Firmy testují v ČR technologie pro globální trh, zapojují domácí podniky

Příkladem může být korejský gigant Samsung. České společnosti Conectart a Daktela pro něj společně vytvořily společně unikátní hlasově ovládané IVR, které zkrátilo průměrný hovor se zákazníkem o 75 procent.

O tom, že je Česká republika výraznou technologickou destinací, svědčí praxe jihokorejské technologické společnosti Samsung Electronics.

Ta v posledních letech již několikrát implementovala nejnovější nástroj nebo postup nejprve v tuzemsku a až po testovacím období jej pustila na globální trh. Těží z toho samozřejmě i české firmy, které si Samsung vybírá jako své partnery a dodavatele. Patří k nim i společnosti Conectart a Daktela.

Samsung chtěl usnadnit odbavování klientů na své zákaznické lince. Ke spolupráci vyzval firmu Conectart, provozovatele největších call center u nás a technologického experta, společnost Daktela. První novinkou, s jejíž implementací firmy začaly, bylo začlenění aplikace WhatsApp mezi zákaznické komunikační kanály.

Jedni z prvních na světě

„Na začátku jsme se společností WhatsApp museli řešit to, abychom mohli vůbec použít stejné číslo pro infolinku i aplikaci. S tím se ještě nikdy nesetkali a nějaký čas jsme se zasekli právě na tomto bodě. Ostatně prý jsme to řešili jako jedni z úplně prvních na světě,“ říká Petr Studnička, ředitel společnosti Conectart.

WhatsApp umožňuje rychlé a pohodlné propojení s operátory, kteří jsou k dispozici 24 hodin denně a první odpověď zákazník dostává průměrně do jedné minuty. Výhodou tohoto typu komunikace je možnost zaslání fotografie nebo snímku obrazovky. Ta často operátorovi usnadní rozpoznat vzniklý problém. Češi byli vůbec první, kteří mohli tuto novinku využívat a na základě zkušeností z českého trhu se Samsung rozhodl zavést novou formu podpory i v zahraničí.

U nás novinku nejčastěji využívají stávající uživatelé aplikace, kteří by ji, na základě sebraných dat o spokojenosti zákazníků NPS, doporučili i svým nejbližším. Před rokem ji využívaly desítky zákazníků měsíčně, dneska jsou to tisíce.

Odbavení do půl minuty

Kromě toho Samsung s Conectartem zlepšili i telefonické propojení a běžný rozcestník infolinky nahradili hlasovým informačním systémem IVR.

„S hlasovým rozcestníkem už se setkal asi každý, kdo volal na nějakou zákaznickou linku. Nahraný hlas vyjmenovává možnosti a vy pro výběr jedné konkrétní zmáčknete přiřazenou číslici. My jsme ale pro Samsung připravili hlasově ovládaný systém. Zákazník tedy zavolá a hned v úvodu řekne, proč volá. Systém jeho hlasové sdělení zanalyzuje a ihned přepojí. Tím se průměrná doba odbavení zkrátila ze 2 minut na cca 30 sekund,“ vysvětluje Studnička.

Pokud se v tuto chvíli zákazník dovolá na zákaznickou linku a jsou před ním více jak dva volající, systém automaticky zařazuje hlášku, že svůj dotaz mohou na stejném čísle řešit i přes WhatsApp. Tam se jim odpovědi dostane nejpozději do jedné minuty, což znamená daleko spokojenějšího zákazníka.

„Jsme velmi rádi, že ve spolupráci se společností Conectart můžeme krok za krokem inovovat a vylepšovat služby pro zákazníky. Jsme pyšní na to, že některé z těchto inovací, které implementujeme nejdříve lokálně jsou adoptovány i v dalších regionech a postupně rozšiřovány i v dalších zemích.“ dodává Jan Procházka, ředitel zákaznických služeb Samsung Electronics Czech and Slovak.

Doporučujeme