I přes úspěšné očkování většiny populace, omezuje emirát Abú Dhabí provoz

Není to tak dávno, kdy se úspěšně prezentovalo, že bylo více než 93 % produktivní populace v tomto emirátu očkováno. Pro popohnání váhajících se rozhodlo, že od 20. srpna bude většina aktivit přístupná pouze očkovaným.

Mezi aktivity patří nejen návštěvy obchodních center, restaurací, kaváren, retailových obchodů, ale také vstup do posiloven, kulturních center, škol a pláží. Očkovanost se prokazuje povinnou státní aplikací. I tak se ale emiráty poslední měsíce pohybují mezi 1500–2000 pozitivních denně.

Trochu nečekaně tak 15. července vláda Abú Dhabí ohlásila sérii změn, které budou platit od 19. července. Na první pohled se velmi podobají těm stejným, které platily před rokem. Noční pohyb se uzavírá takzvaným Národním sterilizačním programem, kdy je zakázáno vycházení všem od půlnoci do páté hodiny ranní.

Pro vstup do emirátu, včetně přejezdu z těch sousedních, je vyžadován PCR test ne starší 48 hodin. Také kapacita všech zařízení a aktivit se snižuje. Hotely, pláže a restaurace na 50 % obsazenosti. Obchodní centra na 40 % a kina na pouhých 30 %. Omezen bude také provoz taxi a veřejné dopravy.

K normálu se emirát ještě nějakou dobu nevrátí. Na druhou stranu je emirát na takové fungování připravený a obchod se nezastaví. Největší nevýhodou pro exportéry tak zůstává ztížené cestování do Abú Dhabí a plánování osobních schůzek. Očkování se v této zemi bere jako samozřejmé. Od září začínají v zemi všechny veletrhy včetně těch, které v loňském roce zrušily. V jejich případě se ale zatím nic nemění.

Tyto informace se týkají pouze emirátu Abú Dhabí. Dubaj z důvodu vysoké závislosti na turismu a obchodu podobná opatření alespoň prozatím nechystá.

Autor: Lukáš Zamrzla. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

Doporučujeme