Firma a Živnostník roku 2023: Ve středních Čechách kralují chemický výzkum a agroturistika

V podnikatelské soutěži Firma roku 2023 uspěla ve Středočeském kraji společnost Santiago chemikálie zabývající se zakázkovou syntézou a smluvním chemickým výzkumem. Mezi živnostníky se na nejvyšší příčku probojoval Oldřich Novotný věnující se agroturistice s dančí a jelení farmou.

V doprovodné kategorii MONETA Živnostník roku Srdcař, která v každém kraji oceňuje živnostníky, kteří dokázali překonat nejrůznější nástrahy podnikání, zvítězil ve Středočeském kraji Pavel Tóth se svými mobilními chatami.

ZLEVA: Živnostník Oldřich Novotný a Michal März s Petrem Slavíkem (Santiago). Foto: Communa

Ubytování s krmením zvěře

Vítězný živnostník Oldřich Novotný je drobný zemědělec, který dává dohromady agroturistiku s ubytováním v soukromí v návaznosti na cestovní ruch a s propojením na daňčí a jelení farmu. Aktivity jsou zaměřeny pro všechny věkové kategorie lidí z celé České republiky.

„Vše začalo po smrti mé babičky a dědečka, které jsem velmi miloval. Celý život pracovali v zemědělství. Zanechali nám polnosti a velký grunt. Zůstal po nich výměnek, který jsem celý revitalizoval a opravil,“ říká Oldřich Novotný. Sloužil od začátku pro hosty nejenom z Česka, ale i pro hosty až z Německa, Dánska nebo Nizozemska.

Bezlepkový pekař a Marlenka vládnou Moravskoslezskému kraji

Návštěvníci v rámci návštěvy využívají bazénu, sauny, krbu, ale jsou také zapojeni do krmení zvěře, sekání nebo sušení trávy. Mezi zákazníky dnes patří především pravidelní hosté. Ti kvitují především klidnou, pohodovou, rodinnou atmosféru s kvalitním zázemím a velkou nabídkou poskytovaných služeb. Do budoucna by chtěl rozšířit ubytovací prostory, protože poptávka je tak velká, že není schopen všechny uspokojit.

„Velmi pěkně svou živnost prezentoval. Má originální způsob podnikání a také velmi silný vztah k Polabí. Podnikání má provázané, jedná se o komplexní a velmi žádanou agroturistiku,“ hodnotí vítěze za porotu Milan Silný z MONETA Money Bank.

Pomyslné stříbro bere Magdalena Hájková, která se věnuje výrobě svačinových obalů. Třetí místo obsadil Jakub Vobořil věnující se ruční výrobě prémiových čokoládových pralinek.

Vítěz podporuje malé startupy z USA

Vítězná společnost Santiago chemikálie se zabývá zakázkovou syntézou a smluvním výzkumem především v oblastech organické, bioorganické a medicinální chemie.

Firma typicky spolupracuje s malými start-upy především z USA, které mají vynikající nápady na nové, biologicky aktivní látky, ale již nemají potřebné laboratorní vybavení nebo schopnosti k přípravě těchto látek. Kooperuje mimo jiné formou krátkodobých zakázek, kdy připravuje známé nebo dle předpokladů snadno připravitelné látky.

Firma a Živnostník roku 2023: Na Hradecku jsou šampióny lektorka a výrobce hodinek

Druhým typem zakázek je smluvní výzkum, kdy si klienti přímo pronajmou chemika firmy, který pak s nimi dlouhodobě spolupracuje na jejich projektech v prostorách společnosti. „Od naší konkurence se odlišujeme způsobem komunikace, velikostí a také kvalitou práce. Díky tomu, že jsme malá firma, je veškerá byrokracie spjatá s projektem řešena velmi rychle a operativně,“ říká vedoucí výzkum Petr Slavík.

Firma disponuje unikátním know-how v oblastech organické a bioorganické chemie, které klienti rovněž velmi oceňují. „Poskytuje služby s vysokou přidanou hodnotou zahraniční klientele v oblasti laboratorní chemie. Dokázali mimo jiné vyrobit látku Remdesivir používanou proti covidu. Dosahují globálního úspěchu,“ popisuje porotce Igor Wotke z PwC Česká republika.

Stříbro bere společnost Senlife ČR, která buduje inovativní domovy pro seniory v historických budovách.

Stupně vítězů doplnila firma I love Hummus, výrobce kvašené zeleniny kimchi.

Slavnostní vyhlášení v prosinci

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží PwC Firma roku 2023 a MONETA Živnostník roku 2023 se uskuteční 14. prosince na pražském Žofíně.

„Stejně jako se obou soutěží pravidelně účastní podnikatelské subjekty ze všech krajů, tak i naše stavební Skupina, která zastřešuje přes dvě desítky tradičních společností, pracuje na projektech po celé České republice. Synergie je o to těsnější, že ať už se jedná o dopravní stavby, budovy, vodní díla či městský mobiliář, vytváříme lepší podmínky pro život i podnikání. Sílu nastartovat další rozvoj jednotlivých regionů mají také inovace, které otvírají nové možnosti díky využívání nejmodernějších technologií nebo materiálů. To vidíme i v našem segmentu. Jsme proto rádi, že na inovativní postupy ve firmách upozorňují i soutěže Firma roku a Živnostník roku,“ sděluje Iveta Štočková, vedoucí útvaru komunikace a marketingu Skupiny VINCI Construction CS.

PwC Firma roku 2023 Středočeského kraje:

1. Santiago chemikálie s.r.o. – zakázková syntéza a smluvní chemický výzkum (Kralupy
nad Vltavou)
2. Senlife ČR s.r.o. – budování inovativních domovů pro seniory v historických budovách
(Mělník)
3. I love Hummus s.r.o. – výroba kvašené zeleniny (kimchi) a obchodní činnost (Všechlapy)

MONETA Živnostník roku 2023 Středočeského kraje:

1. Oldřich Novotný – agroturistika s dančí a jelení farmou (Žehuň)
2. Magdalena Hájková – výroba svačinových obalů (Brandýs nad Labem)
3. Jakub Vobořil – ruční výroba prémiových čokoládových pralinek (Votice)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2023 Středočeského kraje:

Pavel Tóth – mobilní chaty (Řisuty)

Ekonomicky nejúspěšnější firma roku 2023 Středočeského kraje:

SERVIND s.r.o. – autoopravárenské a průmyslové lakovny a karosárny (Tuchoměřice)

Medailonky vítězných firem

Santiago chemikálie s.r.o. – Kralupy nad Vltavou
zakázková syntéza a smluvní chemický výzkum
www.santiago.cz

Firma se zabývá zakázkovou syntézou a smluvním výzkumem především v oblastech organické, bioorganické a medicinální chemie. Společnost typicky spolupracuje s malými start-upy především z USA, které mají vynikající nápady na nové, biologicky aktivní látky, ale již nemají potřebné laboratorní vybavení nebo schopnosti k přípravě těchto látek. Santiago s nimi kooperuje buď formou krátkodobých zakázek, kdy připravuje známé nebo dle předpokladů snadno připravitelné látky. Druhým typem zakázek je smluvní výzkum, kdy si klienti přímo pronajmou chemika firmy, který pak s nimi dlouhodobě spolupracuje na jejich projektech v prostorech společnosti. „Od naší konkurence se odlišujeme způsobem komunikace, velikostí firmy a také kvalitou práce. Díky tomu, že jsme malá firma, je veškerá byrokracie spjatá s projektem řešena velmi rychle a operativně.“ Firma disponuje unikátním know-how v oblastech organické a bioorganické chemie, které klienti rovněž velmi oceňují.

Senlife ČR s.r.o. – Mělník
budování inovativních domovů pro seniory v historických budovách
www.senlife.cz

Hlavním cílem společnosti je budování inovativních domovů pro seniory v historických budovách po celém Česku, kde se klade maximální důraz na individuální přání klientů. Nezapomíná se ani na pracovníky, jejich vzdělávání a kvalitní pracovní podmínky, které mají přímý vliv na péči o klienty. První domov s tímto konceptem byl otevřen v roce 2021 v bývalém klášteře augustiniánů v Mělníku. Nyní tým pracuje na rekonstrukci dalších historických budov. Na podzim roku 2023 plánuje otevřít domov pro seniory na zámku Tmaň u Berouna, následovat budou zařízení na zámku Chodová Planá u Mariánských Lázní a v prvorepublikových lázních v Dobré Vodě na Příbramsku. „Aktuálně je konverze starých historických budov a brownfieldů celosvětovým trendem. Evropa stejně jako Česká republika stárne a potřebnost sociálních služeb zaměřených na péči o seniory je více než aktuální. Propojením obou sfér vzniká zajímavý model sociální inovace se společenským přesahem,“ sdělují zástupci firmy. Záchranou památek udržuje Senlife i tuzemskou kulturu a respekt k historii.

I love Hummus s.r.o. – Všechlapy
výroba kvašené zeleniny (kimchi) a obchodní činnost
www.ilovehummus.cz

„Se zápalem jsem se v roce 2011 pustil do plnění vlastního snu. A začalo to pořádným hummusem. Po několika návštěvách blízkého orientu a koštování typických pokrmů, jsem propadl kouzlu izraelských tradic,“ říká zakladatel firmy Štěpán Hodač. O pár měsíců později vznikla malá rodinná firma. Tým se začal rozšiřovat, stejně jako nabídka výrobků. V roce 2017 mezi své produkty zařadila i kimchi. A dařilo se. Přesun do nové továrny, nové příchutě, rostoucí tým, export do okolních zemí. Nově vytvořený prostor plně využívá ke kvašení zejména kimchi, kdy meziročně roste poprávka ve stovkách procent. Společnost vyrábí kvašenou zeleninu a dále má obchodní činnost v oblasti výrobků, jako je hummus, tahini, samahana, misa a luggi. Zaměřuje se výhradně na výrobu a dovoz potravin prémiové kvality, které jsou vyrobeny co nejjednodušším způsobem. Výrobky jsou k dostání v České republice, Německu, Rakousku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Zákazníkem jsou jak ženy, tak i muži od zhruba 25 do 50 let, kteří hledají jídlo prémiové kvality, bez přidaných látek, konzervantů, barviv, obvykle žijí zdravým životním stylem.

Trojice nejlepších živnostníků

Oldřich Novotný – Žehuň
agroturistika s dančí a jelení farmou

Je drobný zemědělec, který dává dohromady agroturistiku s ubytováním v soukromí v návaznosti na cestovní ruch a s propojením na daňčí a jelení farmu. Aktivity jsou zaměřeny pro všechny věkové kategorie lidí z celé České republiky. „Vše začalo po smrti mé babičky a dědečka, které jsem velmi miloval. Celý život pracovali v zemědělství. Zanechali nám polnosti a velký grunt. Zůstal po nich vejminek, který jsem celý revitalizoval a opravil,“ informuje vítěz. Sloužil od začátku pro hosty nejenom z Česka, ale i pro hosty až z Německa, Dánska nebo Nizozemska. Návštěvníci jsou nadšení a v rámci návštěvy využívají bazénu, sauny, krbu, ale jsou také zapojeni do krmení zvěře, sekání nebo sušení trávy. Mezi zákazníky již převážně patří pravidelní hosté. Především kvitují klidnou, pohodovou, rodinnou atmosféru s kvalitním zázemím a velkou nabídkou poskytovaných služeb. Chtěl by rozšířit ubytovací prostory, protože poptávka je tak velká, že není schopen všechny uspokojit.

Magdalena Hájková – Brandýs nad Labem
výroba svačinových obalů
www.magsbags.cz

Hlavní činností je výroba svačinových kapes a ubrousků, které nahradí jednorázové obaly nebo neskladné plastové krabičky. Obaly jsou dvouvrstvé, lehce omyvatelné a skladné. Dalším produktem jsou lněnobavlněné obaly na chléb. Propaguje totiž zdravé uchovávání chleba. „Naším cílem je osvěta nadužívání jednorázový obalů a vytvoření povědomí o udržitelné domácnosti a zdravějším uchovávání potravin,“ říká Hájková. Svačinové kapsy a ubrousky nejprve nabízela na trzích a po kladných ohlasech zákazníků spustila vlastní e-shop. Podniká od roku 2012 a stejně dlouho se věnuje výrobě svačinových kapes a ubrousků. Zákazníky jsou všichni, kteří řeší balení jídla s sebou. Ať už pro děti do školy nebo pro sebe do práce i na výlety. Další skupinou jsou lidé, kteří hledají zdravý způsob uchování chleba a zajímá je udržitelná domácnost a ekologie. Chce přijít s vlastními vzory látek, spolupracovat s ilustrátory. Vizuály má od velmi talentované Ivone Knechtlové, která ilustruje dětské knihy.

Jakub Vobořil – Votice
ruční výroba prémiových čokoládových pralinek
www.jakubvoboril.cz

Zabývá se především ruční výrobou čokoládových pralinek. Vše, co si vyrobí, se také snaží prodat. „Výrobky mohou zákazníci zakoupit v našem e-shopu, na stánku vobchodním centru Westfield Chodov, na většině čokoládových festivalů nebo je mohou dostat jako pozornost v některých luxusních buticích, kosmetických salónech a hotelích,“ sděluje Vobořil. První myšlenka na výrobu čokolády se v jeho hlavě zrodila na cukrářské sekci v restauraci Salabka, kde pracoval. Zde se dostal i k výrobě pralinek a postupně se v tom zdokonalil. Později ve výrobě pralinek pokračoval s partnerkou v malém prostoru bývalé restaurační kuchyně ve Voticích. S postupnými prodejními úspěchy se výroba začala rozšiřovat. Krok za krokem se tedy přibližoval velkému cíli, a tím bylo otevření prvního kamenného obchodu v Praze. Zákazníky jsou převážně běžní lidé, kterým není lhostejné, na jaké čokoládě si pochutnávají, oceňují a podporují ruční českou výrobu nebo chtějí darovat nevšední, osobitý a chutný dárek. Spolupracuje také se spoustou firemních zákazníků, kteří jeho prostřednictvím dělají radost svým klientům a zaměstnancům.

Portál BusinessInfo.cz je partnerem soutěže Firma a Živnostník roku

• Oblasti podnikání: Chemický průmysl

Doporučujeme