Novelu na jaře schválila Sněmovna i Senát a nedávno podepsal prezident. Jaké budou ty nejzásadnější změny a jejich dopad na tuzemské firmy a jejich zaměstnance, si přečtěte v následujícím textu na BusinessInfo.cz.
Ačkoli se zaměstnavatelé musejí přizpůsobit mnoha změnám, podnikatelské svazy i samotní zástupci byznysu novinky vítají.
Podle Hospodářské komory ČR přináší flexinovela vyváženější vztah mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Zástupci největší tuzemské podnikatelské organizace ji oceňují jako první krok k modernímu pracovnímu trhu v Česku. Sama komora usilovala o to, aby byla novela přijata ještě v tomto volebním období.
„Byť to není úplná revoluce v narovnání vztahů mezi zaměstnavateli a nápravě nefunkčního pracovního trhu, pozitivní evoluci přináší. Jestliže chce Česká republika držet krok s moderními ekonomikami, musí mít flexibilní pracovní trh, který umožní firmám lépe reagovat na měnící se podmínky,“ tvrdí prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček.
Podle jeho slov se předchozí změny v zákoníku práce soustředily jen na ochranu zaměstnanců, flexinovela ale reflektuje i potřeby firem a dalších zaměstnavatelů.
Z původního návrhu neprošla z významných změn pouze výpověď bez udání důvodu, kterou ODS a TOP 09 neprosadily, jinak pro novelu hlasovala drtivá většina zákonodárců včetně opozice.
Pomoc lidem na rodičovské
Novela podle HK ČR vytváří prostor pro modernější a pružnější pracovní prostředí, které umožní lépe sladit pracovní a osobní život zaměstnanců. Podniky se díky ní mají lépe adaptovat na přicházející ekonomické výzvy či krizové situace.
Problém se sladěním osobního života a práce mají vzhledem k rigidnímu pracovnímu trhu v Česku především lidé na mateřské či rodičovské dovolené nebo těsně po ní. To se má od letošního roku změnit.
„Díky flexinovele budou mít firmy povinnost držet konkrétní pozici pro rodiče až do dvou let věku dítěte. Pozitivem je zákaz sjednávání doložek mlčenlivosti ohledně výše platu. Pracovní trh ovšem musíme změnit od základu. Proto jsem ráda i za to, že se klade větší důraz na rekvalifikace. Právě vzdělávání je tím palivem, které nás pohání, abychom se dokázali uplatnit v životě i v práci,“ komentuje dopady přijetí novely v rozhovoru pro BusinessInfo.cz zakladatelka organizace M.arter Andrea Bohačíková.
Zaměstnanci, kteří odejdou na rodičovskou dovolenou (z hlavního pracovního poměru), budou moci nově také vykonávat stejnou práci u svého původního zaměstnavatele na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce.
SP ČR podporuje flexinovelu zákoníku práce. Má být přijata co nejrychleji
Zaměstnavatel navíc bude moci prodlužovat pracovní poměry na dobu určitou v případě zástupů za rodičovskou dovolenou, a to až po dobu devíti let.
„Pokud chce zaměstnanec, který je na rodičovské dovolené a čerpá výhody z ní plynoucí, pro původního zaměstnavatele pracovat, může tak i dnes učinit na DPP i DPČ, ale ty musejí být na jiný druh práce. Tuto překážku novela odstranila,“ doplňuje poradce Michal Dvořáček.
Převratnou změnou je možnost legální práce pro děti mladší patnácti let. Novela otevírá trh práce mladým lidem od 14 let, kteří budou moci v letních měsících legálně pracovat na brigádách.
„Doposud mohli v Česku pracovat pouze ti, kteří dokončili povinnou školní docházku, a nejdříve od 15 let. Novela přináší možnost nastoupit na brigádu už od 14 let, ovšem pouze během hlavních letních prázdnin a s maximálním pracovním úvazkem 35 hodin týdně, respektive sedm hodin denně. Patnáctiletí mají povoleno pracovat až osm hodin denně,“ potvrzuje Jana Jáčová z UOL Účetnictví.
Pro mladistvé zaměstnance budou platit i další pravidla. Zakázána je práce přesčas, noční směny a práce mezi 20. a 22. hodinou. Děti dále nesmějí vykonávat práce uvedené ve vyhlášce o zakázaných pracích a pracovištích a mají také nárok na delší odpočinek.
Kýžené omezení byrokracie?
Zaměstnavatelé vnímají pozitivně omezení byrokracie, což podle nich nedávné novely zákoníku práce nepřinášely. Příkladem může být odstranění povinnosti vstupních zdravotních prohlídek pro všechny nerizikové zaměstnance.
Rizikové profese jsou definovány jako práce, kde hrozí nebezpečí ohrožení zdraví nebo úrazu. Profese jsou pro tento účel rozděleny do několika skupin. 1. a 2. kategorie jsou považovány za nerizikové. Rizikové práce jsou ve 2R, 3. a 4. kategorii.
Rizikové profese (příklady):
- Pracovníci na nočních směnách
- Členové horské služby
- Dělníci, instalatéři, jeřábníci
- Kominíci, kováři, lešenáři, mechanici, tesaři, truhláři, zedníci či zámečníci
- Příslušníci policie
- Veterináři
- Pracovníci s chemickými látkami či biologickými činiteli
Výpovědní doba se od června bude nově počítat ode dne jejího doručení oběma stranám. Pro zaměstnance to znamená, že mohou rychleji nastoupit na nové místo a zaměstnavatelé mají šanci dříve obsadit uvolněnou pozici.
Firmy budou mít také nově možnost vyplácet mzdu na účet vedený v cizí měně – primárně samozřejmě u pracovníků s českým občanstvím působícím v zahraničí nebo u cizinců. Změna usnadní mezinárodní platby a opět má podle zákonodárců přinést snížení administrativní zátěže.
Novela se dotkne také podpory v nezaměstnanosti, která se v prvních dvou měsících zvyšuje ze 65 na 80 procent předchozího průměrného čistého výdělku. Ve druhém období zůstane podpora na polovině čisté mzdy, zatímco ve zbývající části ´podpůrčí doby´ se sníží na 40 procent (aktuálně je to 45 %).
Bohačíková: Rodičovská nesmí být brzdou, trh práce je třeba změnit od základu
„To má samozřejmě motivovat lidi k tomu, aby si rychleji hledali práci, ale zároveň jim umožnit se hned po propuštění či odchodu ze zaměstnání lépe adaptovat na novou situaci,“ doplňuje poradce.
Změny, které přináší novela zákoníku práce, v kostce:
1) Výpovědní doba začíná běžet dnem doručení
Dosud to bylo od prvního dne následujícího měsíce. Zaměstnavatel a zaměstnanec se nicméně mohou dohodnout na jiném řešení. U výpovědi z důvodu neuspokojivých výsledků nebo porušování povinností se výpovědní doba zkracuje na jeden měsíc (viz níže).
2) Zavádí se delší zkušební doba
Maximální délka zkušební doby se prodlužuje pro řadové zaměstnance na čtyři měsíce, pro vedoucí zaměstnance dokonce na osm měsíců. Pravidlo, že délka zkušební doby nesmí překročit polovinu sjednané doby pracovního poměru, zůstává v platnosti. Zkušební dobu lze prodloužit písemnou dohodou mezi oběma stranami.
3) Možnost vyplácet mzdu na účet vedený v cizí měně
Tato změna přináší především větší flexibilitu pro zaměstnance v zahraničí
4) Zvýšení podpory v nezaměstnanosti v prvních měsících
Maximální výše podpory se zvyšuje z 0,58 na 0,8násobek průměrné mzdy.
5) Jednoměsíční výpovědní doba při porušení kázně nebo nesplnění požadavků
Výpovědní dobu zkracuje novela na jeden měsíc, pokud zaměstnanec poruší pracovní kázeň nebo nesplní předpoklady či požadavky zaměstnavatele pro výkon práce.
6) Náhrada při ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů
Zaměstnanci, kteří ukončí pracovní poměr kvůli dlouhodobé nemoci či nezpůsobilosti (například kvůli úrazu), nově obdrží zvláštní náhradu ve výši dvanáctinásobku průměrného měsíčního výdělku.
7) Transparentnější mzdy: konec mlčenlivosti o výdělcích
Novela zakazuje zaměstnavatelům omezovat zaměstnance v tom, aby sdíleli informace o výši mzdy, platu nebo odměny z dohody. Dnes jsou doložky mlčenlivosti týkající se výše platu běžné. Úprava by měla přinést větší otevřenost v odměňování.
8) Konec vstupních lékařských prohlídek u všech zaměstnanců (nerizikových)
S tím souvisí i podpora dobrovolných programů zaměřených na podporu zdraví na pracovišti, které novela umožňuje firmám nově zavádět.
Problémem je ovšem nechtěná komplikace u zaměstnávání dohodářů, zaviněná zákonodárci. V tomto případě naopak čeká firmy či organizace nárůst administrativy i nákladů.
Lidé zaměstnávaní na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti měli až dosud výjimku: na povinnou vstupní prohlídku nemuseli, pokud jejich práce spadala do prvních dvou kategorií prací podle rizikovosti. Tato výjimka je ale zrušena, takže by dohodáři měli od června povinné prohlídky absolvovat. Ministerstvo nicméně slibuje rychlou nápravu tak, aby měli lidé s DPP či DPČ stejné podmínky jako zaměstnanci.
9) Kratší odpočinek při krizových zásazích
V mimořádných situacích, které vyžadují okamžitý zásah (například obnova dodávky elektřiny), bude moci zaměstnavatel zkrátit pracovníkovi minimální denní odpočinek na šest hodin. Zkrácený odpočinek musí být ovšem zaměstnanci nahrazen následující den.
10) Rozšíření možnosti práce na dohodu během rodičovské (stejná práce u stejného zaměstnavatele)
11) Garance návratu po rodičovské na původní pozici
Zaměstnanci, kteří se vrátí z rodičovské dovolené před dosažením dvou let věku dítěte, budou mít garantovaný návrat na původní pracovní pozici a stejné pracoviště. Dosud garantovaly firmy jen návrat po mateřské (do půl roku).
12) Možnost práce pro mladistvé od 14 let
Mladiství od 14 let mohou nově vykonávat brigády během letních prázdnin, a to i v případě, že dosud neukončili povinnou školní docházku. Více si přečtěte v článku Brigády nově i pro čtrnáctileté bez ukončené ZŠ: Jaká jsou nová pravidla a omezení
13) Rozšíření započitatelné praxe
Do započitatelné praxe, ve veřejných službách a správě, která může ovlivnit výši příjmu, se nově bude počítat:
- Doba péče o dospělou blízkou osobu závislou na pomoci ve stupni III nebo IV
- Doba doktorského studia
14) Volno při úmrtí blízké osoby v rozsahu dnů
Novela odstraňuje ustanovení o „nezbytně nutné době“ účasti na pohřbu. Nově bude zaměstnancům náležet automaticky volno na celý den. Nově budou moci lidé čerpat i neplacené volno do pěti dnů, a to v případě úmrtí nejbližších osob (manžela/ky, druha či družky, dítěte, vnoučete, rodiče, prarodiče nebo sourozence).
Změny se týkají i svateb. Při čerpání pracovního volna v rozsahu dvou dnů bude náhrada mzdy nově poskytována za den konání svatebního obřadu.
15) Volno při hledání nového zaměstnání
Pro zaměstnance, kteří končí z organizačních nebo zdravotních důvodů či po vzájemné dohodě, budou k dispozici až čtyři dny placeného volna na hledání nové práce plus další dva dny na návštěvu úřadu práce. Ti, kteří dostali výpověď pro porušení pracovních povinností, budou mít tento nárok omezen na dva dny neplaceného volna a jeden den na návštěvu úřadu práce.
Jakub Procházka
Co vám nabízíme? Pomoc s orientací v právních úkonech souvisejících s podnikáním (právo, právní postupy a povinnosti), vzory právních dokumentů a smluv, odkazy na texty vybraných zákonů a aktuality z legislativy.