Firmy zabývající se potravinovými doplňky a bylinnou medicínou se ve Vietnamu těší velkým ziskům

Podle nedávné zprávy vietnamské společnosti pro cenné papíry SSI, jsou podniky zabývající se bylinnou medicínou méně postiženy v prostředí vysoké inflace a mají stabilnější vstupní náklady ve srovnání s jinými průmyslovými odvětvími.

Ještě důležitější je ale značná obliba tradiční medicíny a důraz na péči o tělo ve vietnamské společnosti. Otevření mezinárodních letů do VSR pomáhá nyní urychlit fúze a akvizice.

Ilustrační fotografie

SSI proto uvedla, že vietnamské kótované farmaceutické společnosti s konsolidovanou akcionářskou strukturou a pozorností zahraničních investorů budou mít vysoké zhodnocení a vytvoří tak bezpečný investiční kanál pro investory v současném nestabilním tržním období.

Mezi společnostmi zabývajícími se bylinnou medicínou si ve Vietnamu udržuje vedoucí pozici firma Traphaco. Mezi produktové značky firmy patří Boganic, Tottri, Ginger Tea aj. V minulém roce dosáhl zisk Traphaca po zdanění přes 2 mld. Kč, což je nárůst o 22 % oproti roku 2020. Za nárůstem zisku společnosti je zejména zvýšení prodeje klíčových produktů a dobré prodejní marže.

Druhé místo zaujímá firma OPC Pharmaceutical a třetí Foripharm. Hrubá zisková marže firmy Foripharm je 69 %. Firma Nam Duoc se nezaměřuje pouze na bylinnou medicínu, ale expanduje i do kosmetického segmentu.

Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

Je třeba poznamenat, že v tropickém pásmu velké množství bylin neroste a je zde proto velký potenciál i pro evropské firmy. Potenciálu tradiční medicíny využívají řadu let i české firmy v čele se společností Walmark.

Vietnam investoval také 70 mld. Kč do pěstování ženšenu, byť se nejedná o tropickou rostlinu. Ženšen je díky svým blahodárným účinkům (zejména posílení hladiny testosteronu) v Asii extrémně oblíbený.

Autor: Luboš Marek, Místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme