I v nejmenší kanadské provincii znají české schopnosti

Ostrov prince Edvarda je nejmenší kanadskou provincií, ale také regionem s významným výzkumným sektorem. Nový Brunšvik zase provincií s bohatými nalezišti kritických minerálů, nejvyšším přílivem a odlivem na světě.

I v těchto kanadských provinciích je Česko známé díky českým expertům, technologiím, ale i českému hokeji a pivu. „Obě provincie mají zájem o posílení obchodu, vědecké spolupráce i studentských výměn s ČR a nyní je ten nejlepší čas pro nová partnerství,“ konstatoval velvyslanec Martin Tlapa po jednáních s celkem 15 představiteli provincií – guvernéry, premiéry, ministry i zástupci universit a firem.

Ilustrační fotografie města na Ostrově prince Edvarda v Kanadě
Ilustrační fotografie, Ostrov prince Edvarda

Ostrov prince Edvarda je se svými 170 tisíci obyvatel nejmenší provincií Kanady. Se zbytkem země je spojen 12kilometrovým mostem, „nejdelším nad zamrzající vodou“ na světě. Daří se zde především rybolovu a zemědělství. Podstatná část kanadské sklizně brambor se urodí právě na rudé půdě, bohaté na železo, která definuje tvář nízko položeného ostrova. A okolní čisté vody Atlantiku produkují významný podíl humrů vyvážených z Kanady.

ExportMag.cz: Východ Kanady je rájem pro inovativní firmy

Malebná krajina ostrova také láká přes 1,7 milionu turistů ročně. Ostatně děj slavného románu Anna ze Zeleného domu byl inspirován právě poetikou venkova okolo města Cavendish v severní části Ostrova prince Edvarda. Malá provincie však nežije jen z tradic, ale mohutně sází na moderní technologie – vybudovala veleúspěšný sektor bioscience. Díky němu například světově nejrozšířenější rybí vakcína byla vyvinuta a je vyráběna právě zde.

Celkově má ostrovní sektor vědy, výzkumu a vývoje největší podíl na tvorbě HDP mezi všemi provinciemi Kanady a představuje druhý nejvýznamnější ekonomický sektor na ostrově. Významnou měrou k tomu úspěchu přispěl i respektovaný vědec a vysokoškolský profesor českého původu Daniel Hurnik, expert na veterinární péči, který dlouhá léta pracuje ve vedení Atlantic Veterinary College v Charlottetown a buduje partnerství i s veterinárními fakultami v Česku.

Nadějné obory na ostrově

Jednání velvyslance Tlapy s premiérkou a ministry provincie potvrdila, že Ostrov prince Edvarda má zájem o spolupráci v oblastech biologických věd (bioscience), čistých energií (clean-tech) a energetiky, leteckého a vesmírného sektoru (aerospace), zemědělských strojů a technologií, zdravotních technologií, i zájem exportovat kvalitní rybí produkty a mořské plody na evropské trhy. Nabízí se i prostor pro nové meziuniverzitní a mezifakultní dohody o výměnách studentů, i pro spolupráci výzkumných firem, center a univerzit s ostrovními experty v rámci evropského programu podpory výzkumu a inovací Horizont Evropa.

Tendry a veřejné zakázky vypisované provincií jsou zveřejňovány na jejím webu, podobně jako v případě dalších provincií. V návaznosti na cestu velvyslance Tlapy na Ostrově prince Edvarda proběhne prezentace českých firem, setkání vědecko-technických klastrů v oblasti bioscience, a v budoucnu by mělo dojít i na oborovou misi firem z nejmenší kanadské provincie do Česka. Na Ostrově prince Edvarda, podobně jako v Novém Brunšviku, roste popularita malých řemeslných pivovarů, a skvělé je, že mnohé z nich již dnes hrdě sázejí na českou technologii a žatecký chmel.

Nový Brunšvik

Nový Brunšvik se pyšní bohatým přírodním dědictvím a zdroji. Unikátem je například Bay of Fundy, rozlehlý záliv s nejvyšším přílivem a odlivem na světě – rozdíl hladiny dosahuje až 16 metrů. Kromě atraktivity z hlediska turistického ruchu znamená obří proudění mas vody zálivem i vysoký potenciál pro obnovitelnou, přílivovou energetiku. Nový Brunšvik je charakteristický také bohatými zásobami surovin a kritických minerálů (zinek, měď, mangan, indium, molybden, wolfram).

Provincie má dlouhou pozemní hranici s USA, i dva velké mezinárodní přístavy pro obchod s Evropou. Přes 80 % území je pokryto lesem a provincie má nízkou hustotu zalidnění – při podobné rozloze jako Česko (72 vs. 78 tisíc km2) má Brunšvik méně než desetinu počtu obyvatel – 775 tisíc. Tyto přírodní podmínky definují oblasti, ve kterých má provincie prioritní zájem o spolupráci. Jsou to zejména technologie pro geologický průzkum, těžbu a zpracování minerálů včetně investic do těžby, vzdálená medicína, malé modulární jaderné reaktory i obnovitelná energetika včetně vodíku, technologie pro ochranu hranic.

Ilustrační fotografie majáku v Novém Brunšviku v Kanadě
Ilustrační fotografie, Nový Brunšvik

Tendry a veřejné zakázky vypisované provincií jsou zveřejňovány na jejím webu. Příležitosti pro posílení spolupráce ve vědecké oblasti a výměnách studentů jsou například v kybernetické bezpečnosti, ve které patří University of New Brunswick k lídrům oboru v Kanadě, i v civilní jaderné energetice. Nástrojem spolupráce výzkumníků by mohl být program Horizont Evropa. Naopak zájem exportovat má Nový Brunšvik své produkty z lékařského konopí, mořských plodů, javorového sirupu a dřeva. V návaznosti na cestu velvyslance proběhnou prezentace a jednání na firemní a univerzitní úrovni a v budoucnu by mohla být uspořádána oborová mise firem z Nového Brunšviku do Česka.

Východní provincie míří do Evropy

Kanadské provincie mají vysokou míru autonomie a k navazování konkrétní spolupráce s Kanadou je zapotřebí vždy jednat přímo s konkrétními partnery v regionech. Cílem oficiální pracovní návštěvy velvyslance Martina Tlapy do východních provincií Kanady, na Ostrov prince Edvarda a do Nového Brunšviku proto bylo v polovině května otevření nové kapitoly posílené spolupráce s atlantickou částí země.

Kanada v posledních dekádách realizovala přes 80 % svého obchodu s USA, Nový Brunšvik dokonce vyváží k většímu sousedovi až 90 % svého zboží. Nově země javorového listu a její provincie usilují o diverzifikaci svého vývozu i dovozu. Evropská unie a Česko patří k partnerům, na které se při tom obrací nejčastěji.

O konkrétních oborech a příležitostech pro posílení spolupráce velvyslanec Tlapa jednal s guvernéry, premiéry i řadou resortních ministrů obou provincií. Vládám a dalším partnerům v hlavních městech provincií, v Charlottetownu a Frederictonu, představil schopnosti a expertízu českých institucí, univerzit a průmyslu, se zaměřením na potřeby a zájmy každé provincie.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ottawě (Kanada). Autoři: Aleš Opatrný, zástupce velvyslance, Marino Radačič, ekonomický diplomat.
• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme