I přes dopady inflace a zdražování energií velká část Čechů zatím nešetří, vyplynulo ze statistiky

Růst cen, nákladů domácností a zejména cen energií i pohonných hmot se již znatelně dotýká téměř 90 procent Čechů. Zdaleka ne všichni ale šetří. Průzkum společnosti Anytime ukázal, že celých 44 procent lidí se ve výdajích neomezuje.

I přes dopady inflace a zdražování energií Češi nešetří. Celých 44 procent se neomezuje ve výdajích. Jízdy vlastním autem například omezuje jen 37 procent, výrazně pak 10 procent.

Ilustrační fotografie

Pouze 37 procent lidí omezuje jízdy vlastním autem. „I když aktuálně těžká ekonomická situace se dnes dotýká dnes již drtivé většiny lidí, mnoho z nich se stále nechce omezovat. Podle průzkumu pouze 37 procent v posledním čtvrtletí šetřilo na výdajích na provoz svého automobilu, výrazně pak jen 10 procent. K dopravě pak využívají veřejnou dopravu, vlastní i sdílená kola či koloběžky nebo sdílené automobily,“ říká Milan Beutl, ředitel českého zastoupení Anytime.

Pod 10 tisíc najetých kilometrů ročně se auto nevyplácí

Celých 36 procent v současné ekonomické situaci neodkládá žádné investice, 27 procent se neobává, že bude muset využít železnou zásobu, šest procent se pak neobává zdražování a 11 procent nepovažuje aktuální růst inflace za problém. „Většina uživatelů našich sdílených aut své vlastní auto nemá, protože to pro ně není ekonomicky výhodné. Máme spočítáno, že při ročním nájezdu do 10 tisíc kilometrů se finančně vlastní auto nevyplatí a využívání sdíleného vozu je levnější,“ upozorňuje Milan Beutl. Průzkum pro Anytime zpracovala agentura STEM/MARK.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Anytime

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Analýzy a statistiky
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl | Bižuterie

Doporučujeme