvalost, dovedl prorazit i do zahraničí,“ ohodnotil vítěze za porotu Lukáš Kresta z MONETA Money Bank.

Druhé místo obsadil producent kvalitních potravin Libor Baránek. Třetí příčku získala Renata Zezulková vyrábějící výběrové džemy, marmelády a čatní.

Kvalitní obuv pro všechny generace

Vítězná společnost Vasky trade se svým působením na trhu snaží o zachování obuvnického řemesla nejen ve Zlíně, ale v celé České republice a na Slovensku. Snaží se zákazníky přimět, aby ocenili ševcovské řemeslo, dopřáli si kvalitní obuv a podpořili navíc místní ekonomiku. Na počátku společnost prodávala jen stovky párů ročně, dnes vyrábí nad 200 000 párů za rok. Začínala jako online obchod, dnes má již sedm kamenných prodejen, z toho tři otevřela v letošním roce.

Na začátku letošního roku se firma dozvěděla, že jde legendární obuvnická značka Botas do likvidace. Ihned zkontaktovala majitele, aby podala pomocnou ruku. Nakonec značku odkoupila a nyní má velké plány. „Našimi zákazníky jsou mladí lidé, lidé středního věku i senioři. Nejpočetnější skupinu jsou však ženy středního věku, které si potrpí na kvalitní koženou botu a nevadí jim si za ni připlatit,“ říká ředitel vítězné společnosti Tomáš Karlík. Základem je rozhodně kvalitní a poctivé zpracování produktu. Pokud jde o služby, snaží se společnost zákazníkům nabídnout prvotřídní péči na prodejnách.

Návrat k poctivé ševcovině. Boty Vasky se prosadily sázkou na kvalitu

„Vasky je pokračovatelem zlínské ševcovské tradice. Oceňujeme odvahu zakladatele pustit se do podnikání v 18 letech a také se stát jedním z mluvčích své generace. Vasky, které je samo o sobě velmi silnou značkou, dokázalo oživit další tradiční značku Botas. Od 90. let bylo obuvnictví u nás několikrát zatracované, ale Vasky ukázalo, že k tomu není důvod. Společnost má také ambici expandovat do zahraničí,“ okomentoval volbu poroty Tomáš Frýbort z PwC Česká republika.

Druhé místo vybojovala společnost JELÍNEK – výroba nábytku, producent designového nábytku z masivního dřeva. Bronz bere firma AZUB bike, výrobce lehokol a distributor cyklistických produktů.

V doprovodné kategorii MONETA Živnostník roku Srdcař, která v každém kraji oceňuje živnostníky, kteří dokázali překonat nejrůznější nástrahy podnikání, a přeci to nevzdali, zvítězila a toto ocenění ve Zlíně získala Renata Zezulková vyrábějící výběrové džemy, marmelády a čatní.

Slavnostní vyhlášení v prosinci

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží PwC Firma roku 2023 a MONETA Živnostník roku 2023 se uskuteční 14. prosince na pražském Žofíně.

„Stejně jako se obou soutěží pravidelně účastní podnikatelské subjekty ze všech krajů, tak i naše stavební Skupina, která zastřešuje přes dvě desítky tradičních společností, pracuje na projektech po celé České republice. Synergie je o to těsnější, že ať už se jedná o dopravní stavby, budovy, vodní díla či městský mobiliář, vytváříme lepší podmínky pro život i podnikání. Sílu nastartovat další rozvoj jednotlivých regionů mají také inovace, které otvírají nové možnosti díky využívání nejmodernějších technologií nebo materiálů. To vidíme i v našem segmentu. Jsme proto rádi, že na inovativní postupy ve firmách upozorňují i soutěže Firma roku a Živnostník roku,“ sdělila Iveta Štočková, vedoucí útvaru komunikace a marketingu Skupiny VINCI Construction CS.

PwC Firma roku 2023 Zlínského kraje:

  1. Vasky trade s.r.o. – výrobce kvalitní kožené obuvi (Lhota)
  2. JELÍNEK – výroba nábytku s.r.o. – výroba nábytku z masivu (Valašské Meziříčí)
  3. AZUB bike s.r.o. – výroba lehokol a distribuce cyklistických produktů (Uherský Brod)

MONETA Živnostník roku 2023 Zlínského kraje:

  1. Tomáš Zajac – výroba westernových sedel, trénink koní a jezdců (Rožnov pod Radhoštěm)
  2. Libor Baránek – výroba kvalitních potravin (Bojkovice)
  3. Renata Zezulková – výroba výběrových džemů, marmelád a čatní (Otrokovice)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2023 Zlínského kraje:

Renata Zezulková – výroba výběrových džemů, marmelád a čatní (Otrokovice)

Ekonomicky nejúspěšnější firma roku 2023 Zlínského kraje:

JELÍNEK – výroba nábytku s.r.o. – výroba nábytku z masivu (Valašské Meziříčí)

Medailonky vítězných firem

Vasky trade s.r.o. – Lhota
výrobce kvalitní kožené obuvi
www.vasky.cz

Svým působením na trhu se snaží o zachování obuvnického řemesla nejen ve Zlíně, ale v celé České republice a na Slovensku. Snaží se zákazníky přimět, aby ocenili ševcovské řemeslo, dopřáli si kvalitní obuv a podpořili navíc místní ekonomiku. Na počátku společnost prodávala jen stovky párů ročně, dnes vyrábí nad 200 000 párů ročně. Začínala jako online obchod, dnes má již sedm kamenných prodejen, z toho tři otevřela v letošním roce. „Na začátku letošního roku jsem se dozvěděl, že jde legendární obuvnická značka Botas do likvidace. Ihned jsem zkontaktoval majitele, abychom podali pomocnou ruku. Nakonec jsme značku odkoupili a nyní máme velké plány.“ Zákazníky jsou mladí lidé, lidé středního věku i senioři. Nejpočetnější skupinu jsou však ženy středního věku, které si potrpí na kvalitní koženou botu a nevadí jim si za ní připlatit. Základem je rozhodně kvalitní a poctivé zpracování produktu. Pokud jde o služby, snaží se zákazníkům nabídnout prvotřídní péči na prodejnách ze strany asistentů prodeje.

JELÍNEK – výroba nábytku s.r.o. – Valašské Meziříčí
výroba nábytku z masivu a matrací
www.jelinek.eu

Doménou firmy je výroba kvalitního nábytku z masivního dřeva a výroba matrací na míru přesně podle potřeb daného spáče. Pokračuje v rodinné tradici výroby nábytku na Valašsku již od roku 1897, která byla přerušena pouze komunistickým režimem. „V roce 1897 firmu založil již náš pradědeček, poté v těžkých krizových letech proběhlo předání na druhou generaci, kdy firmu vedl můj děd Jindřich Jelínek a výrazně ji rozšířil.“ Firma dodávala nábytek do prestižních prostor po celé Evropě. Po válce se opět začalo investovat do rozšiřování a modernizace výroby. Po revoluci v roce 1989 se potomci rozhodli, že firmu vybudují odznovu. Podařilo se zrestituovat a zrekonstruovat polorozpadlou historickou budovu a firma se rozrostla i do dalších částí města. Zákazníky jsou lidé, kteří vyznávají trvalou hodnotu přírodního dřeva. Podařilo se na českém trhu etablovat značku jako synonymum kvalitního nábytku z masivního dřeva. V současné době má firma 75 zaměstnanců.

AZUB bike s.r.o. – Uherský Brod
výroba lehokol a distribuce cyklistických produktů
www.azub.cz

Společnost je považována za jednu z prémiových lehokolových značek na světě. Druhým oborem podnikání je exkluzivní zastoupení vybraných cyklistických značek na českém a slovenském trhu. Zastupuje známé značky, které si zakládají na funkčních a kvalitních produktech a které pravidelně a smysluplně inovují své produkty. „V roce 1997 jsem na zájezdu v Norsku na pár sekund spatřil lehokolo, které mě zaujalo natolik, že jsem si jej domů chtěl pořídit také.“ Pak už byl jen krůček k tomu založit firmu a začít vyrábět profesionálně. Obě větvě podnikání se postupně rozrůstaly. Zákazníky jsou ti, kteří objednávají lehokola a ležaté tříkolky, které jim staví na zakázku přesně podle jejich představ. Jsou to dnes povětšinou senioři, kteří mají otevřenou mysl, hledají aktivní pohyb, ale i dostatečný komfort. Jsou mezi nimi také lidé s hendikepem. V lehokolovém odvětví se firma snaží pravidelně inovovat, sledovat trendy v mainstreamové cyklistice a ty přenášet do světa lehokol. Společnost má svůj vlastní tým konstruktérů se skvělými nápady.

Trojice nejlepších živnostníků

Tomáš Zajac – Rožnov pod Radhoštěm
výroba westernových sedel, trénink koní a jezdců
www.zajac.cz

Zabývá se výrobou westernových sedel a doplňků, koženou galanterií. „Když jsem začal jezdit na koni, tak mě zajímal westernový styl. V té době nebyla žádná sedla k dispozici, tak jsem si sehnal literaturu a v roce 1983 jsem si vyrobil první westernové sedlo.“ Po vojně zjistil, že je o tyto výrobky zájem. Ještě před Sametovou revolucí si vyřídil povolení a hned po revoluci si udělal živnostenský list. Začal vyrábět jak westernová sedla, tak různé doplňky z kůže pro městskou policii. Protože je aktivní jezdec a trenér westernových koní, začal se specializovat jen na westernová sedla a doplňky k nim. Dnes dodává sedla jak po České republice, tak po Evropě. Zákazníky jsou jezdci, trenéři a majitelé koní. Prezentuje se hlavně na závodech, v tuzemsku i v zahraničí. V péči o zákazníky považuje za nejdůležitější osobní přístup a přizpůsobení se jejich požadavkům. Od konkurence se odlišuje originalitou, žádný výrobek nekopíruje.

Libor Baránek – Bojkovice
výroba kvalitních potravin
www.koldokol.cz

Vyrábí potraviny bez konzervantů a barviv, s respektem k přírodě. Mezi jeho výrobky patří bylinkové čaje, sirupy z třtinového cukru, nápoje bez přidaného cukru a biodžemy. Dále dělá výrobky pro své partnery pod jejich privátní značkou, to znamená, že podle požadavků vymyslí recepturu a zrealizuje celý produkt. Vyrábí více než 150 výrobků. „Začalo to tím, že jsme se ženou založili ekologický sad, pak přišel nápad na biodžem bez přidaného cukru, a pak se to rozjelo. Začala nás bavit hra chutí a vůní, a to vše v minimalistickém výrobním procesu, kdy všechny produkty ošetřujeme jenom šetrnou pasterizací.“ Postupně začala přidávat nové řady výrobků. Typickým zákazníkem je žena od 18 do 55let, která se zabývá zdravým životním stylem, nakupuje ve zdravé výživě nebo farmářském obchodě. Nejdůležitější je stoprocentní servis při objednávání a kvalita surovin a výsledná chuť. Firmě se daří růst o 15 až 30 % každý rok.

Renata Zezulková – Otrokovice
výroba výběrových džemů, marmelád a čatní
www.marmellady.cz  

„MarmelLady je projekt o naplnění snu. Vznikl z touhy dělat něco svého a co není jen osmihodinovým sezením v kanceláři. Je také naplněním velké lásky k vaření, úcty ke krásnému kraji Bílých karpat a tradicím našich valašských předků.“ V roce 2018 se definitivně rozhodla osamostatnit a začít vařit džemy, marmelády, čatní nejen pro kamarády. Největším úskalím bylo převedení domácí výroby pro kamarády do provozovny splňující veškeré platné normy. To se jí nakonec povedlo a v současné době má pronájem vhodné provozovny. Její zákazníci dávají přednost kvalitě před kvantitou a zajímají se o původ a složení produktu. Nové klienty získává doporučením stávajících zákazníků, osobním kontaktem na jarmarcích i prostřednictvím sociálních sítí. Nejdůležitější pro ni je, aby zákazníci dostali produkt v co nejlepší kvalitě. Veškeré suroviny zpracovává ručně v malých dávkách. Nepoužívá konzervanty ani barviva, produkty se vyznačují vysokým podílem ovoce.

Portál BusinessInfo.cz je partnerem soutěže Firma a Živnostník roku

• Teritorium: Česká republika | Zlínský kraj

Doporučujeme