HK ČR oceňuje, že navrhovaná novela zákoníku práce zpružňuje podmínky pro práci v době rodičovské dovolené

Lepší pracovní podmínky pro rodiče, kteří se starají o malé děti – to je jedna z věcí, které má zajistit navrhovaná novela zákoníku práce. Tyto změny Hospodářská komora vítá.

Pomohou nejen samotným rodinám, ale i zaměstnavatelům. Ti budou moci se svými zaměstnanci spolupracovat i během rodičovské a v souladu se zákonem plně využít jejich kvalifikaci.

Ilustrační fotografie

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt s oborem a nepřijít o výhody rodičovské dovolené – to je pro řadu rodin stále obtížně řešitelný problém. Nenahrává jim ani současný zákoník práce. Zaměstnancům v pracovním poměru čerpajícím rodičovskou dovolenou totiž zákon stále neumožňuje vykonávat – na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce – u totožného zaměstnavatele práci, která je stejně druhově vymezená. V praxi to znamená, že takoví rodiče pracují na dohodu, ale na jiné pozici nebo pracují pro jiného zaměstnavatele.  

„Je škoda, pokud podnikatel, který dlouhodobě investuje do školení a profesního vzdělávání svých lidí, nemůže pak legálně jejich potenciál využít během rodičovské dovolené a musí vymýšlet jiné varianty. Nehledě na to, že i pro budoucí návrat do zaměstnání je udržení kontaktu s praxí důležité,“ říká Jana Havrdová, viceprezidentka Hospodářské komory.

Novelizovaný zákoník práce by to měl změnit. Pokud zaměstnanec na rodičovské pracoval ve firmě např.  jako právník na hlavní pracovní poměr, bude moci takto pracovat na „dohodu“ i během rodičovské.

Změny v zákoníku práce oslabují zájem o brigádníky: Jaké daně a kdy dohodáři platí?

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci, kteří budou chtít, budou moci pokračovat ve své práci i v průběhu rodičovské dovolené. Aniž by při tom ztratili výhody, které z ní plynou. Zůstanou v kontaktu s oborem, budou mít možnost si přivydělat a také se dále vzdělávat. Přepokládám, že se to pozitivně projeví i po jejich plném návratu do zaměstnání,“ vysvětluje prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

Návrh novely také mění výjimku z pravidla „třikrát a dost“ v případě, že jde o dočasný zástup za zaměstnance, který je na mateřské nebo rodičovské dovolené. Smlouvy na dobu určitou, které se pro takové účely využívají, omezuje pravidlo „třikrát a dost“. To přináší zaměstnavatelům problémy. Jednak v případech navazujících mateřských a rodičovských dovolených, ale i tehdy, pokud se zaměstnanec opakovaně vrací na původně čerpanou rodičovskou dovolenou. Nově bude moci zaměstnavatel dávat smlouvu na dobu určitou bez tohoto omezení s tím, že celková doba trvání takových pracovních poměrů nesmí přesáhnout devět let.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme