Letošní World Nuclear Exhibition – největší světový veletrh zaměřený na jaderné technologie, který se konal na konci listopadu v Paříži – se nesl v duchu mimořádného optimismu. Oživení zájmu o jádro bylo cítit na každém kroku. Díky připravované výstavbě nových jaderných bloků v Česku byla jedním z důležitých témat i česko-francouzská spolupráce v tomto odvětví.
Veletrhu dominovala expozice francouzské energetické státní společnosti EDF (Électricité de France) v centrální části výstaviště. Na expozici se po tři dny střídaly významné delegace z různých částí světa, které připravují nové jaderné projekty. EDF zde uzavřela několik desítek strategických dohod, kterými potvrdila svoji dominantní roli v oboru a smělé plány do budoucna.
Francouzi chtějí jít včele jaderné renesance
Tato francouzská společnost má jasnou ambici stát se lídrem evropské jaderné renesance. EDF se silně angažuje také v probíhajícím výběrovém řízení na nový český jaderný program s technologií EPR1200.
V souladu se svým dlouhodobým úsilím o intenzivní zapojení českého průmyslu do plánované výstavby v Paříži podepsala několik dohod o spolupráci s českými společnostmi pro projekt Dukovany 5. Konkrétně se jednalo o firmy ADAMEC, EnerSys, ISH Pumps, KLIKA BP, LDM a Nopo Engineering. Dále byla uzavřena dohoda s Aliancí české energetiky, která sdružuje nejvýznamnější tuzemské firmy v oboru.
Jaký je potenciál pro české firmy v jaderné energetice ve Španělsku?
V rámci veletrhu se uskutečnilo také jednání české delegace, vedené ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou, a EDF v čele s generálním ředitelem společnosti Lucem Rémontem. Tématem rozhovorů byla mimo jiné nutnost obhajoby role jádra pro dosažení evropských klimatických cílů a význam budování silného evropského dodavatelského řetězce pro úspěch francouzských a českých jaderných projektů.