Firma a Živnostník roku 2023: Podnikatelskými králi Plzeňska jsou truhlář a výrobce stavebních strojů

Firmou roku 2023 se v Plzeňském kraji stala firma AIR POWER, která se věnuje vývoji a výrobě stavebních strojů. Titul Živnostník roku 2023 vybojoval Miroslav Kůs, zabývající se truhlářstvím a restaurováním historického nábytku.

Vítězný živnostník Miroslav Kůs se věnuje výrobě technologických kopií nábytku, pozlacování, restaurování nábytku a obrazových rámů ze všech historických období a výrobě dioramatických skříňových betlémů.

Firma a Živnostník roku 2023 – Vítězové plzeňského kraje: Jiří Dvořák a Miroslav Kůs | Foto: Communa

Truhlář Miroslav Kůs uspěl i v doprovodné kategorii MONETA Živnostník roku Srdcař, která v každém kraji oceňuje živnostníky, kteří dokázali překonat nejrůznější nástrahy podnikání, a přeci to nevzdali.

Řemeslo se dědí

„Jsem truhlářem ve třetí generaci, začal jsem podnikat v částečně zařízené vlastní dílně, kterou jsem postupně vybavoval, abych dosáhl dokonalosti,“ říká Miroslav Kůs. Podniká již plných pětatřicet let. Jeho zákazníci jsou z celé České republiky i ze zahraničí, získává je na základě referencí, bez reklamy v médiích. Lidé mohou vidět jeho práci v muzeích, hradech a zámcích. Od konkurence se odlišuje dobou podnikání a získáním dobrého jména v okruhu všech zákazníků, kteří se vyjadřují k odvedené práci. A hlavně vlídností, vstřícností, tolerantností a ochotou pomoci.

Již jedenáct let pracuje se svým synem a předává mu zkušenosti, protože je truhlářem ve čtvrté generaci v rodině a pokračuje již v rozdělaném díle. Za největší úspěch považuje získání osvědčení restaurování kulturních památek nebo jejich částí, které jsou uměleckořemeslnými pracemi. Za velký úspěch považuje, že za 35 let nebyl ani jeden týden bez práce a ta se stále hromadí na rok dopředu.

„V práci pana Kůse se potvrzuje, že když člověk dává do svého podnikání duši, práce je pro něj potěšením. Věnuje se v Plzeňském kraji tradičnímu řemeslu, děděnému z generace na generaci. Obnovuje stav kulturních předmětů a památek nejen v kraji. Začal podnikat dokonce již před rokem 1989,“ ohodnotil vítěze za porotu Jiří Šobr z MONETA Money Bank.

Druhé místo získala Lenka Sojková, která se věnuje výrobě přírodní kosmetiky. Třetí příčku vybojovala Denisa Huňatá vyrábějící designové kšandy.

Firma AIR POWER prorazila ve stavebnictví

Vítězná společnost AIR POWER vyvíjí a vyrábí stavební stroje a distribuuje je do celého světa. Zákazníkům nabízí výzkum a vývoj, výrobu, víceúrovňovou kontrolu kvality a testování hotových zařízení. Zajišťuje také dopravu po celém světě až do koncových destinací včetně všech potřebných celních služeb. Po akvizici výrobní společnosti v roce 2016 založila firma vývojové oddělení a zahájila vývoj dalších produktů, které v roce 2020 uvedla na trh.

„Následně jsme od roku 2020 do letošního roku ztrojnásobili obrat ze 600 milionů korun na 1,8 miliardy. Přímí zákazníci jsou velké nadnárodní společnosti jako hlavní hráči v oboru stavebních strojů, například Doosan Bobcat,“ říká jednatel společnosti Jiří Dvořák. Za největší úspěch společnost považuje kvalitu výrobků a ztrojnásobení obratu za poslední tři roky. Firma zaměstnává 150 lidí, investuje zhruba 10 milionů korun ročně do vývoje nových výrobků. Jejím cílem je mezi lety 2020 až 2025 zajistit zvýšení obratu osminásobně. Motto společnosti zní: Vždy je cesta. A když není cesta, tak ji postavíme.

„Firma je ukázkou toho, že v Česku nejsou jen montovny, dělá totiž konečný výrobek. Obrat zvyšuje významně každým rokem. Majitel je schopným organizátorem, který dokázal firmu převzít, rozšířit a věnovat se dalšímu vývoji. Firma uspěla na mezinárodních trzích, výrazně investuje do inovací,“ okomentoval volbu poroty Petr Kincl z PwC Česká republika.

Druhé místo získala společnost ARBYD CZ, která se věnuje designu, výrobě a montáži nábytku a vybavení interiérů. Bronz si odváží firma Wacker-Chemie zušlechťující silikonové směsi pro další využití.

Více o společnosti Arbyd v článku na EXPORTMAG.CZ

Slavnostní vyhlášení v prosinci

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží PwC Firma roku 2023 a MONETA Živnostník roku 2023 se uskuteční 14. prosince na pražském Žofíně.

„Stejně jako se obou soutěží pravidelně účastní podnikatelské subjekty ze všech krajů, tak i naše stavební skupina, která zastřešuje přes dvě desítky tradičních společností, pracuje na projektech po celé České republice. Synergie je o to těsnější, že ať už se jedná o dopravní stavby, budovy, vodní díla či městský mobiliář, vytváříme lepší podmínky pro život i podnikání. Sílu nastartovat další rozvoj jednotlivých regionů mají také inovace, které otvírají nové možnosti díky využívání nejmodernějších technologií nebo materiálů. To vidíme i v našem segmentu. Jsme proto rádi, že na inovativní postupy ve firmách upozorňují i soutěže Firma roku a Živnostník roku,“ sdělila Iveta Štočková, vedoucí útvaru komunikace a marketingu Skupiny VINCI Construction CS.

Vítězové krajského kola Firmy a Živnostníka roku – Plzeň 7. 9. 2023 | Foto: Communa

PwC Firma roku 2023 Plzeňského kraje:

  1. AIR POWER s.r.o. – vývoj a výroba stavebních strojů (Plzeň)
  2. ARBYD CZ s.r.o. – design, výroba a montáž nábytku a vybavení interiérů (Chotíkov)
  3. Wacker-Chemie, s.r.o. – zušlechťování silikonových směsí pro další zpracování (Plzeň)

MONETA Živnostník roku 2023 Plzeňského kraje:

  1. Miroslav Kůs – truhlářství a restaurování historického nábytku (Kašperské Hory)
  2. Lenka Sojková – výroba přírodní kosmetiky (Klatovy)
  3. Denisa Huňatá – výroba designových kšand (Plzeň)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2023 Plzeňského kraje:

Miroslav Kůs – truhlářství a restaurování historického nábytku (Kašperské Hory)

Medailonky vítězných firem

AIR POWER s.r.o. – Plzeň
vývoj a výroba stavebních strojů
www.airpower.cz

Společnost vyvíjí a vyrábí stavební stroje a distribuuje je do celého světa. Zákazníkům nabízí výzkum a vývoj, výrobu, víceúrovňovou kontrolu kvality a testování hotových zařízení. Zajišťuje také dopravu po celém světě až do konečných destinací včetně všech potřebných celních služeb. Po akvizici výrobní společnosti v roce 2016 založila firma vývojové oddělení a zahájila vývoj dalších produktů, které v roce 2020 uvedla na trh. „Následně jsme od roku 2020 do letošního roku ztrojnásobili obrat ze 600 milionů korun na 1,8 miliardy. Přímí zákazníci jsou velké nadnárodní společnosti jako hlavní hráči v oboru stavebních strojů, například Doosan Bobcat.“ Za největší úspěch společnost považuje kvalitu výrobků a ztrojnásobení obratu za poslední tři roky. Firma zaměstnává 150 lidí, investuje zhruba 10 milionů korun ročně do vývoje nových výrobků. Jejím cílem je mezi lety 2020 až 2025 zajistit zvýšení obratu osminásobně. Motto společnosti zní: Vždy je cesta. A když není cesta, tak ji postavíme.

ARBYD CZ s.r.o. – Chotíkov
design, výroba a montáž nábytku a vybavení interiérů
www.arbyd.cz

Společnost vznikla v roce 1993 jako rodinná firma. Specializuje se na design, výrobu a montáž nábytku a interiérů. Současně nabízí kompletní vybavení interiérů na klíč. „Krátce po revoluci, kdy mi bylo jedenadvacet let, jsem odešel pracovat do Německa. Pracoval jsem ve firmě, která vyráběla nábytek pro řeznictví a pekárny. V Čechách byla tehdy moderní výroba nábytku ještě v plenkách.“ Právě v Německu viděl, jak se to má dělat. Když se vrátil, vrhl se na to. Dnes polovinu své produkce vyváží společnost nejen do Evropy, ale také do severní Afriky nebo na Blízký východ. Záběr je poměrně široký. Pracuje pro hotely, nemocnice, školy, autosalony, ale také vyrábí bytový a kancelářský nábytek. Firma klade důraz na preciznost, plnění dohodnutých termínů a podmínek, proaktivní řešení problémů a překážek při realizaci projektů. V současnosti připravuje plán na hospodaření s dešťovou vodou. Záměrem do budoucna je udržet současný přirozený růst a digitalizovat společnost.

Wacker-Chemie, s.r.o. – Plzeň
zušlechťování silikonových směsí pro další zpracování
www.wacker.com

Firma se zabývá zušlechťováním silikonových směsí pro další zpracování na finální výrobky. Zaměřuje se na automobilový průmysl, stavebnictví, zdravotnictví a potravinářský průmysl. V roce 2008 se rozjela první linka v oblasti tuhých silikonů. Linky v dalších letech přibývaly, s nimi i počet zaměstnanců, který se rozrostl na současných 120. Dynamika rozvoje souvisela i s rozšířením produktového portfolia, kde v roce 2022 firma postavila úplně inovativní a zcela jedinečnou automatizovanou linku na výrobu tekutých silikonů. „Motivací bylo vybudování průmyslového závodu, který zahrnuje využití od elektrochemie až po organickou chemii. Důležitá je kvalita dodaných produktů, včasné doručení, dlouhodobá spolupráce a spokojenost zákazníků.“ V České republice prakticky nemá konkurenci, v oblasti silikonů je zde lídr. Za největší úspěch považuje společnost profitabilitu, rozvoj v oblasti technologií, rozsah portfolia, inovativnost, udržitelnost procesů a produktů, neuvěřitelný přístup každého člena týmu a chuť se posouvat dopředu.

Trojice nejlepších živnostníků

Miroslav Kůs – Kašperské Hory
truhlářství a restaurování historického nábytku
www.truhlarskyatelier.cz

Věnuje se výrobě technologických kopií nábytku, pozlacování, restaurování nábytku a obrazových rámů ze všech historických období a výrobě dioramatických skříňových betlémů. „Jsem truhlář ve třetí generaci, začal jsem podnikat v částečně zařízené vlastní dílně, kterou jsem postupně vybavoval, abych dosáhl dokonalosti.“ Podniká již plných 35 let.  Zákazníci jsou z celé republiky i ze zahraničí, získává je na základě referencí, v odkazu na svoji práci, bez reklamy v médiích. Zákazníci mohou vidět jeho práci v muzeích, hradech a zámcích. Od konkurence se odlišuje dobou podnikání a získáním dobrého jména v okruhu všech zákazníků, kteří se vyjadřují k odvedené práci. A hlavně vlídností, vstřícností, tolerantností a ochotou pomoci. Již jedenáct let pracuje se svým synem a předává mu zkušenosti, protože je truhlářem ve čtvrté generaci v rodině a pokračuje již v rozdělaném díle. Za největší úspěch považuje získání osvědčení restaurování kulturních památek nebo jejich částí, které jsou díly výtvarných umění nebo uměleckořemeslnými pracemi. Za velký úspěch považuje, že za 35 let nebyl ani týden bez práce a ta se stále hromadí na rok dopředu.

Lenka Sojková – Klatovy
výroba přírodní kosmetiky
www.mydlenka.cz

Pod značkou MýdLenka vyrábí přírodní mýdla a přírodní kosmetiku. Vždy jen z nejkvalitnějších surovin a s důrazem na šetrné zpracování. „Moje výrobky jsou fakt skvělé, vyrábím je totiž pro sebe a nejlépe, jak umím.“ Od mala měla vztah k přírodě a bylinám. Ale aby začala vyrábět přírodní kosmetiku, musela si nešťastně zlomit kotník. Po úrazu musela několik měsíců ležet, a tak měla čas přemýšlet, co má ve svém životě udělat jinak. A protože najednou kolem ní byla samá mýdla, řekla si, že tohle bude její nová životní cesta. V novém rodinném domě měli prostor připravený pro saunu s malým technickým zázemím, tak udělala rekolaudaci tohoto prostoru a v „sauně“ si zřídila výrobnu kosmetiky. Značka MýdLenka se dále rozšiřuje a roste. V roce 2019 spustila svůj e-shop, v roce 2020 začala dodávat do kamenných krámků nebo bezobalových prodejen. Zákazníky jsou lidé, kterým záleží na životním prostředí a také je zajímá původ kosmetiky, kterou používají. Většina výrobků je bezobalová nebo balena do papíru či skla. V současné době plánuje výstavbu nové provozovny.

Denisa Huňatá – Plzeň
výroba designových kšand
www.tvojeksandy.cz

Věnuje se výrobě designových kšand a dalších doplňků na míru. „Zhruba tři roky zpět za mnou přišla dcera s nápadem, že bychom mohly společně vytvářet designové kšandy. Sama v tu dobu byla na mateřské dovolené a našla příležitost pro zajímavý produkt, který na trhu nebyl – dámské kšandy, které by měly všemožné vzory a motivy.“ Přišla jim škoda, že kšandy jsou vidět primárně na mužích, přestože je to doplněk, který lichotí také ženám. Hledaly a zkoušely ideální materiály a zpracování, než došly k ideálnímu výsledku. Ke kšandám začaly ladit i další doplňky – motýlky, čelenky, barety a postupně začaly vznikat i větší kolekce, kdy kšandy ladí také s tričkem, tkaničkami do bot, šátky nebo čepicemi. Začaly vytvářet vlastní autorský design látek, ze kterých tyto kolekce vytváří. Skvěle se hodí jako originální dárek nebo třeba firemní merch. Hlavním prodejním kanálem je e-shop, zákazníky oslovují také na různých design marketech a dalších akcích. Navázaly také spolupráci s moderátorem Honzou Dědkem, který Tvoje kšandy nosí v pořadu 7 pádů na TV Prima.

Portál BusinessInfo.cz je partnerem soutěže Firma a Živnostník roku

Doporučujeme