Garance Covid Plus zaručily 22 miliard korun pro 67 velkých českých exportérů

Od května 2020 až do konce roku 2021 přijímala pojišťovna EGAP žádosti bank o speciální garance Covid Plus zaručující úvěry pro velké české exportující firmy.

Během té doby EGAP schválením záruk pomohl získat úvěry komerčních bank pro 67 velkých exportujících společností v celkovém objemu 22 miliard korun. Většina peněz směřovala na pomoc firmám zabývajícím se strojírenskou výrobou.  

Ilustrační fotografie

Cílem záchranného programu bylo umožnit velkým českým exportujícím firmám, které se vinou pandemie dostaly do potíží, získat peníze potřebné pro jejich fungování a udržet tak zaměstnanost v době celosvětové ekonomické krize.  

Covid Plus byl určen pro velké podniky s minimálně 250 zaměstnanci, na jejichž tržbách se export podílí alespoň jednou pětinou. Výše úvěru byla stanovena v rozmezí od 5 mil. Kč do 2 mld. Kč, kdy maximální výše úvěru odpovídá 25 % ročního obratu firmy. Výše záruk byla na počátku programu stanovena na 80 % jistiny úvěru, v případě interního ratingu EGAP „B-“ na 70 %, od ledna 2021 byla potom hranice zvýšena na 90 %, respektive 80% u ratingu „B-“, přičemž škála používaná pojišťovnou EGAP odpovídá ratingu agentur S&P a Fitch.  

Garance, původně definované pro „klasické exportéry“, se postupně otevřely také společnostem z oblasti cestovního ruchu a ubytování. Program ovšem nebyl určen firmám, které měly existenčních problémy ještě před vyhlášením nouzového stavu, nebo firmám podnikajícím v hazardu. Na záchranný program vyčlenila vláda 4 miliardy korun. 

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme