Roste hlavně poskytování stravenkového paušálu. Vyplývá to z nového šetření Hospodářské komory mezi podniky napříč odvětvími a regiony České republiky.
„Podle firem nejlépe k motivaci zaměstnanců kvalitně a pravidelně se stravovat přispívají firemní kantýny. S jejich provozem se ale pojí řada dodatečných nákladů často organizačního charakteru a složité byrokracie. Proto zejména menší firmy čím dále častěji sahají po stravenkovém paušálu,“ uvedl viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Počet firem, které zavedly stravenkový paušál, roste. Zatímco v červnu roku 2021 jej podle tehdejšího šetření Hospodářské komory pro Ministerstvo financí poskytovalo zaměstnancům 38 % zaměstnavatelů, v současnosti na něj dosáhnou zaměstnanci už skoro v polovině firem (49,3 %).
„Nejčastěji jde o malé (64,5 %) a mikro podniky (45,5 %), přičemž napříč velikostmi firmy stravenkový paušál vnímají jako vhodnější způsob motivace k pravidelnému a kvalitnímu stravování zaměstnanců než stravenky, zejména ty papírové,“ upřesnil Prouza.
Stravenkový paušál podle Hospodářské komory plní svůj účel
Hospodářská komora připomíná, že po změně stravenkového systému v roce 2019 volalo 93 % firem. Firmám poskytujícím zaměstnancům stravenky vadila hlavně administrativa s nimi spojená, příjemcům stravenek především výše provize nebo doba čekání na jejich proplacení u stravenkových společností. Z průzkumu v případě poskytování stravenek také vyplývá jasná preference elektronických stravenek před papírovými, které jsou spojeny s vysokými administrativními náklady jak pro zaměstnavatele, tak pro restaurace a obchody, které je přijímají.
Průzkum AMSP ČR: Úspory a chytrá řešení jsou pro menší firmy příliš nákladné. Korporace mají výhodu
Stravenkový paušál podle Hospodářské komory plní svůj účel, protože jej volí spíše ty podniky, které z různých důvodů nemohly zaměstnancům poskytovat papírové stravenky nebo závodní jídelnu. Stravenkový paušál ale zároveň v některých podnicích nahradil stravenky, téměř dvě třetiny (64,7 %) firem poskytujících dnes paušál dříve poskytovaly stravenky. Za hlavní výhody označují nižší administrativní zátěž a větší spokojenost zaměstnanců.
Firemní benefity poskytují zejména velké a střední podniky
Ze šetření Hospodářské komory také vyplynulo, že po jednoznačně nejrozšířenějších stravovacích benefitech firmy nejčastěji poskytují svým zaměstnancům služební telefon nebo notebook, příspěvek na pojištění (penzijní, životní), profesní vzdělávání, práci z domova, dovolenou nad rámec zákona, klouzavou pracovní dobu nebo různé příspěvky na kulturu, sport nebo rekreaci. Různé druhy firemních benefitů poskytují zejména velké a střední podniky. Zaměstnaneckými benefity se snaží udržet svou konkurenceschopnost a vytvořit pozitivní firemní kulturu.
Hospodářská komora zastřešuje zaměstnavatele, ale i příjemce stravenek, tedy restaurace, hotely a obchodní řetězce prostřednictvím Asociace hotelů a restaurací, Asociace tradičního obchodu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu. Zároveň sdružuje i samotné stravenkové společnosti. Šetření probíhalo ve dnech 16. až 27. března 2023. Do ankety se zapojilo 445 respondentů z řad mikro, malých, středních firem i největší zaměstnavatelé v České republice.