Firmy spustily kampaň, aby přilákaly žáky na technické obory

Velké společnosti vyrábějící elektrospotřebiče se spojily v projektu s názvem Naučíme vás to opravit, aby přesvědčily děti i rodiče pro přihlášku na středoškolské technické obory.

Autorem projektu je Sdružení výrobců spotřebičů APPLiA CZ. Mezi partnery jsou například firmy Amica, Beko, Bosch, Gorenje, Siemens, Electrolux, Tefal, Whirlpool nebo Phillips. Cílem je podporovat vzdělání a aktivity vedoucí ke zvýšení počtu žáků v technických oborech, kterých je zatím nedostatek. 

Kampaň cílí hlavně na žáky devátých tříd základních škol.

Firmy se samy aktivně podílí na výuce studentů a dávají jim možnost vyzkoušet znalosti v praxi. Zároveň každá zapojená škola projekt propaguje v rámci svých dnů otevřených dveří. Kampaň běží také online a informace o projektu a potřebě nových servisních pracovníků se objeví ve všech celostátních přílohách deníků, zaměřených na výběr střední školy.

Starší generace opravářů odchází do důchodu

Termín přihlášek na střední školy je do 1. března 2023. Projekt Naučíme vás to opravit cílí na žáky devátých tříd, které zajímá obor elektro, baví je věci rozebírat a zase skládat zpět a zjišťovat, jak fungují. „Servis domácích spotřebičů je oborem, který má do budoucna dlouhodobě dobré vyhlídky. Servisních pracovníků je málo, mnozí odcházejí do důchodu a poptávek ze strany klientů na opravy je stále více a více. V Česku mají řemeslné služby dlouhou tradici a mezi lidmi se opraváři těší respektu,“ říká autor projektu a generální ředitel APPLiA CZ Radek Hacaperka.

Za poslední desetiletí prošel podle něj trh s elektrospotřebiči zásadními změnami. Zařízení jsou stále více sofistikovaná a nabízí větší množství funkcí a programů. Tyto technologicky vyspělé přístroje je však potřeba jednou za čas opravit.

Zapojily se školy z různých koutů Česka

Projekt sdružuje střední školy a odborná učiliště z Prahy, Hluboké nad Vltavou, Chomutova, Ostravy, Plzně a Třebíče. Každá škola má svůj vlastní učební či studijní obor, ze kterého vzejdou i servisní technici pro domácí spotřebiče. Studenty škola naučí, jak spotřebiče fungují, jak zařízení rozebrat, opravit a zase složit zpět. Absolventi tak budou umět posoudit stav přístroje, určit závadu, její příčinu i způsob opravy. „Naším cílem bylo domluvit zapojení do projektu se školami tak, abychom pokryli většinu krajů. V tuto chvíli máme 6 spolupracujících škol a do budoucna očekáváme rozšíření nanejvýš o další 2 města,“ doplňuje Hacaperka.

Kampaň je zaměřena na propojení žáků s reálnou praxí.

Na webu www.naucimevastoopravit.cz se zájemci dozví informace o oboru i školách, kde je možné studovat. Žáci si mohou vyzkoušet kvíz, který jim prozradí, zda je pro ně obor vhodný. „Náš projekt je dlouhodobou aktivitou, která má za cíl vychovat novou generaci servisních techniků. Ve spolupráci s našimi kolegy ze zahraničí jsme vytvořili učebnici, která reflektuje moderní technologie i postupy vhodné k opravám spotřebičů. Učitelé a mistři ze spolupracujících škol se pravidelně účastní i školení, kde jim představujeme vše, s čím se při teoretické i praktické výuce mohou žáci setkat,“ dodává Hacaperka.

Projektu nahrávají i nová pravidla EU, která stanovují povinnost výrobců zajistit náhradní díly pro elektrozařízení po dobu až deseti let. Zařízení navíc budou muset být vyrobena tak, aby je bylo možné rozebrat pomocí běžných nástrojů a opravit. Servisní technici tak začínají být žádanou profesí, což se odráží i na jejich ohodnocení.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Elektronika a elektrotechnika | Maloobchod | Obchod

Doporučujeme