Hlavní město Kosova plánuje zakoupit nové autobusy pro hromadnou městskou dopravu

Priština, hlavní město Kosova, hodlá doplnit vozový park o 30 nových autobusů pro rozšíření a zkvalitnění hromadné městské dopravy.

Z uvedených 30 autobusů by mělo být 24 vozidel na dieselový pohon, splňujících emisní normy Euro VI. Zbývajících 6 autobusů bude na elektrický pohon, kde zdrojem pohonu budou dobíjecí baterie. Součástí projektu je též investice do infrastruktury na dobíjení baterií. Elektrobusy budou nasazeny na trasu procházející centrem města, což by měl být pilotní projekt zavádění elektrobusů v Prištině.

Ilustrační fotografie

Cílem celého projektu je umožnit vyšší frekvenci autobusové dopravy, rozšíření autobusových linek a významné zlepšení životního prostředí ve městě. Mezi další konkrétní cíle lze zařadit zvýšení bezpečnosti a efektivity městské dopravy a snížení osobní automobilové dopravy. Projekt by současně měl být příkladem pro další kosovská města, která mají zájem o přechod na ekologičtější městskou dopravu.

Projekt bude financován úvěrem od EBRD, na jejíchž webových stránkách je informace zmíněna. Dle EBRD dosáhnou celkové náklady na projekt výše 10,8 mil. EUR. Očekává se, že výběrové řízení na dodávku autobusů a související infrastruktury bude vyhlášeno ve druhém pololetí letošního roku.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Prištině (Kosovo). Autor: Květoslav Sulek, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Kosovo | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika

Doporučujeme