Fotbalový Real Madrid kupuje česko-slovenské smykové nakladače

Ve Velké Dobré u Kladna finišují poslední úpravy výrobní haly. Co nevidět zde začne produkce elektrických nakladačů, smykem ovládané stroje se zde vyrábí jako jediné na světě poháněné výhradně elektřinou.

Původně slovenský, následně slovensko-český výrobce KOVACO Electric přešel letos kompletně do českých rukou a s sebou přesouvá i celou svou výrobu. Elektrické smykače vyváží až na západní pobřeží Spojených států, nyní s pojištěním EGAP. Uspěly i slavného zákazníka – španělského fotbalového klubu Real Madrid.

Ilustrační obrázek.
Stadion fotbalového klubu Real Madrid

„Jednáte s dealery virtuálně, fyzicky je nevidíte, a poslat stroj za milion na druhý konec světa je prostě riziko. Pro firmu naší velikosti to riziko je, takovou případnou ztrátu nést nemůžeme. Cestou pro nás se ukázalo být pojištění dlouhé splatnosti u EGAP,“ říká Hana Holubová, členka představenstva KOVACO Electric. Faktury, které vystavuje partnerům ve Spojených státech, mívají totiž splatnost i 9 měsíců. Právě do USA svůj vývoz firma pojistila, vedlo toho i do Kolumbie, Chile, Kanady, Irska a Anglie. Dohromady za 82 milionů korun.

„Dlouhá splatnost a vzdálený obchodní partner, to je kombinace okolností, která zejména v době pandemie představuje velmi vysoké riziko. A to i pro firmu, která je na úplné světové technologické špičce jako KOVACO Electric,“ vysvětluje Jan Procházka, předseda představenstva EGAP s tím, že pandemie přivádí i další nové klienty, kteří se dříve nepojišťovali. KOVACO Electric přitom využívá možnosti pojištění vývozu i do hospodářsky rozvinutých zemí na základě výjimky, kterou pojišťovně udělila Evropská komise v souvislosti s pandemickou pomocí. Výjimka se vztahuje na faktury vystavené do konce roku 2021 se splatností nejdéle do 30. června 2022.

Odbytu pomáhají zelené dotace

Prakticky veškerou produkci zhruba tří stovek strojů ročně firma vyváží do zahraničí. Elektrické smykače pracují téměř ve všech zemích Evropy. Pomáhají ve španělském dole, pokládají trávník na na Estadio Santiago Bernabéu, stadionu hvězdného Realu Madrid a rozváží krmivo zvířatům na amerických farmách. „Nám se stává, že například zavolá někdo z Rumunska a chce šest našich strojů nebo může objednávka příště přijít z Botswany, ty všechny bychom chtěli řešit s EGAPem. Je to naše výztuha,“ dodává Holubová.

Elektrické smykače KOVACO Electric jsou tiché, ekologické a lze na ně uplatňovat „zelené“ dotace dle platných podmínek v jednotlivých státech. Společnost dodává dva modely různých velikostí „ELISE900“ a „MiniZ“, který se dá řídit dálkovým ovládáním prostřednictvím joysticků. Oba stroje jsou vyráběny výhradně ve vlastní továrně firmy. Za veškerým vývojem strojů stojí interní česko-slovenský vývojový a výrobní tým. KOVACO Electric je od léta 2021 ve stoprocentním vlastnictví rodinného investičního holdingu Arbol Capital, který nyní přesouvá původně slovenskou výrobu do Velké Dobré u Kladna.

EGAP letos pojistil i stavbu nemocnice v Trinidadu

Exportní pojišťovna EGAP v prvním pololetí roku 2021 pojistila vývoz českého zboží a služeb v objemu 19 miliard korun do čtyř desítek zemí světa. Mezi největší obchodní případy poslední doby patří například výstavba nemocnice na karibském ostrově Trinidad ve státě Trinidad a Tobago, kde českou část dodávky za tři čtvrtě miliardy korun, na které se podílí řada tuzemských firem, zastřešuje Vamed Health Projects CZ.

EGAP také navíc v rámci programu Covid Plus schvaluje záruky za úvěry větších tuzemských exportujících firem, které se vinou pandemie dostaly do problémů. Dosud pojišťovna schválila záruky v objemu přesahujícím 22 miliard korun. Mezi významné firmy, jejichž úvěry zaručila EGAP, patří například výrobce obráběcích strojů Fermat, zemědělské techniky Agrostroj, dopravci RegioJet, Smartwings, Umbrella či výrobce svítidel Lasvit nebo Koh-i-noor Mladá Vožice, vyrábějící aerosolové ventily pro domácnosti a automotive. Program Covid Plus pokračuje až do konce roku 2021.

• Oblasti podnikání: Voda, odpady a životní prostředí

Doporučujeme