Firma OHB Czechspace se stává součástí mise planetární obrany Hera

Firma OHB Czechspace podepsala smlouvu s německou společností OHB System AG a bude se podílet na misi planetární obrany. Projekt Evropské kosmické agentury (ESA) nese název Hera a tým inženýrů ze společnosti sídlící v Brně bude odpovědný za vývoj struktury kosmické lodi včetně jejího podrobného návrhu, analytického ověřování, dohledu a podpory při mechanickém testování. Inženýrský tým OHB Czechspace bude mít v rámci mise Hera na starost také mechanickou výbavu pro podporu ze země, a to včetně koncepčního návrhu testování a integrace.

Díky kosmické iniciativě AIDA (Asteroid Impact and Deflection Assessment), která vyvíjí sondu určenou k řízené srážce s asteroidem ohrožujícím Zemi, bude poprvé v historii předvedeno odklonění asteroidu od jeho trajektorie. Projekt AIDA se skládá ze dvou misí – první se jmenuje DART a spočívá v letu kineticko-nárazové kosmické lodi NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír), druhá se nazývá Hera a jedná se o průzkumnou kosmickou loď ESA. Cílem mise je binární systém asteroidu Didymos a jeho měsíce Dimorphos. V říjnu roku 2022 narazí kosmická loď DART do tohoto měsíce, což bude mít za následek trvalou změnu jeho oběžné dráhy kolem asteroidu. DART odstartuje ze Země 22. července 2021.

Asteroid Didymos je cílem kosmické lodi DART | Evropská kosmická agentura ESA

V rámci mise Hera odstartuje raketa Ariane 6 v roce 2024 a svého cíle dosáhne o tři roky později, tedy v roce 2027. U cíle provede podrobné zkoumání tohoto systému asteroidů a vyhodnotí dopady nárazu DART na něj. Pouze pokud úspěšně proběhnou obě mise – tedy jak DART, tak Hera – bude možné plně ověřit účinnost a použitelnost tohoto systému na další asteroidy.

Hera zkoumá kráter způsobený kosmickou lodí DART | Evropská kosmická agentura ESA

„Schopnost provést tuto misi je zcela zásadní, pokud chceme být v budoucnu schopni ochránit naši planetu a odklonit případný asteroid, který by hrozil srážkou se Zemí. A je velmi důležité, že se Česká republika rozhodla zúčastnit této mise s tak historickým významem,“ říká Pavel Dobeš, jednatel firmy OHB Czechspace. Pro tu jde o jeden z nejvýznamnějších projektů, na kterém se podílí.

Pojmy:

AIDA – Asteroid Impact and Deflection Assessment → společný kosmický projekt ESA a NASA, který se zabývá možnostmi zásahu asteroidů a vychýlení z jejich trajektorie.

DART – Double Asteroid Redirection Test → Dvojitý test přesměrování asteroidu pod vedením NASA.

Hera – Mise, která je součástí projektu AIDA a probíhá pod vedením ESA, provede průzkum dopadů mise DART (vychýlení asteroidu z trajektorie). Pojmenována po řecké bohyni, manželky boha Dia a ochránkyně manželství. 

Redakčně upravená tisková zpráva firmy OHB Czechspace