Firmy se loni zadlužovaly nejrychleji za posledních 10 let

Firmy i domácnosti se v uplynulém roce zadlužovaly výrazně rychleji než v předešlých letech. Objem firemních úvěrů se zvýšil o 6 %, což je nejrychlejší nárůst od roku 2011. Naopak celková výše úspor domácností i podniků rostla výrazně pomaleji než v roce 2020.

Trochu jiná situace byla mezi živnostníky, jejichž dluh i úspory rostly výrazně pomaleji než v předešlých letech. Jejich zadlužení vzrostlo o 1 %, nejméně od roku 2015, a jejich úspory vzrostly o 3 %, nejméně od roku 2012. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz

Ilustrační fotografie

Úspory domácností vzrostly loni o 198 miliard na 3,02 bilionu korun. V roce 2020 přitom za jediný rok vzrostly o rekordních 305 miliard korun. „Podobně rychlý růst úspor domácností jako v roce 2020 dlouho nezažijeme. Naopak letos porostou jejich úspory pravděpodobně nejpomaleji za posledních 9 let. Kvůli vysoké inflaci se i přes pokračující napětí na trhu práce reálný příjem většiny domácností sníží. Domácnosti s vyššími úsporami navíc budou motivované své úspory částečně rozpustit nebo ochránit pomocí investičních nástrojů,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF s tím, že ochota či schopnost lidí spořit se snížila už v průběhu roku 2021. Zatímco v prvním čtvrtletí se úspory domácností zvýšily o 99 miliard korun, ve druhém čtvrtletí vzrostly o 50 miliard a v celém druhém pololetí pouze o 49 miliard korun. 

Zadlužení domácností potom loni vzrostlo o 184 miliard korun na 2,05 bilionu korun. Za růstem stojí hlavně úvěry na bydlení, na které připadá 80 % celkového dluhu domácností. Jejich objem vzrostl o 11 %, zatímco objem spotřebních úvěrů jen o 6 %. 

Úspory firem byly druhý rok v řadě vyšší než jejich zadlužení 

V uplynulém roce se také opětovně zvýšil zájem firem o financování pomocí úvěru, alespoň z hlediska  celkového objemu jejich úvěrů. Zatímco v roce 2020 stagnoval, během minulého roku se zvýšil o 68 miliard na 1,19 bilionu korun. Firemní úspory meziročně vzrostly o 91 miliard na 1,3 bilionu korun. Podruhé v řadě tak byly vyšší než objem úvěrů, tentokrát o rekordních 118 miliard. „Tato situace je v české ekonomice poměrně nová, protože společnosti jsou zvyklé volné prostředky investovat zpět do svého podnikání, ať už jde o expanzi nebo modernizaci. Tyto investice přitom financují alespoň z části  pomocí úvěrů. Pokud i v roce 2021 rostly jejich úspory rychleji než zadlužení, naznačuje to, že i když v uplynulém roce realizovaly část investic, které v roce 2020 odložily, stále zůstávaly poměrně opatrné,“ vysvětluje Věra Kameníčková.  

Úspory i zadlužení živnostníků vzrostly nejpomaleji za několik posledních let 

Zatímco v roce 2020 se úspory živnostníků zvýšily o rekordních 20 miliard korun, loni vzrostly už pouze o 4 miliardy, a to pouze díky vysokémů růstu úspor ze začátku roku. V posledních 4 měsících se totiž naopak tenčily. Jestliže ještě v srpnu měli u bank uloženo 185 miliard, na konci roku už šlo pouze o 171 miliard korun. Jejich zadlužení se potom meziročně zvýšilo o 633 milionů, nejméně od roku 2015. Celkově měli živnostníci na konci roku u bank půjčeno necelých 48 miliard korun. 

Nesplácené úvěry: vítězi roku jsou domácnosti, poraženými živnostníci 

Platební morálka se vyvíjela v každé ze sledovaných kategorií jinak. U domácností byla především díky vysoké disciplíně ve splácení úvěrů na bydlení nejen lepší než v roce 2020, ale zároveň nejlepší od vzniku samostatné České republiky. Domácnosti totiž dohromady nesplácely pouze 1,5 % svých úvěrů. Firmy potom nesplácely 3,8 % svých dluhů, což je méně než na konci roku 2020 (tehdy šlo o 4,2 %), ale více než v letech 2019 a 2018. Nejhůře na tom byli živnostníci, kteří nezvládali splácet 6,4 % toho, co si půjčili. Na konci roku 2020 to přitom bylo 6,1 %. Živnostníci tak jsou jedinou skupinou, u které se platební morálka meziročně zhoršila. 

Graf: Úvěry a vklady nefinančních podniků v letech 2005-2021 

Zdroj: Česká národní banka

Graf: Úvěry a vklady živnostníků v letech 2005-2021 

Zdroj: Česká národní banka
Redakčně upravená tisková zpráva společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. 

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Analýzy a statistiky

Doporučujeme