Historicky největší prezentace moravských vín v Británii

V rámci projektu ekonomické diplomacie Czech Wine Day představilo patnáct moravských vinařství britským nákupčím a sommeliérům desítky unikátních vín. Spotřeba vína ve Velké Británii v posledních letech roste a především nejkvalitnější a speciální vína z ČR tak mají skvělou příležitost získat svůj podíl na britském trhu.

Velvyslanectví ČR v Londýně připravilo ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR největší prezentaci vín, vinařského sektoru a vinné turistiky v ČR ve Velké Británii v posledních letech. Celkem 15 vinařství z Moravy, od individuálních vinařů po některé z největších producentů vína v ČR, během akce představilo svá špičková vína, kterými chtějí zaujmout britské odborníky a spotřebitele.

Z české strany se akce zúčastnila vinařství  JakubíkSpielberg CZMarcuswine Vinařství Josef ValihrachVinařství StávekVinařství Jedlička – BořeticeVinařství Piálek & JägerVinařství LAHOFERVinařství Krásná horaVinselekt MichlovskýVíno MasarikNové Vinařství, Vinařství Skoupil, Templářské sklepy Čejkovice, a Vinařství Jiří Černý Buchlovice.

Akci zahájil svým vystoupením velvyslanec Libor Sečka, který zdůraznil 2 tisíce let dlouhou vinařskou tradici na Moravě a zmínil, že kvalitu vína z ČR nedávno ocenila svým dopisem i členka britské královské rodiny vévodkyně Camilla. V následné prezentaci se účastníci seznámili se základními údaji o vinařském sektoru ČR a zástupkyně Jihomoravského kraje je pozvala k návštěvě vinařského regionu ČR i k účasti na Concours Mondial de Bruxelles, jedné z největších vinařských soutěží na světě, která se bude v roce 2020 konat v Brně.

Svá vína poté moravští výrobci představili stovce britských partnerů, především nákupčím z velkoobchodů s vínem, vinoték, hotelů, restaurací a barů, ale i sommeliérům, novinářům a bloggerům zaměřeným na nápojový průmysl. Kvalitu moravských vín posoudila i první česká držitelka prestižního titulu Master of Wine, v Londýně působící paní Lenka Sedláčková

Ve středu 22. 5. 2019 se následně zástupci vinařství z ČR zúčastnili veletrhu London Wine Fair.  

Zatímco spotřeba piva spíše klesá, spotřeba vína v Británii v posledních letech roste. Ačkoliv zatím je podíl vína z ČR na dovozech do Británie velmi malý, moravská vinařství se v Británii pozvolna prosazují a vína několika výrobců nalezneme v nabídce některých špičkových restaurací i odborných obchodů s vínem. Šanci zaujmout na vysoce konkurenčním britském trhu, kde jsou k dostání nejlepší vína z celého světa, mají především unikátní, neobvyklá vína, dále vína vyráběná v bio kvalitě, a ve vzrůstající míře i perlivá vína.

Skvělou vstupenkou na britský trh je samozřejmě zisk ocenění na prestižních mezinárodních soutěžích. V tomto směru je skvělou zprávou, že z účastníků Czech Wine Day 2019 medaili na mezinárodní soutěži Decanter v Londýně v minulosti již získalo již pět vinařství – Lahofer, Piálek & Jäger, Skoupil, Spielberg a Vinselekt Michlovský, ale i řada dalších českých a moravských vinařství.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Londýně (Velká Británie). Autor: Aleš Opatrný, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme